کدخبر: ۹۴۳۸

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

با وجود تدابیر امنیتی شدید، هزاران نفر برای وداع با الکسی ناوالنی، مخالف سرسخت ولادیمیر پوتین در مراسم تشییع جنازه او حضور یافتند.

جسد الکسی ناوالنی با حضور هزاران نفر در روسیه به خاک سپرده شد

به گزارش 24 آنلاین، پیشتر نزدیکان و یاران این چهره اپوزیسیون روسیه از حامیان او خواسته‌ بودند که با وجود خطر دستگیری توسط پلیس، در این مراسم شرکت کنند.

پیکر بی‌جان آقای ناوالنی نخست برای ادای احترام به کلیسای «مری یینو» شهر مسکو منتقل شد.

هنگامی که تابوت او را به داخل کلیسا می‌بردند، جمعیتی که بیرون منتظر بودند با صدای بلند نام او را فریاد زدند. برخی نیز شعار‌‌هایی از جمله «نه به جنگ»، «مرگ بر قاتلان» و «ما نمی‌بخشیم» سر دادند.

لین تریسی، سفیر ایالات متحده به همراه بوریس نادژدین و یکاترینا دونتسووا از مخالفان پوتین، از جمله کسانی بودند که در این مراسم شرکت کردند. آقای نادژین و خانم دونتسووا هر دو از مخالفان جنگ با اوکراین هستند و قصد داشتند در انتخابات ریاست جمهوری آتی روسیه شرکت کنند اما هردو ردصلاحیت شدند.

تصاویر منتشر شده از داخل کلیسا نشان می‌دهد در این مراسم جسد آقای ناوالنی داخل تابوت با گل‌های قرمز و سفید پوشیده شده و مادرش در کنار آن نشسته و شمعی در دست دارد.

کرملین پیش از برگزاری مراسم درباره هرگونه تجمع به مردم هشدار داده بود.

پس از مراسمی کوتاه در کلیسا، پیکر بی جان الکسی ناوالنی برای خاکسپاری به گورستان بوریسوفس کویی برده شد.

جمعیتی متشکل از هزاران نفر از کلیسا به سمت گورستان راهپیمایی کردند، پلیس نیز در زمان تدفین در محل حضور داشت.

یولیا ناوالنیا همسر آقای ناوالینی و فرزندانش در این مراسم حضور نداشتند. خانم ناوالنیا دو روز پیش در پارلمان اروپا در استراسبورگ، فرانسه آقای پوتین را مسئول مرگ همسرش عنوان کرد.

پس از تاخیر هشت روزه در تحویل جسد آقای ناوالنی به خانواده‌اش، مقامات روسیه سرانجام در آخر هفته گذشته به این کار رضایت دادند و امکان برگزاری مراسم تشییع جنازه برای او فراهم شد.

کیرا یارمیش سخنگوی الکسی ناوالنی گفت که اداره خدمات مراسم تشییع جنازه، ابتدا با انتقال جسد او از سرد خانه به کلیسا مخالفت کردند اما در آخرین دقایق با آن موافقت شد.

مقامات در ابتدا گفتند که به دلیل انجام کالبدشکافی نمی‌توانند جسد را تحویل دهند.

با اعلام این خبر مادر آقای ناوالنی در ویدیویی از پوتین خواست جسد را آزاد کند تا بتواند پسرش را با عزت دفن کند.

از زمانی که با تحویل پیکر الکسی ناوالنی روز شنبه به مادرش تحویل داده شد، حامیان این مخالف سیاسی روسیه در تلاش برای یافتن مکانی برای برپایی مراسم «وداع عمومی» با او بوده‌اند، اما همه درخواست‌های آنها با مخالفت همراه شد.

آنها مقامات دولتی و مسئولان کرملین را به اعمال فشار بر صاحبان مکان‌ها برای جلوگیری از برگزاری این مراسم متهم می‌کنند.

حامیان الکسی ناوالنی در حالی در مراسم تشییع پیکر او حضور یافتند که نزدیک به ۴۰۰ نفر پس از مرگ این چهره اپوزیسیون در جریان تجمعات خودجوش در اعتراض به مرگ و نیز بزرگداشت یاد او توسط پلیس دستگیر شدند.

الکسی ناوالنی، منتقد برجسته پیشین کرملین و کنشگر کاریزماتیک فعال در زمینه مبارزه با فساد که از او به عنوان سرسخت‌ترین مخالف ولادیمیر پوتین نام می‌بردند روز ۱۶ فوریه ۲۰۲۴ میلادی در سن ۴۷ سالگی حین سپری کردن دوران حبس در یک اردوگاه کار اجباری روسیه واقع در قطب شمال در شرایطی مبهم که هنوز جزئیات آن برای عموم مردم و رسانه‌ها مشخص نشده است جان خود را از دست داد.

متحدان و حامیان او، همسرش یولیا ناوالنایا و کشورهای غربی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه را مسئول مرگ او می‌دانند، اتهامی که کرملین آن را رد می‌کند.

منبع: انتخاب
کدخبر: ۹۴۳۸
ارسال نظر