کدخبر: ۱۴۸۲۵

وحیدی: در مورد قوانین مربوط به نگهداری حیوانات کمبود داریم

وزیر کشور درباره خلا قوانین درباره نگهداری حیواناتی مانند سگ در آپارتمان گفت که ما یک جاهایی قوانینی را داریم و مقرراتی وجود دارد، ولی در برخی موارد در قوانین مربوط به این موضوع کمبود داریم و این باید تکمیل شود.

وحیدی: در مورد قوانین مربوط به نگهداری حیوانات کمبود داریم

به گزارش 24 آنلاین، تعداد و اندازه سگ‌هایی که این روزها در خیابان‌ها، خودروها و آپارتمان‌ها می‌بینیم هر روز بیشتر و بزرگتر می‌شود و این موضوع موجب نگرانی بسیاری از هموطنان و ساکنان آپارتمان‌ها شده است. 

احمد وحیدی وزیر کشور درباره خلا قوانین درباره نگهداری حیواناتی مانند سگ در آپارتمان گفت که ما یک جاهایی قوانینی را داریم و مقرراتی وجود دارد، ولی در برخی موارد در قوانین مربوط به این موضوع کمبود داریم و این باید تکمیل شود.

وزیر کشور تاکید کرد: چون بعضاً ممکن است اینگونه برداشت شود که تدوین قانون در این موضوع ممکن است یک آثار قضایی داشته باشد شاید اینگونه تلقی شود که این یک لایحه قضایی می‌خواهد که این را باید با دوستان در قوه قضاییه بحث کنیم.

وحیدی یادآور شد: در برخی موارد درباره نگهداری حیواناتی مانند سگ، از مقررات عمومی می‌شود استفاده کرد، مثلاً فرض کنید در خودرو اگر بنا باشد راننده را به خودش مشغول کند حتماً مثل استفاده از موبایل می‌تواند تخلف محسوب شود و باید با آن برخورد شود.

وزیر کشور یادآور شد: نگهداری سگ در آپارتمان حتماً نباید برای دیگران مشکلی ایجاد کند و اگر موجب ایجاد اشکال شود با از نظر بهداشتی مشکلی ایجاد کند می‌توانیم با استناد به قوانین عمومی به موضوع رسیدگی کنیم. ولی به‌طور خاص در بعضی موارد در قانون کمبودهایی وجود دارد که باید قانون را تکمیل کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه: شکایت درباره نگهداری حیوانات در آپارتمان قابل پیگیری است

مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه نیز در خصوص ایجاد مزاحمت نگهداری سگ‌ها در آپارتمان برای دیگر همسایه‌ها گفته بود که اگر نگهداری هر حیوانی در آپارتمان منجر به تعرض به حقوق دیگران شود، در صورت شکایت قابل پیگیری حقوقی است.

طبق قانون آپارتمان‌ها هم نگهداری حیوانات در قسمت‌های مشترک ساختمان جرم است و می توان از مرتکب شکایت کیفری کرد.

در تبصره ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون آپارتمان ها آمده است که نگهداری حیوانات در قسمت های مشترک ساختمان ممنوع است . منظور از قسمت های مشترک آپارتمان ، راه پله ها ، پشت بام ، راهروو ها ، حیاط و پارکینگ است . هیچ کس نمی تواند در یک هیچ کدام از قسمت های مشترک آپارتمان ، هیچ گونه حیوانی اعم از اهلی یا وحشی نگه دارد . بنابراین امکان شکایت بابت نگهداری سگ در قسمت های مشترک آپارتمان وجود دارد.

منبع: انتخاب
کدخبر: ۱۴۸۲۵
ارسال نظر