کدخبر: ۱۲۶۹۳

آغاز تزریق واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلام خبر تزریق واکسن هپاتیت سی در کشور، گفت: اکنون واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک در کشور در حال انجام است و امسال تزریق واکسن هپاتیت سی نیز در دستور کار است.

آغاز تزریق واکسن‌های روتاویروس و پنوموکوک

به گزارش 24 آنلاین،حسین فرشیدی روز شنبه در نشست خبری هفته سلامت (یکم تا هفتم اردیبهشت) با اعلام این خبر، اظهار کرد: بهداشت مظلوم‌ترین بخش در وزارت بهداشت است که کمتر به آن توجه می‌شود و باید در اولویت قرار گیرد.

فرشیدی ادامه داد: توجه به سلامت روانی در سال‌های گذشته کمتر مورد توجه بود، ولی امروزه بسیاری از بیماری‌ها و اختلالات روحی و روانی به خصوص در جوانان بروز پیدا می‌کند که باید ایجاد و افزایش مراکز روانشناسی در اولویت برنامه‌ها قرار گیرد.

به گفته معاون بهداشت، امسال طرح سلامت و روان با محوریت خانواده با همکاری سایر نهاد‌ها اجرایی خواهدشد.

فرشیدی افزود: جوانی جمعیت نیز از برنامه‌های ویژه وزارت بهداشت است و شاهد افزایش جمعیت هستیم، فرهنگ سازی در این زمینه مهمترین کار است و کاستن سقط‌های ناآگاهانه و انجام مشاوره‌های موثر، راه اندازی مراکز ناباروری و تسهیل قوانین و رایگان کردن سنوات

فرشیدی تصریح کرد: ورزش، تغذیه و کاهش استرس زنجیره‌های بهم متصل بوده و از بروز بیماری‌های غیرواگیر جلوگیری می‌کند.

وی گفت: پویش ملی سلامت ۲ امسال نیز طراحی شد و بزودی آغاز غربالگری یکی از سرطان‌ها از طریق رسانه‌ها اعلام می‌شود.

فرشیدی در ادامه سخنانش به تجمیع آزمایشگاه‌های کوچک اشاره کرد و اظهار داشت: امسال تقویت آزمایشگاه‌ها از برنامه‌های وزارت بهداشت است و اتصال این مراکز دولتی و خصوصی به سیستم‌های وزارت بهداشت است که بر اساس نیاز‌های مردم، آزمایشات رصد می‌شود تا بیماری‌هایی مانند دیابت کنترل شوند.

وی با اشاره به اینکه ارتقای سلامت سواد عشایر نیز از دیگر برنامه‌های سالجاری است، گفت: این برنامه امسال با اولویت بهداشت دهان و دندان و آموزش و اطلاع رسانی به عشایر انجام می‌شود که باید به شکل جهادی در این زمینه کار شود.

فرشیدی در مور دخانیات گفت: امروز مجلس در کنار وزارت بهداشت قرار گرفته و بر اساس سازمان جهانی بهداشت ایران بهترین وضعیت از کاهش مصرف دخانیات را در منطقه دارد.

وی افزود: کارخانه‌های تولید دخانیات که فقط به دنبال پول و سود آوری هستند، جوانان و بانوان را مورد هدف قرار داده و از طریق تبلیغات اتفاقاتی می‌افتد که این دو قشر در معرض آسیب هستند که باید نه گفتن را در آن نهادینه کرد.

معاون بهداشت تصریح کرد: در اجرای کنترل دخانیات هنوز مشکل داریم و از آنجایی که ۲ درصد بانوان دخانیات مصرف می‌کنند مورد هدف شرکت‌های دخانی قرار گرفتند و باید مالیات افزایش یابد.

وی با تأکید بر افزایش مالیات بر دخانیات ادامه داد: به عنوان مثال قانون افزایش دوباره مالیات‌های سیگار در انگلیس وضع شد، اما در کشور ما وضع مالیات کمتر است و باید به طورجدی برای افزایش آن چاره‌ای اندیشید.

فرشیدی در مورد بحث خودکشی در پزشکان ادامه داد: برای حضور افراد در رشته‌های پزشکی باید توانمندی آن‌ها سنجیده شود به عنوان مثال کسی که می‌خواهد دستیار قلب باشد باید شرایط سختی کار و روحی و روانی این شغل را بپذیرد تا کمتر شاهد موارد خودکشی در این قشر باشیم.

وی با اشاره به مهاجرت پرستاران گفت: ایران در بحث مهاجرت پرستاران هشتمین کشور است، نسبت به اتفاقاتی که در کشورمان می‌افتند باید دولت برای ماندگاری پزشکان و پرستاران در حوزه اقتصادی بیشتر توجه کند.

منبع: ایرنا
کدخبر: ۱۲۶۹۳
ارسال نظر