کدخبر: ۱۶۵۹۸

وزنامه اصولگرا: در نحوه برگزاری مناظرات بعدی تجدیدنظر شود

به نظر می‎رسد صداوسیما باید در نحوه برگزاری مناظرات بعدی تجدیدنظر کند. باید پرسش‎ها مصداقی ‎تر و نامزدها به پاسخ روشن به پرسش‎های مشخص ملزم شوند تا بتوان امکان مقایسه بین نامزدها را فراهم آورد.

وزنامه اصولگرا: در نحوه برگزاری مناظرات بعدی تجدیدنظر شود

به گزاش 24 آنلاین، روزنامه خراسان در مطلبی به قلم مهدی حسن زاده با عنوان” مناظره شلخته” نوشت:

نخستین مناظره انتخابات ریاست جمهوری در شرایطی برگزار شد که می‎توان در یک کلام آن را مناظره ‎ای شلخته توصیف کرد. نیم ساعت تاخیر در آغاز مناظره و تدارک برخی مقدمات طولانی نظیر سرود کودکان، برای مخاطبی که حدود نیم ساعت منتظر نشسته است، توی ذوق می‎زد. در هر حال مناظره شروع شد و انتظار می‎رفت شاهد مناظره‎ای با سوالات مشخص و مصداقی و پاسخ مشخص و مصداقی نامزدها باشیم اما در عمل چنین نشد. زمانی که مجری گفت که قرار است سوالات از سوی کارشناسان مطرح شود امیدوار شدیم که سوالات از غنای کارشناسی برخوردار باشد. صدالبته این گونه هم بود. ترکیبی از مسئولان قبلی اقتصادی، فعالان بخش خصوصی و چهره‎های جوان در کنار باتجربه ترکیبی خوب از کارشناسان ساخته بود اما فقدان راهبری در ایجاد فضای مشترک برای سوالات موجب شد تا هر کارشناس ذیل یک موضوع کلی رشد اقتصادی سوالات متنوعی بپرسد. به عبارتی مخاطبان ناگهان با انبوهی از پرسش‎ها از سوی ۷ کارشناس مواجه شدند که از الزامات رشد ۸ درصد و نقش بهره‎وری یا سرمایه گذاری در آن و منابع موردنیاز تحقق این رشد تا پیمان‎ سپاری ارزی در آن دیده می‎شد و مسیر به گونه ‎ای جلو رفت که نامزدها عمدتا مجبور به بیان حرف‎های کلی شدند.

از حق نگذریم، دکور طراحی‎ شده جذاب بود و ایده رجوع به کارشناسان خوب بود و می‎شد در این فضا مناظره‎ای جذاب‎تر طراحی کرد؛ اما نحوه طرح سوالات کارشناسان و بعضا تنوع موضوعی سوالات در هر نوبت به گونه‎ای بود که انگار انبوهی سوال در فرغونی سوار شده و جلوی پای نامزدها ریخته شده است. این در حالی است که انتظار می‎رفت سوالات عینی ‎تر و محدودتر و با نقطه‎زنی بر مسائل مشخص و الزام نامزدها به پاسخ به سوالات مشخص طرح شود.

مسئله دیگر به نقش و کارکرد مجری مناظره برمی‎گشت. خسروی انتخاب خوبی برای جایگاه مجری بود و پیش از این در جایگاه مجری برخی مناظرات در شبکه خبر مسلط کار کرده بود؛ اما در این مناظره نقش طراحی شده برای وی صرفا در حد تذکر زمان باقی‎مانده صحبت هر نامزد بود، آن هم به شکلی که پارازیت‎وار وسط صحبت نامزد تذکر می‎دهد که یک دقیقه یا ۳۰ ثانیه باقی مانده است، در حالی که این کار با طراحی یک کرنومتر در استودیو انجام می‎شد.

در هر حال ۴ دور مناظره دیگر در پیش است. به نظر می‎رسد صداوسیما باید در نحوه برگزاری مناظرات بعدی تجدیدنظر کند. باید پرسش‎ها مصداقی ‎تر و نامزدها به پاسخ روشن به پرسش‎های مشخص ملزم شوند تا بتوان امکان مقایسه بین نامزدها را فراهم آورد. بنا بر اعلام رئیس سازمان صداوسیما دو نوبت مناظره اقتصادی دیگر پیش روست. می‎توان در مجال باقی‎مانده سراغ سوالات مصداقی‎ تر درباره بانک‎های ناتراز، ناترازی انرژی، مسئله خودروسازی، رکود بورس و برنامه دولت برای مواجهه با معضل مسکن رفت تا ضمن دریافت وعده مشخص از هر نامزد، آن‎ها را به پاسخ عینی به مسائل عینی اقتصاد رساند نه حرف‎های کلی درباره موضوعات ذهنی.

کدخبر: ۱۶۵۹۸
ارسال نظر