کدخبر: ۹۳۳۹

در صورت فقدان مدارک هویتی، پیش‌بینی‌هایی برای احراز هویت افراد در نظر گرفته‌ شده است

وزیر کشور درباره حذف مهر شناسنامه برای رای دهندگان گفت: بنابر قانون مدارک پنجگانه‌ای برای رای دادن در نظر گرفته شده است و در صورت فقدان آنها نیز پیش‌بینی‌هایی برای احراز هویت افراد در نظر گرفته‌ایم.

در صورت فقدان مدارک هویتی، پیش‌بینی‌هایی برای احراز هویت افراد در نظر گرفته‌ شده است

به گزارش 24 آنلاین، احمد وحیدی در گفت‌وگوی ویژه خبری با اشاره به بیانات اخیر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه «هر کس قدرت ملی و پیشرفت کشور را دوست دارد پای صندوق می‌آید» گفت: در شرایطی هستیم که مجلس قوی می‌خواهیم و مجلس قوی با سرمایه اجتماعی خوب شکل می‌گیرد تا بتواند تصمیمات بهتری برای حل مشکلات کشور اتخاذ کند.

وی با اشاره به اینکه دشمن به دنبال ایجاد یاس و تسلیم در میان مردم است، افزود: دشمن می‌خواهد تصویری دروغین از چهره کشور و نظام ایجاد کند اما حضور مردم دست رد به سینه دشمن می‌زند و به آنها میفهماند که چاره‌ای ندارند جز اینکه مقابل عزت ملت ایران سر تعظیم فرود آورند، در غیر این صورت ممکن است پیام‌های غلطی دریافت کنند و اشتباهاتی کنند که مشکل ساز شود.

وی با اشاره به اینکه ما دوران طولانی تحریم را با حضور مردم در میدان پشت سر گذاشته‌ایم، تصریح کرد: با حضور مردم دشمن گام به گام عقب‌نشینی کرده است، چون حضور حداکثری مردم برای کشور تامین امنیت می‌کند و دشمن را به عقب خواهد راند.

وحیدی در ادامه درباره ویژگی‌های منحصر به فرد انتخابات پیش رو به موضوع شفافیت مالی، اجازه استفاده از امکانات دولتی و مسئله پیش ثبت نام‌ها اشاره کرد و توضیح داد: برای داوطلبان حسابی باز شد تا سقف هزینه‌ها معلوم شود و از خرج‌های اضافی جلوگیری شود همچنین برای انتخابات مجلس و خبرگان مثل انتخابات‌های ریاست جمهوری اجازه داده شد تا از امکانات دولتی از جمله صدا و سیما استفاده شود و از طرف دیگر با پیش ثبت نام‌ها فرصت خوبی برای ارزیابی صلاحیت‌ها ایجاد شد و در این دوره حداکثر احراز صلاحیت‌ها را داشتیم.

وزیر کشور درباره تمهیدات این وزارتخانه برای تحقق ۴ ویژگی انتخابات از نظر رهبری از جمله «رقابت، مشارکت، امنیت و سلامت» اظهار کرد: از رهبر معظم انقلاب تشکر می‌کنیم که در بیاناتشان مولفه‌ها و چهارچوب‌ها را برای مجریان و ناظران ترسیم کردند تا ما بتوانیم مسیر کار را سامان یافته دنبال کنیم.

وی افزود: ۴ مولفه مورد نظر مقام معظم رهبری در انتخابات را در دستور کار قرار دادیم و برای آن برنامه‌ریزی‌های خوبی شد.در حوزه امنیت به شکر خدا شاهد امنیت بسیار خوبی هستیم و از داوطلبان تشکر می‌کنیم که با وجود شوق وسیع انتخاباتی تخلفات بسیار محدود و حتی نزدیک به صفر داشتند و گزارشات اندکی در این زمینه به دست ما رسید که به آنها رسیدگی شد.

وی ادامه داد: موضوع شفافیت مالی هم در حوزه سلامت انتخابات کمک بسیار خوبی کرد و داوطلبان و هواداران آنها نیز در این زمینه همکاری‌های خوبی داشتند و گزارشات انگشت شماری داشتیم که به آنها رسیدگی و مشکل برطرف شد.

وحیدی با بیان اینکه شاهد رقابت بسیار زنده و پویایی در سراسر کشور هستیم، تصریح کرد: داوطلبان و هوادارانشان در میدان هستند و از همه طیف‌های سیاسی در صحنه حضور دارند و حرف‌هایشان را گفته‌اند.

وزیر وزیر کشور درباره مشارکت مردم در انتخابات نیز گفت: این میدان هنرنمایی ملت ایران است که ان شاالله فردا مردم یوم الله دیگری خواهند ساخت و مشارکت خوب و پرشوری را شاهد خواهیم بود.

وی درباره تمهیدات وزارت کشور با توجه به وضعیت جوی، سرمای هوا و بارش‌های سراسری گفت: این کار هم به شکل گسترده‌ای برنامه‌ریزی شده است و استانداران فرمانداران و بخشداران کاملاً در این مورد آماده هستند.

وی درباره مدت زمان برگزاری انتخابات گفت: طبق قانون م.دت برگزاری انتخابات ۱۰ ساعت از ۸ صبح تا ۶ بعد از ظهر است که این زمان قابل تمدید است البته درخواست داریم که مردم شریف ایران در ساعات اولیه پای صندوق‌ها حاضر شوند

وحیدی با اشاره به اینکه در چهار حوزه اخذ رای به شکل الکترونیکی انجام خواهد شد، افزود: همه چیز آماده است تا ان شاالله انتخابات خوبی را پیش رو داشته باشیم.

وی ادامه داد: شمارش آرا نیز بلافاصله با پایان رای گیری آغاز خواهد شد و از حضور رسانه ملی برای در جریان قرار دادن ملت عزیز درباره کلیه فرایند و امور استقبال می‌کنیم.

وزیر کشور از حضور مردم در صحنه‌های مختلف پای نظام انقلاب و کشور تشکر کرد و افزود: انتخابات و کشور مال مردم است و ما خدمتگزاران و فراهم کننده بستر حضور مردم هستیم.

وی ضمن تشکر از اقشار مختلف از جمله اساتید، پزشکان، صنعتگران و ... برای دعوت از مردم به حضور در انتخابات، افزود: از داوطلبان نیز بابت حضورشان و نجابت خوبی که از آنها دیده‌ایم تشکر می‌کنیم چرا را که در این دوره کمترین مشکل را از طرف داوطلبان داشتیم.

وحیدی اضافه کرد در این دوره کمترین مورد تشکیل پرونده قضایی به خاطر تخلفات داوطلبان و هواداران آنها را داشتیم،ادامه داد: همه نجیبانه و با رعایت اخلاق در صحنه بودند و موارد اندکی که مشکلی وجود داشته تذکر داده شده و برطرف شده است همچنین مجریان خوب و بی‌طرفانه عمل کردند و در موارد اندکی هم که مشکلی وجود داشته است آن را برطرف کردیم.

وزیر کشور درباره حذف مهر شناسنامه برای رای دهندگان توضیح داد: بنابر قانون مدارک پنجگانه‌ای برای رای دادن در نظر گرفته شده است و در صورت فقدان آنها نیز پیش‌بینی‌هایی برای احراز هویت افراد در نظر گرفته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه با هر کد ملی فقط یک بار می‌توان برای رای دادن در انتخابات شرکت کرد، افزود: حتی اگر در شناسنامه افراد مهری هم زده نشود اتفاقی نمی‌افتد و هر کد ملی قابل رهگیری است و نگرانی از این بابت وجود ندارد.

وحیدی در پایان از داوطلبان و هوادارانشان خواست تا بعد از اعلام نتایج و معلوم شدن آرا نیز بلوغ و کفایتی که تا به حال از خود نشان داده‌اند را ادامه دهند و بدانند که همین حضورشان در انتخابات مغتنم بوده، حتی اگر نتوانسته باشند رای بیاورند.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۹۳۳۹
ارسال نظر