کدخبر: ۳۴۲۵

عملیات پیچیده اطلاعاتی در مشهد برای دستگیری «تایفون سیاه»

تبهکار مسلحانه که در استان‌های مختلف اقدام به کلاهبرداری می‌کرد و به تایفون سیاه مشهور بود دستگیر شد.

عملیات پیچیده اطلاعاتی در مشهد برای دستگیری «تایفون سیاه»

به گزارش پایگاه خبری 24، عامل تبهکاری‌های مسلحانه که به اتهام کلاهبرداری‌های گسترده در کشور تحت تعقیب بود، در مشهد دستگیر شد.

تبهکار مخوف ۵۰ ساله معروف به «تایفون سیاه» که در استان‌های مختلف کشور تحت تعقیب پلیس قرار داشت با یک عملیات پیچیده اطلاعاتی در مشهد به دام افتاد.

ماجرای تبهکاری‌های ترسناک«تایفون سیاه» هنگامی به استان‌های خراسان رضوی و شمالی گسترش یافت که نهم آذر صدای شلیک گلوله در بولوار گاز شرقی مشهد، رهگذران را در حاشیه خیابان میخکوب کرد.صحنه دلهره‌آور زمانی رقم خورد که مرد جوانی، خون‌آلود بر سنگفرش خیابان افتاد و ضارب مسلح که مردی تنومند بود از محل حادثه گریخت. با انتقال مجروح این حادثه هولناک به بیمارستان امدادی شهید هاشمی‌نژاد، وی در حالی از مرگ نجات یافت که تحقیقات پلیس برای شناسایی ضارب تنومندآغاز و مشخص شد علت این درگیری به خاطر اختلافات مالی بوده است.

چند روز بعد از وقوع این ماجرای وحشتناک بود که گزارش سرقت مسلحانه یک دستگاه خودروی سواری پراید در اطراف شهرستان شیروان از توابع استان خراسان شمالی،کارآگاهان پلیس آگاهی را به تکاپو انداخت. بررسی‌های میدانی کارآگاهان زبده شیروان حکایت از آن داشت که مرد تنومند سیاه‌پوشی به‌عنوان مسافر سوار یک دستگاه پراید شده و راننده به طرف منطقه زیارت حرکت کرده است اما هنوز به مقصد نرسیده بودند که ناگهان مسافر تنومند لوله سلاح کلت را روی شقیقه راننده گذاشته  و با تهدید به مرگ، وی را از پشت فرمان بیرون انداخته است. ادامه بررسی های تخصصی کارآگاهان بیانگر آن بود که مرد میان‌سال پس از زورگیری مسلحانه خودرو به مکان نامعلومی گریخته است؛ بنابراین پرونده مذکور از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شد و تحقیقات پلیسی برای شناسایی هویت زورگیر مخوف ادامه یافت، اما هنوز ردزنی‌های اطلاعاتی به نتیجه نرسیده بود که هفدهم آذر در شهرستان شیروان حادثه دلخراش دیگری رخ داد و کارآگاهان را با یک پرونده جنایی روبه‌رو کرد.تحقیقات فنی کارآگاهان شیروان نشان داد مردی مقابل منزل مسکونی‌اش هدف شلیک با سلاح گرم قرار گرفته و به بیمارستان امام خمینی(ره) منتقل شده است اما مجروح این حادثه بر اثر عوارض ناشی از اصابت گلوله به کما رفته و در حال حاضر با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند!

با توجه به حساسیت این پرونده جنایی بررسی‌های تخصصی با دستورات ویژه سرهنگ مقصود رستگار(رئیس پلیس آگاهی خراسان شمالی) وارد مرحله جدیدی شد و گروهی از افسران ورزیده آگاهی خراسان شمالی دامنه رصدهای اطلاعاتی را به بازبینی دوربین‌های مداربسته کشاندند و به سرنخ‌هایی از یک دستگاه پراید با پلاک مخدوش رسیدند که مردی تنومند رانندگی آن را به عهده داشت. بنابراین فرضیه ارتباط پرونده زورگیری مسلحانه و شلیک جنایی با یکدیگر قوت گرفت و بدین ترتیب کنکاش‌های تخصصی پلیس با دستورات قاطع قضایی، شکل منسجم‌تری به خود گرفت. در همین حال کارآگاهان با تمرکز بر 2پرونده مذکور که ماجراهای دلهره‌آوری را در شیروان رقم زده بود به اطلاعاتی از مرد تنومندی رسیدند که نشان می‌داد او «علی-ق» نام دارد و از تبهکاران تحت تعقیب است. این اطلاعات اهمیت پرونده را دوچندان کرد و بدین ترتیب گروه ویژه کارآگاهان با گسترش رصدهای اطلاعاتی به سرنخ‌هایی دست یافتند که از اختفای تبهکار مذکور در مشهد حکایت می‌کرد. بنابراین با اعلام مشخصات این مرد ۵۰ ساله تنومند به پلیس آگاهی خراسان رضوی مشخص شد که متهم تحت تعقیب عامل تیراندازی منجر به جرح در خیابان گاز نیز بوده است.

این گونه بود که روند تحقیقاتی این پرونده با دستور سرهنگ کارآگاه جواد شفیع‌زاده(رئیس با تجربه پلیس آگاهی خراسان رضوی) به گروهی از افسران ورزیده اداره عملیات ویژه سپرده شد و تحقیقات تخصصی با دو گروه مشترک عملیاتی در حالی پیگیری شد که گروه ویژه کارآگاهان خراسان شمالی با دستور نیابت قضایی وارد مشهد شده بودند. بررسی سوابق این تبهکار خطرناک در بانک مجرمان سابقه‌دار نیز حاکی از آن بود که وی در استان‌های متعدد کشور هم تحت تعقیب قرار دارد. به همین دلیل عملیات مشترک کارآگاهان خراسان شمالی و رضوی با تدابیر خاص امنیتی به یکی  از سوئیت‌های اجاره‌ای در مشهد رسید که ردیابی‌های تخصصی با بهره‌گیری از تجهیزات و فناوری‌های نوین پلیسی محل اختفای تبهکارمخوف را نشان می‌داد.

طولی نکشید که کارآگاهان در یک عملیات پیچیده اطلاعاتی و ضربتی وارد سوئیت اجاره‌ای شدند و تبهکار مذکور را در حالی به دام انداختند که وی فرصت استفاده از سلاح را پیدا نکرد و زمین‌گیر شد. در بازرسی بدنی از وی شوکر و افشانه فلفل نیز کشف شد و این مرد ۵۰ ساله تحت تعقیب به مقر انتظامی انتقال یافت. در بررسی‌های مقدماتی کارآگاهان هنگامی راز کلاهبرداری‌های گسترده این تبهکار مخوف فاش شد که تحقیقات نامحسوس نشان داد وی در میان برخی شاکیان به «تایفون سیاه» معروف شده است.(تایفون در اسطوره‌های یونانی خشن‌ترین و بزرگ‌ترین هیولایی است که بالاتنه آن شبیه انسان و بقیه اندام وی به صدها مار و اژدها شباهت دارد.)

ادامه تحقیقات درباره اتهامات کلاهبرداری‌های گسترده متهم بیانگر آن بود که وی با ترفند فروش حواله خودروی جانبازان و ایثارگران در نمایشگاه‌های اتومبیل پرسه می‌زند و با دریافت وجوهی از خریداران متواری می‌شود. همچنین با ادامه بررسی‌های مقدماتی کارآگاهان مشخص شد تبهکار معروف به «تایفون سیاه» که بیشتر اوقات با لباس‌های مشکی در محل ارتکاب جرم مشاهده شده است، سوابق متعدد کیفری دارد از سوی پلیس استان‌های زیادی در کشور مانند: تهران، یزد، فارس، خوزستان، کرمان، بوشهر، آدربایجان شرقی و ... نیز تحت تعقیب بود. این متهم ۵۰ ساله در بازجویی‌های اولیه مدعی شد که از ۱۲ سال قبل به ارتکاب جرم روی آورده و سلاح کلت جنگی را نیز برای اهداف مجرمانه خود از کرمانشاه خریداری کرده است.

پس از انجام بازجویی‌های مقدماتی در پلیس آگاهی خراسان رضوی که در حضور سرگرد احمدی(رئیس اداره عملیات ویژه خراسان رضوی) صورت گرفت، این تبهکار خطرناک برای بازجویی‌های تخصصی بیشتر و کشف زوایای پنهان جرایم احتمالی دیگر به پلیس آگاهی خراسان شمالی انتقال یافت.

منبع: خراسان
کدخبر: ۳۴۲۵
ارسال نظر