کدخبر: ۱۰۳۵۴

آیت‌الله کریمی جهرمی: برای مردم ارزش قائل باشید و خودتان را بالاتر از مردم ندانید

آیت الله کریمی جهرمی در دیدار جمعی از مبلغین گفت: گفتارتان گفتار استوار و محکم و مبتنی بر گفتار خدا و رسول باشد و از تفسیر به رأی ، از تهمت و دروغ و شبهه پراکنی و تفرقه افکنی بین افراد جامعه بپرهیزید.

آیت‌الله کریمی جهرمی: برای مردم ارزش قائل باشید و خودتان را بالاتر از مردم ندانید

به گزارش 24 آنلاین، حضرت آیت الله کریمی جهرمی در آستانه ماه مبارک رمضان،  در دیدار جمعی از مبلغین با اشاره به آیه شریفه الَّذینَ یُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ یَخْشَوْنَهُ وَ لا یَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ تبلیغ را کار اصلی انبیای الهی دانسته و گفتند: متأسفانه امروز افکاری در حوزه وجود دارد که منبر رفتن و سخنرانی را خلاف شأن و جایگاه علمی افراد می دانند. اینها القائات شیطانی است. مراجع بزرگ ما افرادی بوده اند که در مواقع مختلف برای مردم به سخنرانی و خطابه می پرداختند و شما هم خداوند را شاکر باشید که توفیق قدم گذاشتن در مسیر انبیای الهی و امامان معصوم علیهم السلام و علمای ربانی را به شما داده است.

آیت الله کریمی جهرمی قدم اصلی برای شروع تبلیغ را بازگشت به دربار الهی دانسته و بیان داشته و افزودند: اول قدم لازم آن است که مبلّغ خود به دربار الهی بازگردد، از اشتباهات و لغزش های خود توبه و استغفار کند و بعد با دل پاک شروع به صحبت کند تا اثرگذار باشد.

وی به ملزومات امر تبلیغ اشاره کرده و اظهار داشتند: نکته اول در این راه و مسیر، اخلاص فی الله است. یک مبلغ اگر می خواهد در قبال این سختی هایی که در این مسیر متحمل می شود به اجر و پاداش الهی برسد، باید نیت خود را برای خدا خالص نموده و هر فکر غیر الهی را از ذهن خود خارج کند. وقتی انسان عمل را برای خدا انجام داد و خدا را ناظر دانست دیگر بر روی منبر مطلبی را که به هدایت مردم و رشد معنوی آنان مربوط نیست، بیان نمی کند.

اگر تا پایان ایام تبلیغ به این مهم توجه کرده و از آن مراقبت کردید، بدانید که ان شاء الله عمل و تلاش شما مقبول درگاه الهی است و نزد خدای متعال محبوب خواهید بود.

آیت الله کریمی جهرمی شناخت مخاطب و بیان مطالب مستند را دومین عنصر اصلی در تبلیغ دانسته و  افزودند: یک طلبه که قرار است برای مردم سخنرانی کند باید مطلب را به طور کامل خوانده و فهمیده باشد. یعنی در معانی و لطایف آن آموزه های دینی دقت کرده باشد، مؤیدات آن را در ذهن داشته باشد، و بعد که یقین کرد این مطلب همان چیزی است که نیاز جامعه و مستمعان خصوصا نسل جوان است آن را بیان نماید.

وی توجّه مبلّغ به بایدها و نبایدهای تبلیغ را امری مهم دانسته و گفتند: بیان مطالبی که سبب ایجاد شک و شبهه و حرف و نقل و چه بسا گریزان کردن مردم از مجامع دینی می‌شود یا مطالبی که در آن شائبه غیبت و تهمت به افراد است، همه از آفاتی است که مدام در کمین سخنرانان و مبلغین است و به همین خاطر نیازمند توجه و دقت جدی از سوی روحانیون می باشد.

آیت الله کریمی جهرمی با اشاره به آیه شریفه اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدیداً اظهار داشتند: تقوای الهی را پیشه کنید و برای دلخوشی آدم هایی که اطرافتان هستند، سخن نگویید. در لحظه لحظه ی سخنرانی یاد خدا باشید و بدانید هر جمله ی شما در پیشگاه خدای متعال ثبت و ضبط است و در قیامت باید برای آن پاسخگو باشید.

وی افزودند: گفتارتان گفتار استوار و محکم و مبتنی بر گفتار خدا و رسول باشد و از تفسیر به رأی ، از تهمت و دروغ و شبهه پراکنی و تفرقه افکنی بین افراد جامعه بپرهیزید. در ایامی که در مناطق مختلف حضور دارید علاوه بر سخنرانی، برای رضای خدا به دنبال حل مشکلات مردم در آن محل باشید تا خدا نیز از شما دستگیری نماید.

وی به سومین عنصر اثر گذار در تبلیغ اشاره کرده و افزودند: شما به عنوان کسی که در مسیر انبیای الهی و ائمه معصومین علیهم السلام قدم گذاشته‌اید، باید با مکرمت‌های اخلاقی، و با اخلاق فاضله و رفتار انسانی، با مردم روبرو بشوید. همه ی مردم با هر سطح فرهنگ و دانش و در هر لباس و پوششی عبادالله و برادران ما هستند. برای عباد خدا ارزش قائل باشید و خودتان را بالاتر از مردم ندانید. این مردم همه فرزندان اهل بیت معصومین علیهم السلام هستند بکوشید که پیامبر گونه و به بهترین نوع با آنان رفتار کنید.

آیت الله  کریمی جهرمی در انتهای سخنان خود بهترین پاداش در پایان ایام تبلیغی را رضایت حضرت ولی عصر ارواحنافداه دانسته و خارنشان ساختند: شادی دل امام زمان علیه السلام و رضایت ایشان از گفتار و کردار شما در این ماه، بهترین پاداش برای شما خواهد بود و امیدوارم با این جایزه بزرگ از این سفر مراجعت نمایید

منبع: شفقنا
کدخبر: ۱۰۳۵۴
ارسال نظر