کدخبر: ۹۲۲۲

توضیحات وزیر نفت درباره قطعی گاز به دلیل سرمای بی‌سابقه

وزیر نفت گفت: مصرف بنزین در فصل سرما و با وجود تعطیلات آخر سال به مرز مصرف ۱۳۲میلیون لیتر رسیده است که خوب نیست ولی این موضوع به‌خوبی مدیریت شده است.

توضیحات وزیر نفت درباره قطعی گاز به دلیل سرمای بی‌سابقه

به گزارش پایگاه خبری 24، جواد اوجی صبح امروز، «چهارشنبه، نهم اسفند ماه ۱۴۰۲»، در حاشیه جلسه هیات دولت، اظهار داشت: ما هیچوقت در ماه اسفند دچار چنین موج سرمایی نبودیم که حتی برخی‌ها این سرما را با سرما سیبری مقایسه می کنند. برودت هوا در همه استان‌های کشور وجود دارد و حتی در برخی از استان‌ها اندازه برف به یک متر رسیده است.

اوجی افزود: با کاهش میزان دما شاهد یک جهش مصرف در کشور هستیم که تا امروز بی‌سابقه بوده است ولی خوشبختانه در هیچ کجای کشور قطعی گاز نداشتیم.

وزیر نفت گفت: خواهش بنده این است که مردم سعی کنند تا در مصرف گاز رعایت کنند تا هیچ‌کس در این زمستان با قطعی گاز مواجه نشود.

اوجی تصریح کرد: کشور ما یک کشور پهناور است که حدود 98 درصد مناطق گاز رسانی شده است، اما میزان مصرف ما چهار برابر نرم جهانی است؛ حداکثر تولید در حال وقوع است، اما متاسفانه رقم مصرف در کشور بالاست.

وزیر نفت ادامه داد: تمام استان های سردسیر در شمال کشور هستند و میادین گازی و نفتی در جنوب که این مسافت 1800 کیلومتر است و وقتی به شمال کشور می رسد دچار افت فشار می‌شود، اما تا به امروز چنین اتفاقی نیفتاده است اما باز درخواست داریم که مردم به وزارت نفت کمک کنند.

وزیر نفت تاکید کرد: تولید بنزین قبل از دولت سیزدهم 96 میلیون لیتر در روز بود که امروز این رقم به 114 میلیون لیتر تولید بنزین رسیده است. یعنی 10 تا 15 درصد افزایش داشته است. همچنین در دولت قبل ساخت پالایشگاه را خوب نمی دانستند و کثیف می پنداشتند ولی در این دولت ساخت پالایشگاه شروع شده است مثلا پالایشگاه شهید سلیمانی در حال ساخت است و سایر پالایشگاه‌ها در دست احداث هستند.

اوجی تاکید کرد: مصرف بنزین در فصل سرما و با وجود تعطیلات آخر سال به مرز مصرف 132 میلیون لیتر رسیده است که خوب نیست ولی این موضوع به خوبی مدیریت شده است.

وزیر نفت تصریح کرد: امروز کمیسیون مشترک ایران و روسیه را داریم که در این کمیسیون قرارداد هفت میدان نفتی امضا شده است که برخی از این قراردادها به تولید رسیده است.

با سرد شدن هوا باز هم شاهد افزایش مصرف گاز در کشور هستیم تا جایی که پیش‌بینی شده میزان مصرف گاز در کشور به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده برسد.

حجم مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری در روزهای گذشته به ۶۶۵ میلیون مترمکعب رسید و رکورد مصرف امسال ثبت شد. این درحالی است که تا کنون سابقه نداشته رکورد مصرف گاز طبیعی در سال، اسفندماه ثبت شود و پیش‌بینی شده در روزهای آینده با توجه به تداوم سرما حجم مصرف روزانه به ۶۸۰ میلیون مترمکعب نیز برسد. در روز گذشته اعلام شد که شبکه گاز بعضی شهرها در استان‌های گلستان، مازندران، گیلان و خراسان رضوی و خراسان شمالی و خراسان جنوبی شرایط بحرانی دارند و نیاز به صرفه‌جویی و دقت لازم دارد.

بیشترین مصرف گاز به ترتیب متعلق به استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی است. جواد اوجی، وزیر نفت در همین رابطه اعلام کرد: با توجه به پایداری توده هوای سرد حاکم بر کشور در روزهای آینده، امکان افت فشار گاز در استان‌های نیمه شمالی محتمل است لذا از عموم هموطنان درخواست می‌کنم با مصرف بهینه و خاموش کردن یک بخاری یا گرم کردن حداقل فضا در محیط کار و منازل، دیگر هموطنان خود به‌ویژه در استان‌های شمال غرب، شمال و شمال شرق را یاری کنند.

همچنین سعید عقلی، مدیر مرکز راهبری شبکه گاز کشور در خصوص آخرین وضعیت مصرف گاز در کشور اعلام کرد: در حال حاضر شبکه گاز پایدار است و هیچ‌گونه قطعی در هیچ نقطه‌ای از کشور نداریم. به گفته وی پیش‌بینی می‌شود میزان مصرف گاز در کشور به ۷۰۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی، تجاری و صنایع غیرعمده برسد.

باتوجه به شرایط پیش رو شرکت ملی گاز از همه مصرف‌کنندگان گاز طبیعی در سراسر کشور تقاضا کرده است، با رعایت دمای رفاه از ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی‌گراد، استفاده از لباس‌های مناسب فصل سرما، تنظیم درجه حرارت سیستم‌های گرمایشی بر اساس دمای رفاه و خاموش کردن وسایل گرمایشی اتاق‌ها و اماکن غیرضروری، در مصرف گاز حداکثر صرفه‌جویی کنند تا امکان بهره‌مندی از این نعمت خدادادی برای همه هموطنان در اقصی نقاط کشور فراهم شود.

منبع: تسنیم
کدخبر: ۹۲۲۲
ارسال نظر