کدخبر: ۱۷۷۹۴

زارعی: ترکش مجوز حرفه‌ای سال ۲۰۱۷ را خوردیم

رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای جزئیات روند صدور مجوز حرفه‌ای باشگاه‌ها و پیشینه این مساله درایران را بازگو کرد.

زارعی: ترکش مجوز حرفه‌ای سال 2017 را خوردیم

به گزارش 24 آنلاین، مصطفی زارعی، رئیس کمیته صدور مجوز حرفه‌ای امروز (دوشنبه) پس از برگزاری جلسه با مدیران عامل باشگاه‌ها در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: مجوز حرفه‌ای از ابتدای هزاره جدید در یوفا راه اندازی شد و هدف آن استاندردسازی فوتبال بود. مانند باقی مسائل فوتبالی که آسیا از اروپا عقب‌تر است، در آسیا ۱۰ سال دیرتر شروع شد. در سال ۲۰۱۰ فدراسیون فوتبال ایران به بحث حرفه‌ای‌سازی پیوست. هر سال که گذشت الزامات سخت‌تر شد و ما نتوانستیم خودمان را تطابق دهیم. اولین ترکش سال ۲۰۱۷ بود که فدراسیون هشدار دریافت کرد. در سال ۲۰۱۸ هشدار و جریمه و ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ هم به همین شکل پیش رفت تا اینکه در سال ۲۰۲۱ به خاطر تخلفاتی که داشتیم، AFC رکن صدور مجوز حرفه‌ای را تعلیق و سه باشگاه استقلال و پرسپولیس و گل‌گهر را از رقابت‌های آسیایی حذف کرد. همین موضوع باعث شد که سپاهان و فولاد در آسیا بتوانند حضور پیدا کنند و سهمیه سوممان بسوزد.

او افزود: زمانی که من به فدراسیون آمدم با یک رکن تعلیق شده مواجه شدم. همان الزاماتی که برای باشگاه‌ها وجود داشت برای فدراسیون هم وجود داشت. ما بخش بزرگی از الزامات را انجام دادیم. همه اتفاقاتی که در بحث اطلاع رسانی جلسات ما رخ داد به خاطر الزامات AFC است. با وجود همه تلاش‌ها باز هم تعلیق رکن صدور مجوز وجود داشت تا اینکه آقای تاج انتخاب شد و با مذاکرات او با AFC تعلیق ما در هیات اجرایی برداشته شد.

زارعی ادامه داد: در سال گذشته هدف ما این بود که بتوانیم به اندازه سهمیه‌مان به باشگاه‌ها مجوز حرفه‌ای بدهیم. امسال معیارهای سخت‌تر و مشکلات بیشتری داشتیم اما زمان خوبی در اختیار داشتیم. ما از مهر، پروسه را شروع کردیم و امروز گزارش مفصلی از عملکرد امسال دادیم. ما در سال ۲۰۲۲ تعلیق بودیم و به نحوی کار کردیم که در عرض یک سال AFC از ما تقدیر کرد. نه تنها الزامات را برآورده کردیم بلکه فراتر هم رفتار کردیم. فدراسیون فوتبال ایران جزو فدراسیون‌هایی بود که در لیگ یک هم مجوز داشتیم. از ۱۷ باشگاهی که پارسال مجوز بانوان گرفتند، دو باشگاه مربوط به ایران بود که به خاطر عزم ویژه فدراسیون بود.

او همچنین گفت: دیگر بحث مجوز، دغدغه ما نیست و همه چیز به خوبی در حال پیش رفتن است. ما برای دومین سال متوالی جریمه نشدیم و تمام تصمیماتمان مورد تایید AFC قرار گرفت. این فرآیند از فردا برای فصل بعد شروع می‌شود.

زارعی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا درباره تیم‌داری باشگاه‌ها فقط در فوتبال و بحث بانوان» گفت: در معیارهای حقوقی بیان شده که متقاضیان مجوز باید شخصیت مجزای فوتبالی داشته باشند. این پایه و اساس فیرپلی مالی است. اینکه ما می‌گوییم یک باشگاه چه درآمدهایی دارد، برایمان مهم است که درآمدهایش از فوتبال چقدر است. اینکه یک باشگاه در چند رشته باشد، درآمدهایش قابل تفکیک نیست. ما آیین‌نامه را که دریافت کردیم، یکسری موانع داشتیم و در مذاکره با AFC امسال را فرجه گرفتیم ولی از سال آینده باید یک شرکت مجزا برای فوتبال داشته باشند.

او افزود: معیار بانوان جزو معیارهای اختیاری است اما با توجه به اینکه ورزش زنان برای ورزش ایران مهم است به همین دلیل سال گذشته ما این مورد را جزو معیارهای B در نظر گرفتیم و امسال قرار است معیار A باشد. در نتیجه هر باشگاهی که تیم بانوان نداشته باشد، نمی‌تواند مجوز حرفه‌ای بگیرد بلکه فقط می‌تواند مجوز ملی بگیرد. این تصمیم در راستای توسعه فوتبال بانوان گرفته شده است.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۷۷۹۴
ارسال نظر