کدخبر: ۸۱۸

افزایش ۱۳۳ درصدی اعتیاد دختران به دخانیات صحت دارد؟

دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی چند روز قبیل گفته بود: استعمال دخانیات در بین دختران نوجوان رشد ۱۳۳ درصدی داشته است.

افزایش ۱۳۳ درصدی اعتیاد دختران به دخانیات صحت دارد؟

به گزارش پایگاه خبری 24،  استفاده از دخانیات و مواد مخدر موضوعی است که باعث نگرانی و تشویش پدر و مادرها می شود. به باور سرتیپ پاسدار دکتر محمد زارعی معاون مقابله با عرضه مواد مخدر و امور بین الملل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این باره اطلاعات ارزنده ای در اختیار ما قرار می دهد.

اخیرا در فضای مجازی خبر دلهره آوری شایع شده و آن افزایش ۱۳۳ درصدی آمار اعتیاد دانش آموزان دختر به مواد دخانی است.

دکتر زارعی این خبر را تایید نمی کند و می گوید: «متاسفانه کار بعضی از افراد شایعه پراکنی و تشویش اذهان مردم است. البته این که اعتیاد همیشه در کمین فرزندان ماست شکی نداریم. اما این موضوع مربوط به زمان حال نمی شود و در گذشته هم پدر و مادرها دقت نظر زیادی برای رفت و آمد فرزندان خود داشتند و اینکه خدای ناکرده گرفتار اعتیاد نشوند.»

به گفته دکتر زارعی تحقیقات زیادی درباره آمار اعتیاد نوجوانان و دختران صورت گرفته و عدد به دست آمده با آن چه در فضای مجازی شایع شده، تفاوت فاحشی دارد. البته این مسئول ضرورتی نمی بیند به آمار درست اعتیاد نوجوانان اشاره کند.

او در ادامه می افزاید: «یکی از چالش های اساسی که اغلب جوامع دنیا با آن درگیر هستند مصرف مواد مخدر است و خاص کشور ما نمی شود. طبق بررسی های انجام شده ۳۳۰ میلیون نفر از مردم جهان گرفتار اعتیاد هستند و سالانه ۵۰۰ هزار نفر جان خود را به همین دلیل از دست می دهند.»

دکتر زارعی معتقد است، پخش کنندگان مواد مخدر بیشتر نیروهای کارآمد و جوان را گرفتار می کنند. او بهترین کار برای حفظ سلامت نوجوانان و جوانان را دادن آگاهی به آن ها می داند.

این مسئول می گوید: «مهمترین اقدام ستاد مبارزه با مواد مخدر، افزایش آگاهی والدین و دانش آموزان است. ما قریب به ۱۶ میلیون نفر دانش آموز داریم و اگر جمعیت والدین آنها را هم ۲ میلیون در نظر بگیریم خوب یک جمعیت ۱۸ میلیونی پیش رو داریم که با آگاه شدن آنها گام بزرگی برای جلوگیری از اعتیاد برداشته ایم.

نوجوانان در دوران بلوغ روحیه حساس و شکننده ای دارند. در خانواده ای که پدر و مادر با فرزندان خود ارتباط صمیمی برقرار می کنند نوجوان با خلا عاطفی مواجه نمی شود. کمتر پیش می آید تنهایی خود را دوستان ناباب و استعمال مواد مخدر پر کند. بنابراین باید در روابط خود مراقب باشیم از کلمات تحقیر کننده استفاده نکنیم.

به نوجوان خود مسئولیت بدهیم از او مشورت بخواهیم. با ارزش دادن به شخصیت او اعتماد به نفسش را بالا ببریم. مهمتر از همه اینکه مهارت نه گفتن را به نوجوان خود بیاموزیم. در این کار اولیا مدرسه نقش مهمی دارند. توانسته ایم ارتباط خوبی با آموزش و پرورش برقرار کنیم.»

گفتنی است دبیر ستاد فرهنگی و اجتماعی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در نشست تخصصی با موضوع تشکیل میز تخصصی مبارزه با استعمال دخانیات به منظور سیاست گذاری و راهبری مسائل اساسی این حوزه، گفته بود: استعمال دخانیات در بین دختران نوجوان رشد ۱۳۳ درصدی داشته است.

منبع: همشهری
کدخبر: ۸۱۸
ارسال نظر