کدخبر: ۴۱۵

خبر خوش رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تولید برق هسته‌ای در کشور

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: تولید ۲۰هزار مگاوات برق در سبد تولید انرژی کشور که مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده، با کمک فناوری هسته‌ای در کشور هدف گذاری شده است.

خبر خوش رئیس سازمان انرژی اتمی درباره تولید برق هسته‌ای در کشور

به گزارش پایگاه خبری 24، محمد اسلامی در حاشیه مراسم رونمایی از نخستین سامانه پرتودهی شتابدهنده الکتر ونیکی CELV-8 مجتمع صنعتی پرتودهی پارک علم و فناوری قزوین در جمع خبرنگاران تاکید کرد: در برخی از سایت ها این فعالیت آغاز شده است و چند شرکت و واحد تولیدی هم در این باره اعلام آمادگی کرده اند.

وی با بیان این که در بعضی از مکان‌ها، اراضی مورد نیاز هم در اختیار متقاضیان قرار گرفته است، افزود: در 5 نقطه ساحلی کشور جانمایی‌ها برای تولید برق با کمک فناوری هسته ای انجام گرفته و روند کار از سرعت بسیار بالایی برخوردار است.

اسلامی با  اشاره  به این که تولید برق با کمک فناوری هسته‌ای در همه جا به یک رقابت بزرگ تبدیل شده است، تاکید کرد: خوشبختانه واحدهای ۲و 3 بوشهر از سرعت بالایی برخوردارند و واحد شمار یک نیروگاه هم زیر بار قرار دارد و در حال تولید انرژی برق است.

وی در ادامه سخنانش  به مزایای مرکز پرتو فرآیند نوین در استان قزوین اشاره کرد و گفت:‌ در صنعت برق، کابلی که پرتو دهی شود از امنیت و ایمنی بالا و دوام بیشتری برخوردار خواهد بود و در عین حال هم از این فناوری در صنعت هوا فضا استفاده می‌شود که به تازگی دانشمندان به کمک پرتودهی به تایرها علاوه بر سبک کردن و دوام بیشتر به صرفه جویی در مصرف سوخت آن هم پی برده اند.لذا مرکز پرتو فرآیند نوین باید در مرحله بعدی آزمایشگاه های خود را تجهیز کند.

۱۵۹دستاورد ملی سازمان انرژی اتمی

رئیس سازمان انرژی اتمی همچنین گفت: سازمان انرژی اتمی ایران از سال ۱۴۰۰تا یک سال بعد از آن شاهد ۱۵۹دستاورد فناوری و صنعتی بوده که این مساله بیانگر یک جریان پویا، زنده و پرتلاش است.

اسلامی با بیان این که اکنون به لطف الهی صنعت هسته‌ای کشور بومی، درون‌زا و رو به پیشرفت است،ادامه داد: خوشبختانه جریان فعال ساز این حوزه در سال جاری هم تدوام داشته است تا جایی که روزانه شاهد اقدامات متعددی از آن هستیم.

وی ادامه داد: تمامی فرآیندهای مجتمع صنعتی پرتودهی، از ایده تا آغاز رونمایی از آن طی یک سال به طول انجامیده  است که این کار یک رکورد ویژه محسوب می شود، همچنین اقدامات و کارهای سامانه شتابگر دوم این مجموعه به انجام رسیده است و تا ماه آینده تکمیل و وارد مدار خواهد شد.

تبدیل 30درصد محصولات کشاورزی به ضایعات

اسلامی در ادامه  با بیان این که اکنون به طور تقریبی ۳۰درصد محصولات کشاورزی به ضایعات تبدیل می‌شود، اظهار داشت: با انجام عملیات پرتو دهی می‌توان از ضایعات محصولات کشاورزی جلوگیری کرد و ماندگاری آن را افزایش داد، این یک خدمت انسان دوستانه است که به معیشت خانوارها هم کمک می‌کند.

 بنا به این گزارش،رئیس سازمان انرژی اتمی ایران از نخستین شتابدهنده توان بالا CELV-8  در مرکز پرتو دهی صنعتی قزوین رونمایی کرد.

منبع: اطلاعات
کدخبر: ۴۱۵
ارسال نظر