کدخبر: ۱۵۸۰۸

ایران ۳۱۹ فرودگاه با ۱۷۳ فروند هواپیمای فعال دارد

روزنامه هم میهن خبر داد که ایران ۳۱۹ فرودگاه با ۱۷۳ فروند هواپیمای فعال دارد.

 ایران ۳۱۹ فرودگاه با ۱۷۳ فروند هواپیمای فعال دارد

به گزارش 24 آنلاین، روزنامه هم میهن نوشت:

در میان نمودارها و آمارهای بین‌المللی از صنعت هوایی و فرودگاهی، نام ایران را در کنار نام کشورهای دارنده بیشترین تعداد پایانه‌های فرودگاهی می‌بینیم. براساس نموداری که وب‌سایت استاتیستا اخیراً منتشر کرده ایران با داشتن 319 فرودگاه، اعم از فرودگاه‌های فعال و غیرفعال و حتی فرودگاه‌هایی که حتی باند فرود آنها آسفالت نشده، در رتبه 22 جهانی قرار دارد.

استاتیستا منبع آمار خود را مشخص نکرده است اما براساس گزارش «آخرین وضعیت شاخص‌های کلیدی حوزه هوایی در سال ۱۴۰۲» که در وب‌سایت وزارت راه‌ و شهرسازی منتشر شده است، تعداد فرودگاه‌های تحت مالکیت شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران ۵۳، تعداد فرودگاه‌های داخلی ۱۹، تعداد فرودگاه‌های بین‌المللی ۹ و تعداد فرودگاه‌های دارای مرز بین‌المللی ۲۵ فرودگاه ثبت شده است.براساس همین گزارش تعداد ناوگان فعال هوایی ایران ۱۷۳ فروند و تعداد صندلی فعال در کل فرودگاه‌های ایران ۲۵۰۸۰ صندلی است. 

آمارها حکایت از آن دارد که حتی اگر فرض کنیم مبنای آماری استاتیستا درست است و ایران ۳۱۹ فرودگاه فعال و غیرفعال دارد، صرفاً در ساخت فیزیکی فرودگاه‌ها در دنیا موفق بوده‌ایم اما سودی از این فرودگاه‌ها به دست نیاورده‌ایم. در گزارش حاضر به بررسی چند فرودگاه مهم دنیا پرداخته‌ایم. مشخص است که ساخت بنای فیزیکی فرودگاه تنها عاملی نیست که بر سودآوری آن تاثیر داشته باشد. به‌عنوان مثال فرودگاه ملک‌فهد از نظر مساحت، بزرگ‌ترین فرودگاه دنیاست اما در فهرست فرودگاه‌های پرترافیک جهان فرودگاه کشور کوچک همسایه، دبی، در رتبه دوم قرار دارد.

کدخبر: ۱۵۸۰۸
ارسال نظر