کدخبر: ۱۰۶۵۳

زنگ خطر برای خط دفاع تراکتور به صدا درآمد

یک کارشناس فوتبال می‌گوید: دریافت ۲ گل در مدت زمان کم و با کمترین حمله حریف، زنگ خطر مهمی برای خط دفاع تیمی است، که در کورس قهرمانی قرار دارد.

زنگ خطر برای خط دفاع تراکتور به صدا درآمد

به گزارش 24 آنلاین، سجاد حسین‌زاده در ارزیابی فنی از عملکرد تراکتور مقابل هوادار اظهار کرد: تراکتور روز گذشته یک تنه و به زیبایی هرچه تمام‌تر جور لیگ برتر فوتبال ایران را  کشید، چرا که ارزش هر لیگ، مخصوصاً از لحاظ فنی به شکل گیری وخلق صحنه های زیبا و هیجان انگیز و به ثمر رسیدن گل های زیبا، فنی و مخاطب پسند است. تراکتور مقابل هوادار این مهم را رقم زد و حاصل این بازی زیبا و تهاجمی، خلق صحنه های زیبا بود.

او ادامه داد: گل چهارم تراکتور زیبا و فنی بود و هجومی بازی کردن تراکتور باعث شد تا هوادار فرصت به ثمر رساندن ۲ گل را کسب کند.

حسین‌زاده افزود: به میمنت این فوتبال زیبا، فارغ از تعصب و جانبداری، باید تبریک جانانه‌ای به اهالی فوتبال ایران، خصوصا هواداران نجیب و با شعور تراکتور بگوییم.

این کارشناس فوتبال اضافه کرد: تیم تراکتور مقابل هوادار کلکسیونی از شگردها، تاکتیک‌ها و مهارت‌ها برای گلرنی را به خوبی روی تیم حریف مرور کرد. تراکتور از طریق ضربه کرنر، در جریان بازی و کار گروهی به گل رسید. این تیم از طریق پرس و تحت فشار قرار دادن حریف و کسب مالکیت توپ و ضد حمله به گل رسید.

او ادامه داد: تراکتور همچنین از طریق ضربه ایستگاهی تمرین شده بسیار سطح بالا، با شوتی زیبا به گل رسید. مالکیت تراکتور در این بازی زیاد بود، کار ترکیبی، پرس از بالا با سرعت و زمان (تایمینگ) مناسب از جمله نکاتی بود که تراکتور آن‌ها را به خوبی انجام داد.

حسین‌زاده عنوان کرد: به نظر می‌آید خمس، به ساختار و ترکیب لازم برای اجرای تفکرات تهاجمی و بازی مالکیت محور خود نزدیک شده است. چرا که ایشان از ابتدای حضورشان در تراکتور، به ارائه فوتبال زیبا، روبه جلو، تهاجمی، مالکیت محور و بانشاط وعده داده بود.

او بیان کرد: سازمان هجومی تراکتور به بهترین شکل وظیفه خود را انجام داد و هماهنگی خوبی در این خط شکل گرفته است. دبل رحمان رضایی نیز اعتماد بنفس لازم را که لازمه کار یک مهاجم نوک است؛ ایجاد کرد و احتمالاً ترکیب مناسب و مد نظر سرمربی در خط حمله به دست آمده است.

او اضافه کرد: خط میانی تراکتور که حلقه مشترک سازمان دفاع و سازمان حمله و عنصر اصلی بازی مالکیت محور است؛ وظیفه خود را به بهترین شکل ممکن انجام داد. چون زمانی که باید جلوی توپ قرار می‌گرفت، دقیقاً همان کار را کرد و زمانی که باید در پشت توپ قرار می‌گرفت باز هم دقیقاً همین کار را انجام داد و ارتباط دو خط دفاع و حمله را به خوبی برقرار کرد.

حسین‌زاده خاطرنشان کرد: چشمگیر ترین و بارزترین بخش از عملکرد خط میانی حضور باکس تو باکس به همراه مهاجمان بود که تراکتور همواره در داخل محوطه جریمه هوادار برتری عددی بیشتری نسبت به حریف داشت. در هر چهار گل زده شده، این اتفاق وجه مشترک تیم تراکتور بود.

این کارشناس فوتبال گفت: نکته بعدی مشارکت این خط با خط حمله در انجام موفق پرس از بالا بود که گل چهارم دقیقا از اجرای این تاکتیک موثر حاصل شد. اتفاق جالب‌تر و قابل تامل‌تر، بحث تمرینات ضربات ایستگاهی تیم در روزهای گذشته بوده است. ناگفته پیداست که این تیم تمرینات بسیار خوب، پر تکرار و نتیجه بخشی در حوزه ضربات ایستگاهی را انجام داده است. گل اول از کرنر و گل سوم هم بسیار استثنایی از همین تاکتیک به دست آمد.

حسین‌زاده با بیان اینکه تراکتور مقابل هوادار سنت شکنی کرد گفت: تراکتور در فصل جاری برای اولین بار در ۱۵ دقیقه ابتدایی بازی به گل رسید. اما باید اشاره کنم که تراکتور هرچه قدر در کار ایستگاهی با برنامه و با تمرین بود، به همان نسبت در چینش دیوار دفاعی در مقابل ضربات ایستگاهی حریف کاملاً بی تمرین و بی برنامه نشان داد. در خط دفاعی بخشی از وظیفه تیم که همان بیلد آپ (بازی سازی از عقب) و زمان انتقال از نظر تایمینگ (زمان) است؛ به خوبی اجرا شد. اما در بحث وظایف دفاعی، مشکلاتی وجود دارد که در صورت عدم برطرف شدن به پاشنه آشیل تراکتور تبدیل خواهند شد.

او ادامه داد: دریافت ۲ گل در مدت زمان کم و با کمترین حمله حریف، زنگ خطر مهمی برای دفاع تیمی است که در کورس قهرمانی قرار دارد. اگر فرض کنیم بازی مساوی بود یا حتی تراکتور یک گل از حریف جلو بود، با دریافت ۲ گل به این آسانی، زمان جبران هم نداشت، آن وقت تکلیف چه بود؟ یک تیم حرفه ای باید بازیکنان حرفه‌ای داشته باشد که علاوه بر مبارزه‌ی بیرونی با حریف، یک مبارزه جانانه درونی هم با غرور کاذب درون خود داشته باشند و بر این باور باشند که فوتبال را منطق اداره می کند نه احساسات.

به نظر شما چرا خرید های زمستانی تراکتور چندان به کار گرفته نمی‌شوند؟ این کارشناس فوتبال در پاسخ به این پرسش گفت: صد البته هر مربی دوست دارد بازیکنان آماده خود را در اختیار داشته و در ترکیب تیم قرار دهد. هر کسی در تمرینات عملکرد بهتری داشته باشد ،معمولا در ترکیب قرار می‌گیرد؛ البته در نظر داشته باشیم که عدم حضور در ترکیب همیشه و قطعاً به این معنا نیست که آن بازیکن آماده نیست.

حسین‌زاده مطرح کرد: شاید روزی آماده‌ترین بازیکن تیم از لحاظ شرایط بازی و شرایط حریف در تاکتیک اتخاذ شده برای آن بازی جایی نداشته باشد. پس هر بازیکن ممکن است در روز خاص و برای بازی خاصی به کار گرفته شود.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۰۶۵۳
ارسال نظر