کدخبر: ۱۷۲۶۵

صدور مجوز فعالیت فرهنگی با تاجیکستان بعد از ۹ سال

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از برقرای روابط فرهنگی با تاجیکستان پس از حدود یک دهه خبر داد.

صدور مجوز فعالیت فرهنگی با تاجیکستان بعد از 9 سال

به گزارش 24 آنلاین، محمدمهدی اسماعیلی - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - امروز یکشنبه (۱۰ اردیبهشت) در آیین گرامیداشت «روز دیپلماسی فرهنگی و تعامل با جهان» که با حضور حجت الاسلام محمد مهدی ایمانی پور رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و میهمانان داخلی و خارجی در حسینه الزهرا سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد اظهار کرد: امسال سال اول نامگذاری روز دیپلماسی فرهنگی است؛ عنایت ویژه رهبر انقلاب به سازمان فرهنگ را همیشه شاهد بوده‌ایم؛ الان هم فرایند تعیین رئیس در سازمان اذن رهبر معظم انقلاب را می‌طلبد.

وی گفت: سازمان ماموریت مهم و بی بدیلی در حوزه دیپلماسی فرهنگی دارد؛ سابقه نزدیک به سی سال فعالیت دارد؛ امسال به دلیل نگاه خاصی که شهید رئیسی به  حوزه دیپلماسی داشتند، بودجه این حوزه افزایش داشته است و آماده جهش بزرگی در سازمان از جمله ارتقای پشتیبانی از فعالیتهای فرهنگی، افزایش نمایندگی‌های فرهنگی و ... هستیم.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ما به تعامل با همسایگان بسیار اهمیت داده‌ایم و در همین راستا با کشورهای مختلفی ارتباط گرفته‌ایم و رفت و آمد داشته‌ایم و در این سه سال گاشته فضای دیپلماسی فرهنگی در بالاترین سطح خود قرار گرفته بود. امسال با نگاه خاص دولت شهید رئیس با پیش‌بینی‌های صورت گرفته به بیش از دو هزار میلیارد تومان رسیده و باید از آقای ایمانی پور تشکر ویژه بابت همکاری‌هایشان داشته باشم. امسال آماده جهش بزرگ در سازمان فرهنگ و ارتباطات بودیم و هستیم.  

وی خاطرنشان کرد: بنای ما حل مسائل مختلفی بود که در سازمان با آن روبرو بودیم و امروز یک روز را در تقویم به نام دیپلماسی فرهنگی نامگذاری کردیم. آیت الله رئیسی جامع الاطراف بودند، دیپلماسی را از حالت شعاری وابسته به چند کشور خارج کرد؛ ما راه مذاکره را نبستیم و با همه کشورها ارتباط گرفتیم، امسال پیش بینی برگزاری چند جشنواره را داشتیم دنبال همین تعاملات در کشورهای عضو بریکس بودیم. ریل گذاری خوبی که انجام شده است، باید ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: این سازمان برای ماموریت خطیر در حوزه سازمان تشکیل شده است. این که آیا تمام اهداف در تاسیس سازمان محقق شده یا نه و دولت‌ها اهتمام لازم را نشان داده‌اند یا ندادند، این بحث جدایی است.  

وزیر فرهنگ افزود: کار را در دوره جدید در سازمان شروع کردیم، گزارشی که به من ارائه کردند این بود که در سال ۹۲ هزینه‌های ما در خارج از کشور به دلار و در داخل به ریال است و اعلام شد که توان اداره رایزنی ها را نداریم.

وزیر فرهنگ ادامه داد: این توفیق را داشتم از آقای ایمانی‌پور برای جلسه هیات دولت دعوت کردم و همایش رایزنان فرهنگی را برگزار کردیم. بنای ما حل مسائل مختلفی بودیم که در سازمان با آنها مواجه بودیم و بخش مهمی از آنها اتفاق افتاد و یک روز را به نام روز دیپلماسی فرهنگی نامگذاری کردیم. این روز را که ۲۳ تیر بود جایگزین کردیم.  

وی گفت: سازمان فرهنگ که به تعبیر رهبر انقلاب در همه حوزه‌ها کارآمد و جامع الاطراف بود و دیپلماسی را از فقط چند کشور خارج کرد. ما باب مذاکره را نبستیم و با همه دنیا ارتباط گرفتیم. در شانگهای و بریکس سازمان بحث تبادلات فرهنگی را پیگیری می‌کند.  

اسماعیلی گفت: امسال چند جشنواره فرهنگی و هنری پیش بینی کرده بودیم در کشورهای حوزه شانگهای و بریکس برگزار کنیم. اگر بتوانیم در حوزه دیپلماسی فرهنگی مثلا در چرخه نمایش فیلم در چین که ۸۳ هزار سینما دارد حضور داشته باشیم که این کار را کردیم و بخش مهمی از تبادلات ما با چین در حوزه فرهنگی و اینها در تعاملات فی‌مابین محقق شد. یک پویانمایی در چین دو و نیم میلیارد دلار فروخت و اینها تبادلات فرهنگی و حوزه تعاملات سازمان فرهنگ را گسترش می‌دهد.  

وی افزود: این ریل‌گذاری خوبی که شده باید ارتقا پیدا کند. امروز فضای دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی در آستانه یک جهش بزرگ قرار گرفته است و همکاران ما در سازمان کارهای بخش های دیگر را هم انجام می‌دهند و این، ارتقای کار را به دنبال داشته است و دولت شهید رئیسی کارآمدی در تمام حوزه‌ها را به نمایش گذاشت و پیشرفت و ارتقای و توسعه مادی و معنوی اتفاق می افتد و هم ایجاد بسترهای لازم برای سعادت اخروی جامعه.  

وزیر فرهنگ اظهار کرد: تلاش برای سعادت مردمان در دنیا و آخرت و بستر اصلی این باید در حوزه فرهنگ شکل گیرد که از حوزه‌های افتخار آمیز دولت شهید رییسی است. اگر چه به شهادت رئیس جمهوری ختم شد و از قافله دوستان شهید جا ماندیم و آنها خوشحال هستند و ما منتظر بشارت آنها برای پیوستن هر چه سریعتر به کاروان شهدا هستیم.

اسماعیلی گفت: بعد از ٩ سال مجوز فعالیت فرهنگی خود را با تاجیکستان گرفتیم.  آن ها هم فرهنگی هستند اما با آن‌ها نزدیک به ۱۰ سال رابطه‌ای نداشتیم. تمام کشورهای منطقه از جمله تاجیکستان، ترکمنستان، عراق، ترکیه، روسیه و ... را رفتیم. هفته های فرهنگی را برگزار کردیم و در این سه سال فضای فرهنگی به بالاترین سطح رسیده بود و تازه این اتفاقات داشت درست می شد و دولت به این مسئله اهتمام جدی داشت.

وی افزود: شهید امیرعبداللهیان خیلی از گره ها در رفت و آمدها باز می کردند. من این توفیق را داشتم که آقای ایمانیان دعوت کردند و من در وزارت خارجه این مسایل را توضیح دادم. بنای ما حل مسایل مختلفی بود که در سازمان با آن ها رو به رو بودیم و بخش مهمی از گره ها باز شد. امروز را در تقویم به نام دیپلماسی فرهنگی نامگذاری کردیم.

اسماعیلی ادامه داد: ما در دولت انقلابی رییس شهید در همه حوزه ها کارهای مهمی انجام دادیم و دیپلماسی را از حالت شعاری وابسته به چند کشور خارج کردیم و سطح تعاملات بین الملل را افزایش دادیم. باب مذاکره را نبستیم و در همه رویداد ها مثل شانگهای و ونیز وارد شدیم. ما امسال چند جشنواره را با عنوان کشورهای عضو شانگهای پیش بینی داشتیم.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۷۲۶۵
ارسال نظر