یکشنبه 10 مرداد 1395 | 31.07.2016 | 08:00
کد مطلب: 27435
تاریخ انتشار: دوشنبه 16 دی 1392 - 22:41

فیلم‌ هایی که در جشنواره فجر غایب هستند

فرهنگی  - با اعلام لیست دوم و نهایی فیلم‌های جشنواره‌ی فجر در ادامه بر اسامی فیلم‌ها و کارگردانان غایب این دوره مروری داریم.
به گزارش خبرگزاری ایسنا در حالی برخی فیلم‌ها و فیلم‌سازان غایب هستند که با توجه به اعلام علی معلم سخنگوی هیات انتخاب جشنواره‌ی فیلم فجر احتمالا برخی فیلم‌ها در روزهای آینده اضافه خواهند شد که البته تعداد آنها زیاد نیست.

فیلم سینمایی «آشغالهای دوست داشتنی» محسن امیریوسفی طبق اعلام هیات انتخاب تا جلسه‌ی شامگاه 15 دی ماه از سوی دبیر جشنواره‌ی فجر به هیات انتخاب ارایه نشده است بنابراین نبودن نامش در لیست نهایی فیلم‌های‌ جشنواره‌ی فجر طبیعی است و امید می‌رود در روزهای آینده با نمایش برای هیات انتخاب فجر جزو یکی از فیلم های بخش رقابتی جشنواره باشد.

البته دبیر جشنواره‌ی فیلم فجر در جدیدترین اظهارنظرش درباره‌ی این فیلم خاص گفته است که:« این فیلم برای نمایش ملاحظاتی دارد که فعلا مجال پرداختن به آن نیست،در صورت جمع‌بندی برای نمایش، آن را برای هیات انتخاب نمایش خواهیم داد و تعیین تکلیف می‌شود.»

او همچنین درباره‌ی تاخیر و پایان یافتن مهلت بازبینی فیلم‌ها توسط هیات انتخاب اظهار داشت که« چون فیلم به موقع در اختیار دبیرخانه قرار گرفته است، از این نظر مانعی وجود ندارد.»

«خانه پدری» کیانوش عیاری که پیش‌بینی می‌شد در لیست هیات انتخاب جشنواره‌ی فجر باشد، همچنان گفته می‌شود رایزنی‌ها برای حضورش در جشنواره‌ی فجر ادامه دارد.

فیلم «رد کارپت» رضا عطاران که بخش‌هایی از آن در فرانسه و همزمان با برگزاری جشنواره «کن» ساخته شده یکی دیگر از فیلم‌هایی است که برخلاف پیش‌بینی‌ها به بخش نوعی نگاه یا مسابقه ملی جشنواره فجر راه نیافته است و شاید در روزهای آینده اضافه شود.

«سایه روشن» به کارگردانی فرزاد موتمن و تهیه‌کنندگی سید جمال ساداتیان، حال و هوایی شبیه «شب‌های روشن» دارد و از غایبان دیگر این فهرست است که با توجه به سابقه‌ی کارگردانش به نظر می‌رسید در جشنواره‌ی فجر باشد.

اما یکی دیگر از غایبان بزرگ جشنواره که پیش‌بینی می‌شد فیلمش در این رویداد سینمایی رونمایی خواهد شد‌ «اشباح» داریوش مهرجویی است که البته این فیلم چون مراحل تولیدش هنوز به پایان نرسیده طبیعی بود هیات انتخاب نتوانند درباره‌ی آن به جمع‌بندی برسند اما شاید با پایان فیلمبرداری و ارایه‌ی نسخه‌ی کامل در جشنواره‌ی فجر حضور داشته باشد.

«آرایش غلیظ» حمید نعمت‌الله هم که مراحل فیلمبرداری را پشت سر می‌گذارد،از جمله فیلم‌های غایب است که البته پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده به جشنواره‌ی فجر راه پیدا کند.

«معراجی‌ها»، جدیدترین فیلم مسعود ده‌نمکی که قرار است یک نسخه تلویزیونی هم از آن آماده نمایش شود،‌ یکی دیگر از فیلم‌هایی است که در لیست هیات انتخاب جشنواره قرار ندارد، این فیلم هم مراحل تولید را پشت سر می‌گذارد.

«زندگی مشترک آقای محمودی و بانو» به کارگردانی روح‌الله حجازی دیگر فیلمی است که موفق به حضور در لیست اعلام شده توسط هیات انتخاب نشده است و امید می‌رود فیلمی که در دوران مدیریت شمقدری مجوز حضور در جشنواره‌ی فجر را نگرفت در دولت تدبیر و امید سرانجام در جشنواره‌ی فجر به نمایش درآید.

«خواب‌زده‌ها» به کارگردانی فریدون جیرانی که فیلمی کمدی است در لیست فیلم‌های جشنواره‌ی فجر حضور ندارد.

یکی دیگر از فیلم‌هایی که انتظار می‌رفت به بخش مسابقه جشنواره فجر راه یابد،‌ «بلوک 9 خروجی 2 » علیرضا امینی است که گفته شده به دلیل تلخی زیاد داستان فیلم پذیرفته نشده است، هرچند علی معلم،‌ یکی از اعضای هیات انتخاب، تاکید کرده که هیچ فیلمی براساس مضمون رد نشده است.

«پریناز» به کارگردانی بهرام بهرامیان که پس از دو سال سرانجام در یک ماه‌ اخیر پروانه نمایش گرفته است،پیش‌بینی می‌شد که در جشنواره‌ی فیلم فجر باشد اما با وجود پروانه نمایش فعلا در لیست فیلم‌های حاضر در جشنواره نیست.

«مردن به وقت شهریور» به کارگردانی هاتف علیمردانی که گفته می‌شود به دلایل مضمونی هنوز تصمیم قطعی برای حضور آن در جشنواره گرفته نشده است، از فیلم‌های غایب فعلی است.

«به تهران خوش آمدید» به کارگردانی رضا سبحانی هم از دیگر فیلم‌هایی است که در زمان خود حاشیه‌هایی داشت و حتی کارگردان اولیه آن یعنی مهدی نادری پیش از شروع فیلمبرداری از ساخت آن انصراف داد و در لیست فیلم‌های فجر نیست.

«چهار باندی» هم که کارگردانی آن را محمد جعفر باقری‌نیا برعهده داشته و پش از این، از هیات انتخاب جشنواره خواسته بود فیلمش را با آثار حاتمی‌کیا و درویش مقایسه نکنند، یکی دیگر از فیلم‌هایی است که نظر هیات داوران را جلب نکرده است.

«ما همه گناهکاریم» به تهیه‌کنندگی محسن علی‌اکبری و کارگردانی حامد امرایی، «دربست آزادی» مهرشاد کارخانی، «تراژدی» آزیتا موگوی، «ماهی و گربه» شهرام مکری و... نیز در لیست فیلم‌های حاضر در جشنواره‌ی فجر نیستند.
کد مطلب: 27435
تاریخ انتشار: دوشنبه 16 دی 1392 - 22:41

نام

آدرس پست الکترونیک  

آدرس وب سایت

نظر شما  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری):

 = 7+3

نام شما (اجباری)  

پست الکترونیک شما (اجباری)  

پست الکترونیک دریافت کننده (اجباری)  

لطفا حاصل عبارت را وارد نمایید (اجباری)

 = 7+3