کدخبر: ۱۷۱۶۴

پزشکیان پیشتاز رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری

با آغاز شمارش آراء انتخابات ریاست‌جمهوری از بامداد امروز، ستاد انتخابات کشور طی ۸ نوبت، آخرین وضعیت آرای شمارش‌شده و تعداد آرای هر یک از نامزدها را اعلام کرده است.

پزشکیان پیشتاز رقابت‌ انتخابات ریاست جمهوری

به گزارش 24 آنلاین، در نمودار ۱، روند تغییرات آراء اعلام‌شده را تا ساعت ۹:۴۹ صبح امروز می‌بینید. آرای باطله بر اساس کسر مجموع آرای مسعود پزشکیان، سعید جلیلی، محمدباقر قالیباف و مصطفی پورمحمدی از مجموع آرای شمارش‌شده به دست آمده است. ساعت اعلام نتایج، بالای هر دسته از اعداد درج شده است.

روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود

آمار منتشرشده در مراحل اولیه مربوط به شعبه‌های کم‌جمعیتی بود که شمارش آن‌ها زودتر به پایان می‌رسید. نزدیکی آرای پزشکیان و جلیلی و حتی پیشتازی جلیلی در برخی ساعت‌ها از پایگاه رأی بالاتر جلیلی در مناطق کم‌جمعیت (روستاها و شهرهای کوچک) حکایت دارد. با ادامه شمارش آرا و ورود شهرهای پرجمعیت‌تر و کلانشهرها، وضعیت پیشرفت آراء تغییر کرد و پزشکیان نه‌تنها از جلیلی جلوتر افتاد، که اختلافش هم رفته‌رفته افزایش یافت.

در نمودار ۲، سهم کنونی نامزدها را از آرای شمارش‌شده می‌بینید. مقایسه این نمودار با جداول قبلی حاکی از افزایش سهم آرای پزشکیان (از ۴۱٪ در نخستین آمار تا حدود ۴۴٪ در آخرین آمار) و کاهش سهم جلیلی (از ۴۰٫۶٪ در نخستین آمار تا ۳۸٪ در آخرین آمار اعلامی) است.

روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود

در نمودار ۳، ترند خطی (برازش خطی) روی آمار اعلام‌شده را می‌بینید که با شاخص R2 بسیار بالا (همبستگی آماری، بالاترین مقدار آن ۱ است)، رفتار خطی آرای نامزدها را نشان می‌دهد. روند خطوط برازش‌شده (رگرسیون خطی) نشان می‌دهد که آرای مسعود پزشکیان با نوسان حول ۴۳٫۶ درصد ، سعید جلیلی با ۳۷٫۷درصد، محمدباقر قالیباف با ۱۳٫۸ درصد و مصطفی پورمحمدی با ۰٫۸ درصد رو به افزایش است و این چهار نامزد در رتبه‌های اول تا چهارم قرار دارند. سهم آرای باطله نیز حدود ۴ درصد خواهد بود.

هرچند فاصله نزدیک آرای پزشکیان و جلیلی باعث شد که در طول بامداد جایگاه این دو در صدر رقابت جابه‌جا شود، اما روند کنونی از فاصله گرفتن پزشکیان از جلیلی حکایت دارد. بر این اساس می‌توان برآورد کرد که مسعود پزشکیان (۴۴درصد) و سعید جلیلی (۳۸ درصد) با فاصله نه‌چندان زیاد از یکدیگر به مرحله دوم انتخابات راه خواهند یافت.

روند خطی تغییرات آرای نامزدها تا ساعت ۷ صبح/ نمودار / به‌روز می‌شود

نوسان‌های مشاهده‌شده در آراء پزشکیان و جلیلی حول ترند خطی، در محدوده تغییرات تصادفی و طبیعی است.

با انتشار آمار بعدی از سوی ستاد انتخابات، این نمودارها نیز به‌روزرسانی خواهد شد.

منبع: خبر آنلاین
کدخبر: ۱۷۱۶۴
ارسال نظر