کدخبر: ۷۰۲۳

محسن هاشمی: حسن روحانی نمی تواند جای آیت الله هاشمی را پر کند

روزنامه آرمان ملی با محسن هاشمی رفسنجانی در باره فضای سیاسی و انتخاباتی کشور گفت و گو کرده است.

محسن هاشمی: حسن روحانی نمی تواند جای آیت الله هاشمی را پر کند

به گزارش پایگاه خبری 24، انتخابات مجلس دوازدهم و مجلس خبرگان ششم از جهاتی دارای اهمیت بیشتری از سایر انتخابات‌هاست. یکی از دلایل اهمیت این انتخابات، وضعیت بغرنجی است که بر جهان به‌ویژه خاورمیانه حاکم شده که جنگ فلسطین و رژیم صهیونیستی یا درگیری در لبنان و سوریه از آن جمله است. در چنین فضایی کشور نیازمند مشارکت بالاست که همراهی همه گروه‌ها و جریان‌های سیاسی را طلب می‌کند.

به اذعان برخی کارشناسان و صاحبنظران حضور کاندیداها از تمام جریان‌های سیاسی در انتخابات سبب رونق و افزایش نشاط و مشارکت می‌شود اما اصلاح‌طلبان برخلاف اصولگرایان دارای کاندیداهای تایید شده به میزان لازم نیستند و بیشتر کاندیداهای این جریان با ردصلاحیت مواجه شدند.

حضور حسن روحانی در انتخابات خبرگان هم می‌توانست عامل موثری در افزایش مشارکت انتخاباتی باشد که او هم ردصلاحیت شد. پیش از ردصلاحیت روحانی برخی مطرح کردند که این نقش‌آفرینی قابل تحقق است و برخی دیگر به الزاماتی برای ایفای این نقش از سوی روحانی اشاره کردند. آنچه هاشمی انجام داد بر اساس تعاملی بود که برقرار کرد. یدا... طاهرنژاد عضو شورای مرکزی کارگزاران به «ایلنا» گفته است: «در دولت ایشان، همه گرایش‌های سیاسی حضور داشتند و با کمترین تنش و بگو و مگو امور اجرایی کشور پیش می‌رفت. یعنی با استفاده از ظرفیت بزرگ همه جناح‌های سیاسی توانست اکثر خرابی‌های کشوری که ۸ سال و ۱۰ استان آن درگیر جنگ بود را جبران کرده و تا حدود زیادی کاستی‌ها را از بین ببرد و کشور را به یک کارگاه بزرگ سازندگی در عرصه‌های مختلف تبدیل کرد. به شدت صنعت فولاد و پتروشیمی را گسترش داد و آن‌ها را به کمک اقتصاد ملی آورد و اتکای کشور به نفت را کاهش داد. در همان شرایط جنگی در حوزه‌های فرهنگی توانست دانشگاه آزاد را ایجاد کرده و توسعه دهد. صدها هزار نفر در این دانشگاه‌ها در سراسر کشور مشغول تحصیل شدند، بدون آنکه یک ریال بر بودجه عمومی تحمیل شود. ایجاد دانشگاه آزاد یک کار واقعا مردمی و با اتکای به آورده‌های مردم بود که توانست چنین ظرفیت بزرگی را ایجاد کند.» انصاف‌نیوز هم می‌نویسد که «تغییر نگاه اصلاح‌طلبان به روحانی ضرورت و شرط لازم برای نقش‌آفرینی هاشمی‌گونه‌ روحانی است و...» یا خبرآنلاین که در مقام مقایسه روحانی و هاشمی نوشته است: «روحانی را باید از لحاظ سیاسی اشبه‌الناس به هاشمی رفسنجانی دانست. هر چند که او عضو مجمع روحانیون مبارز نیست و از اعضای تشکل محافظه‌کار جامعه روحانیت مبارز است اما سال‌هاست که تقریبا دیگر ارتباط ارگانیکی با جامعه روحانیت ندارد.» اکنون این مسئولیت همراه روحانی است و به‌نظر می‌رسد توان اجرای آن را دارد.

محسن هاشمی، پسر ارشد آیت‌ا... هاشمی درباره الزامات تحقق مشارکت بالا در انتخابات و ایفای نقش پدرش از سوی حسن روحانی برای دعوت مردم به انتخابات به سوالاتی پاسخ داد که در ادامه می‌خوانید.

*قبل از ردصلاحیت آقای روحانی برخی بر این عقیده بودند که آقای روحانی می‌تواند ایفاگر نقش هاشمی  در مجلس خبرگان باشد. به‌هر حال ایشان ردصلاحیت شد و اکنون سوال این است که آقای روحانی همانند آیت‌ا... هاشمی توان تاثیرگذاری بر جامعه را دارد؟

تصور نمی‌کنم بتوان چنین نقشی را در شرایط عادی برای آقای روحانی یا هر شخصیت دیگری متصور بود. آنچه آقای هاشمی انجام داد، محصول کار آقای هاشمی تنها نبود و موضوعات دیگری دخیل بودند که باید به آنها توجه شود. بدون کامل کردن شرایط لازمی که سبب شد، آقای هاشمی از وزن بالا و تاثیرگذاری موثر برخوردار شود، نمی‌توان مدعی ایفای نقش ایشان شد.

*درست است و بسیاری هم معتقدند آیت‌ا... هاشمی یک شبه دارای این وزن سیاسی و اجتماعی و تاثیرگذاری بالا نشد، اما چه موضوعاتی سبب شد تا آیت‌ا... هاشمی به این جایگاه برسد و آقای روحانی برای رسیدن به آن چه باید انجام دهد؟

همانطور که اشاره کردم نقش آقای هاشمی به تنهایی اجرا نشد و آقای روحانی اگر می‌خواهد نقشی مانند آقای هاشمی ایفا کند، باید بتواند بقیه را با خودش همراه کند. افرادی که از آقای روحانی می‌خواهند نقش آقای هاشمی را ایفا کند، باید بدانند نقش آقای هاشمی همراه با دیگران است که نقش هاشمی می‌شود.

*آقای هاشمی بارها در صحبت‌هایشان بر استفاده از توان همه نیروهای نظام برای پیشرفت کشور اشاره داشتند. آقای طاهرنژاد عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران هم اخیرا عنوان کردند که «مرحوم هاشمی مفصل اتصال همه جناح‌های سیاسی به یکدیگر بود و به‌خوبی ارتباط جامعه با حاکمیت را برقرار می‌کرد.» منظور شما همین برقراری ارتباط‌‌هاست؟

بله، آقای هاشمی می‌توانست همه گروه‌های اصلاحاتی، اعتدالی و فرهیختگان را با خودش همگام کند. اکنون که در مورد نقش آقای روحانی صحبت کردید، باید بگویم آقای روحانی هم اگر درصدد اجرای نقش آقای هاشمی است، باید این همراهی را ایجاد کند.

*در شرایطی که کشور بیش از همیشه به وحدت نیاز دارد، نقش سایر بزرگان را چه می‌دانید؟

آنها در این مقطع وظیفه سنگینی دارند. همه از افراد کاریزمای رده بالا  انتظاراتی دارند. شخصیت‌هایی مانند آقایان: ناطق نوری، خاتمی و سیدحسن خمینی، اسحاق جهانگیری و عبدا... نوری به میدان بیایند و به سازماندهی حرکت جدی بپردازند.

*مشارکت بالا نتیجه این حضور است و اگر شخصیت‌هایی که نام بردید اراده‌ای برای حضور نداشته باشند، چه می‌شود؟

 این همدلی است که به مردم امید می‌دهد. مردم دوست دارند رهبران کاریزمای آنها اگر لازم بود ریسک خطر هم داشته باشند. اگر آنها، خودشان را در فضای امن قرار بدهند، طبیعی است که مردم از آنها ناراضی می‌شوند.

نقش جهانگیری چیست؟

روز گذشته خبرآنلاین به نقش جهانگیری در ایفای آنچه اشاره کرد که آیت‌ا... هاشمی مدنظر داشت. «خبرآنلاین» در هفتمین سالگرد فوت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی، قاب‌هایی از روزهای سوگواری فوت آیت‌ا... هاشمی رفسنجانی را منتشر کرد. تصاویر از مراسم وداع با پیکر هاشمی در جماران، مراسم تشییع در تهران و تدفین در حرم امام خمینی(ره) انتخاب شده بود. فاطمه‌ هاشمی با بی‌تابی در کنار پیکر پدر نشسته و روحانی و جهانگیری هم به جسم بی‌جان هاشمی خیره شده‌اند. در میان آن همه تصویر به جامانده از وداع با هاشمی، این از اندوه‌بارترین قاب‌هاست و شاید در آن عکس‌های پرشمار کسی از مقامات پیدا نشود که مانند جهانگیری زار بزند و اینقدر رها و بی‌تکلف بگرید. جهانگیری در تلاقی و تقاطع چند رئیس‌جمهور ایستاده است، در دوران هاشمی بالیده، در عصر خاتمی به وزارت رسیده و در ایام روحانی بر صدر نشسته اما تبارش به هاشمی می‌رسد و جغرافیای برآمدنش هم. است که سوگواری او فراتر از سیاست است و تعلق‌اش فراتر از گره‌خوردگی‌های حزبی یا بروکراتیک. آخرین باری که هاشمی خود را برای ریاست جمهوری عرضه کرد و با میدان‌داری وزیر وقت اطلاعات ردصلاحیت شد، جهانگیری قرار بود مرد شماره‌ یک کارزار انتخاباتی‌اش باشد و همین نشان از کیفیت نسبت او با هاشمی داشت.

منبع: آرمان ملی
کدخبر: ۷۰۲۳
ارسال نظر