کدخبر: ۱۲۱۵۵

سینمایی‌ها برای غزه ۳۱۶ هزار دلار کمک جمع کردند

حراجی «سینما برای غزه» با همکاری چهره‌های سینمایی بیش از ۳۱۶ هزار دلار برای کمک‌های امدادی به غزه جمع‌آوری کرد.

سینمایی‌ها برای غزه ۳۱۶ هزار دلار کمک جمع کردند

به گزارش 24 آنلاین، آنی لنوکس، خواکین فینیکس، برایان کاکس، جاناتان گلیزر، گی‌یرمو دل تورو و تیلدا سوینتون از جمله افراد مشهوری بودند که با همکاری و اهدای یادگاری‌هایی به این حراجی تلاش کردند تا برای کمک‌های پزشکی برای فلسطینی‌ها پول جمع کنند.

«سینما برای غزه» که توسط گروه کوچکی از فیلم‌سازان زن و روزنامه‌نگاران سینمایی راه‌اندازی شد، با موفقیت بیش از ۳۱۶ هزار دلار برای حمایت از کمک‌های پزشکی به مردم غیرنظامی غزه جمع‌آوری کرد.

مهر نوشت :افراد مشهوری به حمایت از این حراجی وارد میدان شدند که تیلدا سوینتون، آنی لنوکس، خواکین فینیکس، اسپایک لی و گی‌یرمو دل تورو از جمله آن‌ها بودند و در نهایت ۳۱۶۷۷۸ دلار (۲۵۴۲۹۷ پوند) برای کمک‌های پزشکی برای فلسطینی‌ها (MAP) جمع شد. این خیریه مستقر در بریتانیا از آب استریل گرفته تا داروهای سرطان را برای مردم نوار غزه ارایه می‌کند.

در این حراجی چهره‌های نامدار اقلام شخصی خود را اهدا کردند که از پوسترهای امضاشده فیلم گرفته تا چت‌های شخصی در زوم را دربرگرفت.

جاناتان گلیزر سازنده «منطقه مورد علاقه» که در سخنرانی خود در مراسم اهدای جوایز اسکار ۲۰۲۴ به حمایت از غزه پرداخت و رژیم صهیونیستی را متهم به ربودن هولوکاست کرد، ۷ پوستر از این فیلم را با امضای خود به حراجی داد و میکا لوی آهنگساز و جیمز ویلسون تهیه‌کننده این فیلم نیز تعدادی پوستر فیلم را اهدا کردند. سخنرانی گلیزر با ستایش کسانی که خواستار آتش بس در بحبوحه جنگ جاری رژیم صهیونیستی و حماس هستند و انتقاد شدید برخی چهره‌های طرفدار رژیم صهیونیستی در هالیوود مواجه شد.

حراج آنلاین از ۲ آوریل آغاز شد و درست نیمه‌شب جمعه ۱۲ آوریل به وقت بریتانیا به پایان رسید. آمار نهایی حراج ممکن است کمی بالاتر از رقم ثبت‌شده پس از بسته‌شدن رسمی باشد.

هانا فلینت، روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی مقیم لندن که همراه با دوستانش هانا فار، جولیا جکمن، لیلا لطیف، سوفی مونک کافمن، «سینما برای غزه» را راه‌اندازی کرد، می‌گوید: فکر می‌کردیم شاید ۲۵ هزار دلار جمع کنیم. وی افزود: ما گروه بسیار متنوعی از زنان هستیم، از زنان رنگین‌پوست تا یهودی، مسلمان، مسیحی و غیرمذهبی که همه دور هم جمع شده‌اند.

وی گفت: برای بحران انسانی که در غزه در جریان است ما واقعا معتقدیم که سینما می‌تواند ابزار قدرتمندی باشد؛ یک ابزاری سیاسی برای صحبت درباره جهان، انعکاس مسایل و مواجه شدن با آنچه دارد رخ می‌دهد.

حرکتی که ابتدا به عنوان یک تلاش بریتانیایی آغاز شد- اولین گروه اهداکنندگان مشهور همه بریتانیایی بودند، از کارگردان‌هایی چون کن لوچ، مایک لی، آصف کاپادیا و جوآنا هاگ تا بازیگرانی چون برایان کاکس، هریس دیکنسون و آلیسون اولیور- به سرعت جهانی شد. رامی یوسف بلیت‌های نمایش زنده خود و همچنین مراسم بعد از مهمانی و دیدار و احوالپرسی با کمدین و بازیگر فیلم «بیچارگان» را اهدا کرد. خواکین فینیکس بازیگر یهودی برنده اسکار، پوستر جوکر امضا شده را اهدا کرد، دل تورو با ۶ کتاب امضا شده و اسپایک لی با یک پوستر امضا شده و قاب شده از مالکوم ایکس وارد صحنه شدند.

فار می‌گوید: تنوع اهداکنندگان باورکردنی نبوده؛ از بازیگران فیلم‌های مارول تا جدیدترین فیلم‌سازان بریتانیایی، همه وارد این کارزار شدند. لحظه‌هایی بود که باور نمی‌کردم این چیزها در حال وقوع است، مثل زمانی که سوزان ساراندون وارد ماجرا شد و یک تی‌شرت راکی ترسناک امضا شده و همچنین یک چت زوم رو در رو را وارد حراجی کرد.

زهرا یاسین، مدیر رویدادهای اجتماعی برای امدادرسانی به فلسطینی‌ها هم گفت انتظار حضور این تعداد از افراد مشهور را نداشت. وی گفت همه پول جمع‌آوری‌شده به صورت مستقیم به MAP اهدا می‌شود تا صرف کمک‌های اضطراری در غزه شود. این سازمان تنها سازمان غیردولتی است که در حال حاضر در شمال غزه در شرایط سخت و خطرناک فعالیت می‌کند.

«سینما برای غزه» به تلاش‌های خود برای جمع‌آوری کمک‌های مالی ادامه خواهد داد. برنامه آن‌ها این است که تی‌شرت‌های سینما برای غزه را که توسط هنری جیمز گرت طراحی شده بفروشند و آخر هفته هم یک قرعه‌کشی برای اقلام اهدایی افراد مشهور که در حراج اصلی گنجانده نشده‌اند، برگزار خواهند کرد. هر کسی که ۱۰ پوند (یا بیشتر) به MAP کمک کند، شانس برنده شدن جایزه‌ای را خواهد داشت که شامل موارد زیر است: پوسترهای ویژه «هرگز واقعا اینجا نبودی» با امضای لین رمزی کارگردان بریتانیایی، فینیکس و جیم ویلسون. پوستر «چهار شیر» با چاپ محدود از کیوان نواک و یک جلسه زوم رو در رو با رمزی.

منبع: خبر آنلاین
کدخبر: ۱۲۱۵۵
ارسال نظر