کدخبر: ۲۶۳

مدیرمسئول هم‌میهن مجرم شناخته شد

سخنگوی هیئت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی گفت: مدیرمسئول هم‌میهن با اکثریت آراء مجدد مجرم شناخته شد.

مدیرمسئول هم‌میهن مجرم شناخته شد

به گزارش پایگاه خبری 24، اکبر نصراللهی اظهار کرد: اتهام‌های غلامحسین کرباسچی نشر مطالب خلاف واقع و ایجاد اختلاف بین اقشار مختلف مردم بود که هیأت منصفه پس از شنیدن دفاعیات وکیل متهم با اکثریت آرا در موضوع اتهام متهم را مجرم دانست و نیز وی را با اکثریت آرا مستحق تخفیف ندانست.

وی افزود: پرونده اتهام‌های غلامحسین کرباسچی امروز دوشنبه ۱۵ مهر مجدد پس از آنکه شعبه ۵۱ دیوان عالی کشور رأی قبلی شعبه نهم دادگاه کیفری یک تهران را نقض کرده بود، در شعبه هم عرض یعنی شعبه ۳ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی کاشانکی بررسی شد.

سخنگوی هیئت منصفه دادگاه‌های سیاسی و مطبوعاتی اضافه کرد: در جلسه امروز دادگاه همچنین پرونده فریماه شیخ الاسلامی کندلوس مدیر مسئول پایگاه خبری تحلیلی پارسینه به اتهام افترا علیه امیر شریفی خضارتی وکیل دادگستری بررسی شد که هیأت منصفه بعد از شنیدن دفاعیات متهم وی را مجرم اما مستحق تخفیف دانست.

به گزارش ایمنا، بر اساس اصل ۲۴ قانون اساسی جرم مطبوعاتی عبارت است از انتشار مطالب مخل به مبانی اسلام و یا حقوق عمومی به وسیله مطبوعات، تفصیل و مصادیق آنها را قانون معین می‌کند.

مطابق ماده ۳۴ قانون اصلاح قانون مطبوعات مصوب ۱۳۷۹ رسیدگی به جرایم مطبوعاتی با توجه به قوانین مربوط به صلاحیت ذاتی در محاکم عمومی یا انقلاب یا سایر مراجع قضائی است که در هر صورت علنی بودن و حضور هیئت منصفه در آن الزامی است.

تبصره ماده ۴ اصلاح قانون تشکیل دادگاه‌های عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱ بیان می‌دارد رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی در دادگاه کیفری استان به عمل خواهد آمد که طبق ماده ۲۰ قانون مذکور رسیدگی به جرایمی که مجازات قانونی آنها قصاص عضو یا قصاص نفس یا اعدام یا رجم یا سلب و یا حبس ابد باشد و نیز رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی ابتدا در دادگاه تجدید نظر استان به عمل خواهد آمد و در این مورد دادگاه مذکور دادگاه کیفری استان نامیده می‌شود.

دادگاه کیفری استان در رسیدگی به جرایم مطبوعاتی و سیاسی با حضور هیئت منصفه تشکیل خواهد شد و این دادگاه اکنون صلاحیت رسیدگی به جرم مطبوعاتی را نیز دارد.

منبع: ایرنا
کدخبر: ۲۶۳
ارسال نظر