کدخبر: ۱۴۱۶۴

برکناری رئیس گارد دولتی اوکراین در پی افشای طرح ترور زلنسکی

رئیس گارد دولتی اوکراین 2 پس از اعلام خبر بازداشت دو افسر گارد دولتی این کشور به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل رئیس جمهور، برکنار شد.

برکناری رئیس گارد دولتی اوکراین در پی افشای طرح ترور زلنسکی

به گزارش 24 آنلاین، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین، دو روز پس از اعلام خبر بازداشت دو افسر گارد دولتی این کشور به اتهام برنامه‌ریزی برای قتل وی، رئیس گارد دولتی اوکراین را برکنار کرد.

زلسنکی روز پنج‌شنبه با صدور فرمانی «سرهی رود» را بدون تعیین جانشینی برای وی از سمت خود عزل کرد.

سرویس امنیتی اوکراین این هفته اعلام کرده بود که دو سرهنگ گارد دولتی این کشور را که برای ترور زلنسکی و دیگر مقامات ارشد اوکراین برنامه‌ریزی می‌کردند، بازداشت کرده است.

به گفته سرویس امنیتی اوکراین، این ترورها قرار بود «هدیه‌ای» برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، باشد که روز سه‌شنبه برای دور جدید حضور در کرملین ادای سوگند کرد.

طبق اطلاعیه این نهاد، افراد بازداشت‌شده توسط سرویس امنیت فدرال روسیه به کار گرفته شده بودند و اطلاعات طبقه‌بندی شده را به مسکو منتقل می‌کردند.

این اطلاعیه بدون اشاره به زمان دستگیری دو مظنون مورد اشاره می‌گوید که آنها به دنبال یافتن فردی نزدیک به گارد ریاست‌جمهوری بودند که بتواند زلنسکی را به گروگان گرفته و سپس به قتل برساند.

مسکو تاکنون واکنشی به این خبر نشان نداده است.

زلنسکی سال گذشته گفته بود که سرویس‌های امنیتی اوکراین دست‌کم پنج طرح توطئه روسیه برای ترور وی را خنثی کرده‌اند.

به گفته سرویس امنیتی اوکراین، مظنونان همچنین قصد داشتند واسیل مالیوک، رئیس سرویس امنیتی اوکراین، و کایرلو بودانوف، رئیس سازمان اطلاعات نظامی کشور، را ترور کنند.

منبع: انتخاب
کدخبر: ۱۴۱۶۴
ارسال نظر