کدخبر: ۱۷۳۹۸

دخالت دولت‌ در اقتصاد از ۹۰ درصد هم فراتر است

عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی ایران و تهران گفت: دخالت دولت‌ها در اقتصاد بیش از حد زیاد شده و از ۹۰ درصد هم فراتر است و امروز دولتی‌ها و خصولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند.

دخالت دولت‌ در اقتصاد از ۹۰ درصد هم فراتر است

به گزارش 24 آنلاین، مهراد عباد رویکرد خود را نسبت به جریان‌های انتخابات ریاست جمهوری پیش رو تشریح کرد و گفت: در ۲۰ سال اخیر با تشدید تحریم‌ها و چندنرخی کردن ارز شرایط برای کسب و کارهای داخلی سخت شده است و اصلی‌ترین منتقدان این شرایط را اعضای هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی کشور تشکیل می‌دهند و خواسته اصلی آنها در این شرایط به طور خلاصه برخورداری از بازاری آزادتر است زیرا دخالت دولت‌ها در اقتصاد بیش از حد زیاد شده و از ۹۰ درصد هم فراتر است و امروز دولتی‌ها و خصولتی‌ها رقیب بخش خصوصی شده‌اند. 

وی افزود: بخش خصوصی اکنون علاوه بر تحریم‌های خارجی با تحریم‌های داخلی هم روبه‌روست، البته به یقین هیچ کس تحریم داخلی را به طور مستقیم و به ضرر مردم تدوین و اجرا نکرده اما مشکل این جاست که در طول این سال‌ها برای مقابله با تحریم‌های خارجی راهکارهایی اتخاذ شده با این هدف که تجارت خارجی را تسهیل کند اما این راهکارها تاثیر معکوس داشت زیرا در پشت پرده به شکل‌گیری رانت‌های عظیم انجامید و در نتیجه تحریم‌ها بستر سودجویی شماری را فراهم آورد، به این مسائل بی‌ثباتی و تصمیمات ناگهانی را نیز بیفزایید. 

عباد ادامه داد: در چنین شرایطی، باور من این است که ارتقای تعاملات بین‌المللی می‌تواند به اقتصاد ایران ثبات بیشتری ببخشد و تجارت کشور را ارتقا دهد، در این سال‌ها با این تفکرات روبه‌رو بوده‌ایم که صادرات به واردات ارجح است و در همین حال بر خودکفایی تاکید فراوان می‌شود؛ این رویکردها سلیقه‌ای هستند و بر اعمال آنها اصرار می‌شود و مخالفت کسب و کارها هم تنها به تغییراتی در این سیاست‌ها می‌انجامد و تاثیری در حذف یا اجرای سیاست ندارد.

عضو هیات نمایندگان اتاق‌های بازرگانی ایران خاطرنشان کرد: مجموع این چالش‌ها انتصاب رئیس جمهوری را ایجاب می‌کند که به شرایط بی‌ثبات کنونی پایداری ببخشد، علم روز دنیا را قبول داشته باشد و صاحبان کسب و کارها را با ایدئولوژی‌های دردسرساز روبه‌رو نکند. 

وی افزود: کشور ما به مدیران متخصص نیاز دارد اما در چند سال اخیر شاهد بودیم که مدیران میانی و رده‌بالا را مدیران کوتوله تشکیل می‌دادند. 

عباد تصریح کرد: در چنین شرایطی آقای دکتر پزشکیان تاکید زیادی بر بهره‌مندی از نظر کارشناسان دارند در حالی که معمول است روسای جمهور تیم خود را از افراد نزدیک برمی‌گزینند؛ ایشان همچنین در حالی بر همدلی جریان‌های فکری گوناگون تاکید دارند که توسعه کشور امروز به تعامل جناح‌ها بستگی دارد و تنش میان جناح‌ها بیش از همه مردم را متضرر می‌کند.  

وی ادامه داد: در همین حال آقای دکتر پزشکیان تیمی از افراد متخصص در حوزه اقتصاد را در کنار خود دارند، اقتصاد ایران نیاز به اندیشه‌های ‌روز دنیا دارد در حالی که هنوز اندیشه‌های چپ قدیمی است که در اقتصاد ما به کار گرفته می‌شود تا دخالت دولت در اقتصاد بیشتر باشد، در نتیجه اینها در این سال‌ها با دولت‌هایی روبه‌رو بوده‌ایم که بودجه‌هایشان ناتراز بود امری که به افزایش تورم دامن می‌زند و دولت‌ها هم کمبود بودجه را با مالیاتی که از افراد حقیقی و حقوقی می‌گیرند، جبران می‌کنند. 

منبع: ایلنا
کدخبر: ۱۷۳۹۸
ارسال نظر