کدخبر: ۱۶۶۵۸

جدیدترین قوانین کارت شانس آلمان ۲۰۲۴

 

کشور آلمان به عنوان قدرت اول اقتصاد اروپا با بازار کاری پویا و فرصت‌های شغلی متنوع، دروازه‌های خود را به سوی متخصصان و نخبگان از سراسر جهان گشوده است. کارت شانس آلمان (Chance Card)؛ طرح جدیدی است که در سال 2023 توسط دولت آلمان برای جذب نیروی کار ماهر به این کشور معرفی شد. این طرح به دنبال تسهیل و تسریع روند مهاجرت برای افراد متخصص و واجد شرایط از سراسر جهان ارائه شده است. همچنین از تاریخ 1 ژوئن سال 2024 بصورت رسمی صدور کارت شانس آلمان وارد مرحله اجرایی شده است.

C:\Users\Amin\Downloads\Germany-Chance card-AMIS Group.jpg

هدف این مقاله ارائه اطلاعات جامع، به روز و معتبر در مورد کارت شانس آلمان؛ از جمله شرایط لازم، نحوه امتیازبندی، مدارک مورد نیاز، هزینه اخذ کارت شانس و فرآیند درخواست آن است.

کارت شانس آلمان چیست؟

کارت شانس آلمان (Chancenkarte)؛ مجوزی اقامتی است که به اتباع غیراروپایی واجد شرایط این امکان را می‌دهد که به منظور جستجوی کار در آلمان به این کشور مهاجرت کنند. این طرح فرصتی منحصربه‌فرد برای افراد متخصص و ماهر در رشته‌های مورد نیاز بازار کار آلمان فراهم می‌کند تا بدون نیاز به پیشنهاد شغلی از قبل، شانس خود را برای یافتن شغل مناسب در این کشور امتحان کنند.

نکته مهم در مورد ویزای کارت شانس آلمان این است که برخلاف ویزای جستجوی کار که تنها شش ماه فرصت کاریابی دارید؛ با کارت شانس آلمان شما می‌توانید به مدت یک سال در کشور آلمان اقامت داشته باشید و به دنبال کار مناسب بگردید.
شرایط لازم برای کارت شانس آلمان

برای واجد شرایط بودن برای اخذ کارت شانس آلمان؛ متقاضی باید حداقل شرایط زیر را داشته باشد:

 1. داشتن مدرک فنی یا تحصیلی مرتبط

متقاضی باید دارای مدرک لیسانس یا فوق لیسانس از یک دانشگاه معتبر باشد و یا یک مدرک فنی معتبر و مرتبط داشته باشد. منظور از معتبر بودن این است که مدرک شما باید قابلیت لگالایز کردن را داشته باشد و مورد تایید کشور آلمان قرار بگیرد.

 1. سابقه کار مرتبط

متقاضی باید حداقل 2 سال سابقه کار مرتبط با مدرک فنی یا حداقل 5 سال سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی خود داشته باشد.

 1. تسلط به زبان آلمانی

متقاضی باید به زبان آلمانی در سطح B1 یا بالاتر تسلط داشته باشد.

 1. عدم سابقه کیفری

متقاضی نباید سابقه کیفری در هیچ کشوری داشته باشد.

 1. سلامت فردی

متقاضی باید از نظر جسمی و روحی سالم باشد.

مدارک مورد نیاز برای اخذ کارت شانس آلمان

برای اینکه بتوانید فرآیند اخذ کارت شانس آلمان را با موفقیت طی کنید؛ نیاز است تا مدارک زیر را جهت ارائه به سفارت آلمان آماده‌ نمایید:

 • فرم درخواست تکمیل شده: فرم درخواست را می‌توانید از وب‌سایت اداره مهاجرت آلمان دانلود کنید.
 • پاسپورت معتبر: پاسپورت شما باید حداقل 6 ماه اعتبار داشته باشد.
 • مدارک تحصیلی: ریز نمرات و ترجمه رسمی مدارک تحصیلی به زبان آلمانی.
 • مدارک فنی و تخصصی: مدارک فنی و ترجمه رسمی مدارک فنی به زبان آلمانی (در صورت وجود).
 • سابقه کار: گواهی سابقه کار از کارفرمایان قبلی به همراه ترجمه رسمی به زبان آلمانی.
 • مدرک زبان آلمانی: مدرک معتبر زبان آلمانی در سطح B1 یا بالاتر.
 • نامه تمکن مالی: نامه‌ای از بانک که نشان‌دهنده تمکن مالی کافی برای تامین هزینه‌های زندگی در آلمان باشد.
 • گواهی عدم سوء پیشینه: گواهی عدم سوء پیشینه از پلیس کشور محل سکونت.
 • معاینات پزشکی: معاینات پزشکی که نشان دهنده سلامت جسمی و روحی متقاضی باشد.

جدول امتیازبندی کارت شانس آلمان

متقاضیان دریافت کارت شانس آلمان مطابق با معیارهای تعیین‌شده امتیاز کسب می‌کنند. شما برای دریافت کارت شانس آلمان به داشتن حداقل 6 امتیاز از مجموع امتیازهای در دسترس زیر نیاز دارید تا شانس ورود به آلمان را از این طریق داشته باشید. جهت مشاهده جدول کامل کارت شانس آلمان به وبسایت گروه بین‌المللی آمیس مراجعه کنید؛ چرا که این وبسایت مرجع مهاجرت به آلمان و اخذ انواع ویزاهای آلمان است.

C:\Users\Amin\Downloads\Germany-Chancenkarte pros and cons-AMIS Group.jpg

مزایای کارت شانس آلمان چیست؟

کارت شانس آلمان مزایای متعددی را برای دارندگان خود به ارمغان می‌آورد. از جمله این مزایا می‌توانیم به موارد زیر اشاره نماییم:

 • امکان اقامت در آلمان
 • امکان تمدید اقامت
 • امکان دریافت ویزای کار
 • امکان اخذ بلوکارت آلمان
 • امکان همراه بردن خانواده
 • دسترسی به خدمات اجتماعی
 • فرصت اخذ تابعیت آلمان

تمایز کارت شانس آلمان با سایر مجوزهای اقامتی چیست؟

در اینجا به‌صورت خلاصه تمایز کارت شانس آلمان را با بلوکارت آلمان، ویزای جاب‌سیکر آلمان و ویزای جاب‌آفر آلمان بررسی خواهیم کرد. همچنین برای بررسی جامع‌تر در ادامه مقاله همراه ما باشید:

 • بلوکارت آلمان: کارت آبی اتحادیه اروپا یا بلوکارت برای اتباع highly qualified صادر می‌شود که دارای پیشنهاد شغلی با حقوق بالا از یک کارفرمای آلمانی هستند.
 • ویزای جستجوی کار (Job Seeker): این ویزا به متقاضیان اجازه می‌دهد تا به مدت شش ماه در آلمان به دنبال کار بگردند.
 • مهاجرت از طریق جاب‌آفر: در صورتی که شما بتوانید از کارفرمای آلمانی یک پیشنهاد شغلی و قرارداد کاری معتبر دریافت نمایید، می‌توانید از طریق جاب‌آفر به آلمان مهاجرت کنید.

C:\Users\Amin\Downloads\Germany-Germany PR-AMIS Group.jpg

دریافت اقامت آلمان از طریق کارت شانس آلمان

کارت شانس آلمان؛ دروازه‌ جدیدی را به سوی کار و زندگی در این کشور می‌گشاید، اما به تنهایی ضامن اقامت دائم نیست. این طرح به عنوان پلی برای یافتن شغل مناسب در آلمان عمل می‌کند و در صورت موفقیت، متقاضی می‌تواند با طی کردن مراحل قانونی، اقامت دائم این کشور را اخذ کند.

مراحل اصلی اخذ اقامت دائم آلمان از مسیر کارت شانس:

 1. دریافت کارت شانس: با احراز شرایط و گذراندن فرآیند درخواست، کارت شانس آلمان به شما اجازه می‌دهد تا به مدت 12 ماه در این کشور به دنبال کار بگردید.
 2. یافتن شغل: در این مدت یک ساله باید با تلاش و پشتکار، شغلی مناسب در حوزه ی مرتبط با تخصص خود بیابید.
 3. اخذ ویزای کار: پس از یافتن شغل و گرفتن قرارداد کاری، واجد شرایط دریافت ویزای کار آلمان خواهید شد.
 4. کار و زندگی در آلمان: با ویزای کار، می‌توانید به طور قانونی در آلمان مشغول به کار شده و از مزایای زندگی در این کشور بهره‌مند شوید.
 5. اخذ اقامت دائم آلمان: پس از گذراندن 5 سال کار پیوسته در آلمان، پرداخت مالیات و تأمین شرایط لازم، می‌توانید برای اقامت دائم این کشور درخواست دهید.

توجه کنید که مدت زمان اخذ اقامت دائم آلمان از طریق کارت شانس به عوامل مختلفی بستگی دارد و در شرایط ایده‌آل شما می‌توانید یک قرارداد کاری با حقوق بالا داشته باشید که منجر به دریافت بلوکارت شود و در این حالت شما تنها پس از 21 ماه می‌توانید برای دریافت اقامت دائم آلمان درخواست دهید.

جمع بندی درباره کارت شانس آلمان

کارت شانس آلمان، فرصتی طلایی برای متخصصان و افراد جویای کار در مسیر رسیدن به اقامت دائم آلمان است. با مزایای متعدد و تقاضای روزافزون برای جذب نیروی کار ماهر در آلمان، این برنامه می‌تواند دروازه‌ای به سوی یک آینده شغلی روشن و پربار برای شما باشد. اگر می‌خواهید بدون داشتن قرارداد کاری وارد خاک آلمان شوید و شانس خود را برای دریافت پیشنهاد شغلی امتحان کنید؛ می‌توانید از خدمات مشاورین گروه بین‌المللی آمیس در آلمان استفاده کنید تا از موفقیت خود در اخذ کارت شانس آلمان اطمینان کامل حاصل نمایید.

کدخبر: ۱۶۶۵۸
ارسال نظر