کدخبر: ۱۱۹۵۲

خیز قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴

دبیرکل حزب سبز ایران می‌گوید: به نظر می‌رسد که اگر قالیباف در تعامل با گروه‌های دیگر بتواند در سال اول مجلس دوازدهم رییس شود، خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کند.

خیز قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۴

به گزارش 24 آنلاین، مشروح گفت‌گوی حسین کنعانی مقدم، دبیرکل حزب سبز ایران را بخوانید؛

آقای کنعانی مقدم! ۴۵ کرسی باقی مانده مجلس دوازدهم که تکلیف شان در انتخابات اردیبهشت ماه مشخص خواهد شد تا چه اندازه بر روی تعیین رییس مجلس آینده تاثیرگذار هستند؟

به نظر می‌رسد براساس آرایی که در دور اول انتخابات به دست آمده، همان ترکیب در دور دوم هم باهم رقابت داشته باشند و بعید می‌دانم ائتلافی صورت بگیرد. آرای نهایی کل کشور در حوزه‌هایی که انتخابات به مرحله دوم رفته، در انتخاب رییس مجلس موثر هستند، از این‌رو باید منتظر ماند و دید که نمایندگان جدید در فراکسیون‌ها چه تصمیمی می‌گیرند، و در نهایت چه کسی رییس می‌شود و هیئت رییسه چه کسانی خواهند بود.

البته پیش‌بینی این است که فراکسیون اکثریت در مجلس نداریم و جریان اصولگرا چند فراکسیون خواهند شد که در این میان یک فراکسیون منتقدین و میانه‌روها خواهند بود که بعید می‌دانم بتوانند اکثریت مجلس را تشکیل دهند.

قالیباف در دور دوم انتخابات مجلس تا چه اندازه قدرت مانور دارد و می‌تواند خودش را به ریاست مجلس نزدیک کند؟

قالیباف اگر اصلاحاتی را در نوع شعارها و رفتارهایی که در لیست‌ها تهیه می‌کردند، انجام دهد، او نسبت به بقیه شانس بیشتری برای ریاست مجلس دارد اما چنانچه این اصلاحات انجام نشود به نظر می‌رسد که قالیباف در ائتلاف با سایر گروه‌های مجلس فقط برای یک دوره یعنی یک سال رییس مجلس باشد و در دور بعد نامزد انتخابات ریاست جمهوری خواهد شد.

منظور از اصلاح رفتار قالیباف مشخصا اصلاح چه مواردی است؟

در این مدت برخی شبهاتی درباره قالیباف شکل گرفت و این شبهات باید از اذهان عمومی پاک شود تا بتواند بخشی از رأی خاکستری به همراه خودش داشته باشد.

به خیز قالیباف برای ریاست جمهوری اشاره کردید، یعنی ریاست مجلس قالیباف را قانع نخواهد کرد و مجددا برای انتخابات ریاست جمهوری داوطلب می‌شود؟

به نظر می‌رسد که اگر قالیباف در تعامل با گروه‌های دیگر بتواند در سال اول مجلس دوازدهم رییس شود، خودش را برای انتخابات ریاست جمهوری آماده می‌کند. در حقیقت قالیباف برای انتخابات ریاست جمهوری دو سال فرصت دارد یک سال ریاست می‌کند سال دیگر هم برای ریاست جمهوری آماده می‌شود.

در دور اول انتخابات میران مشارکت از اهمیت به سزایی برخوردار بود اما آنچه رخ داد مشارکت قابل قبولی نبود. پیش بینی شما از مشارکت در دور دوم چیست؟

تجربه نشان داده که آرا در دوم بسیار کم خواهد شد چراکه صندوق‌های رأی کمتر است و از طرفی انگیزه مردم برای انتخابات کمتر می‌شود لذا افرادی که سازمان رأی قوی‌تری دارند و هواداران خود را پای صندوق رأی می‌آورند، اهمیت دارد چراکه در این دوره از انتخابات حدنصاب اهمیت ندارد و هر فردی که رأی بیشتری بیاورد، انتخاب می‌شود.

منبع: خبر آنلاین
کدخبر: ۱۱۹۵۲
ارسال نظر