کدخبر: ۵۱۹۷
وزیر ورزش:

باید پاسخگوی گلایه‌های نعمتی و جوانمردی باشید!

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: در کار فدراسیونها و کمیته های ملی و پارالمپیک دخالت نخواهم کرد.

باید پاسخگوی گلایه‌های نعمتی و جوانمردی باشید!

به گزارش پایگاه خبری 24، کیومرث هاشمی وزیر ورزش و جوانان در حاشیه مجمع عمومی سالیانه کمیته ملی پارالمپیک اظهار کرد: از اینکه امروز توفیق حاصل شد و به مجمع آمدم خوشحالم. همچنین از زحمات خسروی وفا طی سال‌های گذشته و از فدراسیون‌های زیر مجموعه کمیته پارالمپیک و مسوولا این کمیته که نتیجه تاریخی را در هانگژو رقم زدند، تشکر می کنم.

وی افزود: چندی پیش که مدال‌آوران بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی با رهبر انقلاب دیدار داشتند جلسه خوبی بود و در جامعه ورزش اثر زیادی گذاشت. البته صحبت‌های رهبر همیشه اثرگذار است، اما مسوولان باید از این رهنمودها استفاده کنند. وی ۱۱ تشکر خاص انجام دادند، از جمله تشکر از ساره جوانمردی که با فرزند روی سکو رفت، تشکر از کسی که با حجاب بود، از کسانی که به پرچم ادای احترام کردند و ... . این نشان دهنده آن است که این مسائل  فرهنگی مورد توجه رهبری است و باید این نگاهها را در بین جامعه ورزش پررنگ‌تر کنیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: رهبر انقلاب بحث ایران قوی در سایه ورزش قوی را مطرح کردند که باید از این موضوع استفاده کنیم و روز به روز شاهد موفقیت‌های بیشتری باشیم.
دوستان مطالب ارزشمندی گفتند، اما چند نکته را باید اشاره کنم. از زمانی که وارد وزارت ورزش شدم، اعتقاد دارم که هر حوزه‌ای باید کار اصلی خودش را انجام بدهد و باید از تداخل وظایف جلوگیری کند. وزارت ورزش موظف است که حمایت‌های لازم را داشته باشد. در جلسه قبل از اعزام به هانگژو، گفتم که اعتقادی به تشکیل ستاد عالی بازی‌ها ندارم و رسالت اصلی که حمایت کلان است را انجام می‌دهیم. بنای دخالت بر جزییات کار فدراسیون ها را ندارم اما جایی که نیاز به حمایت باشد، ورود پیدا می کنم. بنابراین این شأن را برای استقلال فدراسیون‌ها و کمیته‌ها قائل هستیم.

وی تاکید کرد: اگر همه چیز به ستاد عالی محدود شود، نوعی دخالت است. این شأن استقلال را قائل هستیم و کمک می‌کنیم که کاروان ها به بهترین شکل در رویدادهای پیش‌رو حضور پیدا کنند.

هاشمی با بیان این که باید توجه به حوزه ورزش بانوان را پررنگ‌تر کنیم، گفت: کنگره‌ زنان تاثیرگذار ورزش کشور که قرار است برگزار شود، یک کنگره خوب در شأن ورزش بانوان خواهد بود. من از کاظمی‌پور می‌خواهم که از افراد صاحب نظر که اعتقاد به نظام و انقلاب دارند، استفاده کند تا کنگره خوبی برگزار شود.

وی افزود: حفظ مقام دوم در بازی‌های پاراآسیایی خیلی مهم و البته سخت است. دوره بعدی بازی‌ها در ژاپن است که همین ژاپن در جاکارتا 198 مدال شامل 45 طلا گرفت و چهارم شد. در حالی که ما امسال با 44 طلا دوم شدیم. باید از هم اکنوم تلاش و برنامه‌ریزی کنیم و نباید گول این رتبه دوم را بخوریم و مغرور شویم. این نکته‌ای است که باید مورد توجه ورزش کشور و به ویژه کمیته پارالمپیک قرار بگیرد.

وزیر ورزش با حمایت از سیاست کیفی‌گرایی در بازی‌های پارالمپیک، تاکید کرد: سیاست خوبی در خصوص اعزام کیفی شکل گرفته که باید ادامه داشته باشد و تقویت شود. ما هم از این سیاست حمایت می‌کنیم. وقتی می‌گوییم کاروان کیفی، یعنی باید همین سیاست در پاراآسیایی و پارالمپیک پاریس نیز دنبال شود.

هاشمی همچنین با اشاره به بحث استعدادیابی خاطرنشان کرد: طرح یاران سلیمانی به جوان‌گرایی برخی رشته‌ها نیز کمک می‌کند و باید از ظرفیت این طرح و همچنین در مدارس استثنایی هم بهره‌مند شویم. بنابراین جوان‌گرایی و کیفی گرایی کاروان مورد تاکید است.

وی یکی دیگر از موضوعات را توجه به رشته‌های پرمدال عنوان کرد و افزود: والیبال نشسته ظرفیت خوبی دارد و باید حمایت هم شود، اما نباید از رشته‌های پرمدال در همه بخش‌های ورزش کشور غافل شویم. به عنوان مثال، مایکل فلپس آمریکایی در شنا مدال‌های طلای زیادی از جمله 8 طلا در 2008 پکن گرفته‌ و این خاصیت رشته‌های پر مدال است که باید در کشور ما نیز مورد توجه قرار بگیرد.

هاشمی همچنین در خصوص واگذاری برخی رشته های ورزشی جانبازان و توانیابان به فدراسیون های مربوطه اظهار کرد: درخصوص واگذاری رشته‌ها از فدراسیون جانبازان به سایر فدراسیون‌ها ، الان قضاوت نمی‌کنم و باید نظرات کارشناسی صورت بگیرد، الزامات بین‌المللی وجود دارد، باید این را بپذیریم. البته اگر ساعی و ... دغدغه و نگرانی دارند وظیفه ما در وزارت ورزش است که به مسائل و مشکلات رسیدگی کنیم.

وی افزود: اگر دوستان موافق باشند یک آسیب شناسی در این خصوص داشته باشیم و یک کارگروه تخصصی تشکیل شود تا بعد از اولین خروجی بتوانیم یک جلسه محدودتری داشته باشیم و تصمیم درستی اتخاذ شود. شاید یک رشته به فدراسیون جانبازان برگردد و یا برعکس یک رشته به فدراسیون مربوطه منتقل شود. این مسأله نباید آسیب زا باشد. پارالمپیک نسبت به المپیک متفاوت است، اما نظرات را می‌گیریم و جمع‌بندی می‌کنیم. فعلاً با همین رویه کار ادامه پیدا می‌کند تا ببینیم چه می‌شود.

وی همچنین به ورزش زورخانه‌ای اشاره کرد و گفت: هر رویداد بین‌المللی که در کشور برگزار می شود این درخواست را از فدراسیون ها دارم که پنج تا ده دقیقه از مراسم افتتاحیه به ورزش زورخانه‌ای اختصاص پیدا کند. این رشته به دلیل سابقه فرهنگی و ایرانی بودن مورد تایید است. دوومیدانی و بدمینتون دو میزبانی در پیش دارند که در مراسم افتتاحیه آنها ورزش زورخانه ای خواهند داشت.

به گزارش ایسنا، هاشمی همچنین در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سال آینده المپیک پارالمپیک پاریس را داریم که من در چند محور نقطه نظرات کلان کشور را مطرح کردم‌. بحث جوانگرایی در رشته‌های پارا و همچنین بحث ورزش‌های پر مدال‌ از اهمیت بالایی برخوردار است. ورزشکاران ما به عنوان سفیران ما هستند و باید مثل الگو به آنها توجه بیشتری شود. جمع‌بندی خوبی شد و امیدواریم مجموعه ارگان‌ها مانند کمیته ملی المپیک، پارالمپیک و وزارت ورزش و آموزش و پرورش با کمک هم گام‌های اساسی را در توسعه ورزش برداریم. 

وی در خصوص گلایه‌های روز گذشته زهرا نعمتی و ساره جوانمردی برای حمایت از پارالمپیکی‌ها گفت: همواره اعتقاد دارم که هر مجموعه باید استقلال خود را داشته باشد. هر فردی که در نظام ورزش مسئول است باید پاسخگوی عملکرد خود باشد. بخشی که متعلق به مجموعه فدراسیون‌ها است باید پاسخ دهند. بخشی که مربوط به خانواده المپیک و پارالمپیک است باید خود پاسخگو باشند. آن بخشی هم که مربوط به کلان ورزش است ما باید پاسخگو باشیم. موضوعاتی روز گذشته مطرح شده باید ببینیم چیست و کمیته پارالمپیک و فدراسیون‌های مربوطه باید پاسخگو باشند. اگر نیاز به نشست و جلسه باشد من با کمال میل اینکار را خواهم کرد. دغدغه و نگرانی که همه ورزشکاران و قهرمانان دارند را بررسی می‌کنیم تا بدون نگرانی در رویدادهای بین‌المللی شرکت کنند. وقتی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری عنایت دارند و می‌گویند توجه ویژه به قهرمانان داشته باشند بایستی مورد توجه قرار بگیرد و حرف عزیزان را بشنویم. 

وی در خصوص آخرین اقدامات وزارت برای جام ملت‌های آسیا گفت: فدراسیون فوتبال متولی است و صفر تا ۱۰۰ در اختیار فدراسیون است. البته ما جلساتی برگزار کردیم‌ حمایت‌های لازم را در راستای اعزام تیم ملی فوتبال داشتیم و واریز شده است. نه تنها فوتبال بلکه برای همه رشته‌ها حمایت لازم را کردیم و حالا ویژه تر این کمک انجام شده و با کمک فدراسیون فوتبال و با هم افزایی فوتبالیست‌ها رقابت سالمی داشته باشند و دل مردم را شاد کنند.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۵۱۹۷
ارسال نظر