کدخبر: ۱۶۷۵

گانتس چشم به لحظه سرنگونی نتانیاهو دوخته است

درحالی که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی براساس نظرسنجی ها از کمترین مقبولیت در بین صهیونیست ها بویژه به خاطر شکست در جلوگیری از وقوع عملیات طوفان‌الاقصی روبرو شده و درخواستها برای کناره گیری او افزایش یافته است، تحلیلگران بین‌المللی به بررسی آینده سیاسی نتانیاهو و گزینه های جانشینی او پرداخته‌اند.

گانتس چشم به لحظه سرنگونی نتانیاهو دوخته است

به گزارش پایگاه خبری 24، تارنمای رسانه آمریکایی «پلیتیکو» در تحلیلی با عنوان "بنی گانتس به لحظه سرنگونی نتانیاهو چشم دوخته است" نوشت: از هم اکنون تمام چشم ها به بنی گانتس ژنرال بازنشسته (صهیونیست) دوخته شده است تا علیه بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل (رژیم صهیونیستی) دست به اقدام زند.

در این تحلیل با اشاره به آغاز عملیات مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی با عنوان طوفان الاقصی در هفتم اکتبر گذشته (۱۵ مهرماه) با فرماندهی جنبش حماس و شعله کشیدن دوباره اختلافات زیرخاکستر سیاستمداران صهیونیست بر سر قدرت آمده است: از زمان حملات حماس در ۷ اکتبر، اسرائیلی‌ها (سران صهیونیست) تا حدود زیادی اختلافات سیاسی حزبی خود را کنار گذاشتند، اما در نهایت، فشارها (اختلافات) شروع به نمایان شدن کرده است.

به نوشته تارنمای پلیتیکو، با پایان یافتن این مرحله از جنگ علیه در غزه، به نظر می‌رسد که هفته‌های پیش رو به یک بازی پایانی بالقوه برای نتانیاهو بدل شود چرا که بسیاری از صهیونیستها وی را مسبب و مسئول اشتباه امنیتی فاجعه‌بار ماه گذشته می‌دانند که منجر به عملیات مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی در قالب طوفان الاقصی شد.

این تارنما در تحلیل خود با بیان اینکه گانتس وزیر جنگ سابق رژیم صهیونیستی پیش از وقوع عملیات طوفان الاقصی نسبت به مسیر «افراطی» نتانیاهو و متحدانش که برای رژیم اسرائیل در پیش گرفته بودند، هشدار داده بود، افزود: گانتس برای حفظ اتحاد (بین سران صهیونیست با وجود اختلافش با نتانیاهو و قرار داشتن در جناح اپوزیسیون رژیم صهیونیستی) به کابینه جنگ نتانیاهو پیوست اما با این حال، «نیمرود گورن» (Nimrod Goren) تحلیلگر موسسه خاورمیانه هرگونه ترک کابینه جنگ از سوی گانتس را پیامی هشدار دهنده برای نتانیاهو می داند.

وی معتقد است: این لحظه مهمی خواهد بود، زمانی که بنی گانتس تصمیم به ترک کابینه جنگ نتانیاهو بگیرد. در آن صورت، گفتمان عمومی سیاسی (در سرزمین های اشغالی) یک شبه تغییر خواهد کرد.

درحالی پلیتیکو در تحلیل خود به احتمال سرنگونی نتانیاهو و بر سر کار آمدن گانتس پرداخت که نظرسنجی های انجام شده از جمله نظرسنجی روزنامه صهیونیستی «معاریو» نیز از کاهش شدید مقبولیت نتانیاهو و تقویت جایگاه سیاسی گانتس حکایت دارد.

این نظرسنجی که در ۱۵ و ۱۶ نوامبر(۲۴ و ۲۵ آبان) و پیش از برقراری آتش بس غزه انجام شده نشان می دهد که ۵۲ درصد افراد نظرسنجی شده، «بنی گانتس» را گزینه مناسب برای نخست وزیری می دانند و تنها ۲۷ درصد «بنیامین نتانیاهو» را فرد مناسب اعلام کرده اند و ۲۱ درصد نیز اعلام کرده اند که نظری در اینباره ندارند.

این در حالی است که ۹۸ درصد هم حزبی های گانتس نیز از نخست وزیری وی حمایت کرده اند و فقط ۲ درصد اعلام کرده اند که نظری ندارند. در میان هواداران حزب اپوزیسیون «یش عتید» به رهبری «یائیر لاپید»، گانتس از محبوبیت ۸۵ درصدی برخوردار بوده و فقط یک درصد از اعضای این حزب از نتانیاهو حمایت کرده اند. با این شرایط، باید بعد از جنگ به احتمال زیاد شاهد تشدید اختلافات و درگیری های داخلی در بین سران صهیونیست بر سر قدرت و سقوط کابینه نتانیاهو و برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی دوباره در این رژیم و همچنین محاکمه و زندانی شدن نتانیاهو بود که در سه پرونده فساد مالی و رشوه خواری قرار است جلسات استماع شاهدان آن از هفته آینده از سرگرفته شود.

منبع: ایرنا
کدخبر: ۱۶۷۵
ارسال نظر