کدخبر: ۹۷۰۱

آن‌چه اصلاح‌طلبان باید از ثابتی بیاموزند

انتخاب امیرحسین ثابتی، آن‌هم به عنوان نفر سوم در انتخابات مجلس شورای اسلامی دوازدهم نکات و درس‌هایی به همراه داشت

آن‌چه اصلاح‌طلبان باید از ثابتی بیاموزند

امیرحسین ثابتی در حالی با نزدیک ۳۵۰ هزار رای به عنوان نفر سوم از حوزه انتخابیه تهران وارد مجلس می‌شود که در میان منتخبین مجلس دوازدهم جوانترین نماینده خواهد بود.

صرف نظر از این‌که بی‌توجهی بی‌سابقه مردم تهران منجر به رای آوری او و شرکای سیاسی وی شد، باید به نکاتی توجه کرد که منجر به رسیدن او به صندلی سبز بهارستان شد.

 

 

۱- امیرحسین ثابتی بیش از یک سال است که به صورت پیوسته به مدارس می‌رود. با نوجوانان صحبت می‌کند، برای آنان سخنرانی می‌کند، پای حرفشان می‌نشیند و ایده‌هایش را تبلیغ می‌کند.

او سرمایه آینده سیاسی خود را در میان نوجوانان تهرانی از حاشیه شهر تا بالای شهر جستجو می‌کند و سعی می‌کند برای خود و آرمان‌هایش در آینده نیرویی دست و پا کند که تا سال‌ها می‌توانند گرد او جمع شوند.

کدام‌یک از چهره‌های شاخص میانه‌رو یا اصلاح‌طلب را سراغ دارید که در طول دو دهه گذشته چنین کاری کرده باشند؟

 

۲- امیرحسین ثابتی بدون لکنت و مداهنه بر پیشینیان جناح سیاسی که از آن برمی‌خاست شورید. بر آن‌ها تاخت و به باد نقدشان گرفت. بارها در مصاحبه‌های مختلفش، توییت‌ها و نوشته‌هایش نقدهای علنی را بر بزرگان اصولگرا وارد کرد . اگرچه در بین جوانان اصولگرا او اولین و تنها کسی نبود که چنین روشی را پیش گرفت اما شاید یکی از شاخص‌ترین افرادی بود که چنین کرد.

او درگیر کلیشه‌های رسمی مرید و مرادی با "جناح راستی"‌ها نشد و حرفش را زد. تا آن‌جا که تنها چند روز مانده به روز رای گیری در نوشته‌ای حدادعادل، رییس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، را "عالیجناب" و "پدرخوانده جریان اصولگرایان" خطاب کرد.

کسی از نیروهای تحول‌خواه را می‌شناسید که تعارف و تملق را با پیشکسوتان کنار گذاشته باشد و درباره اختلاف نظرهایی که با نسل پیشینی خود دارد به صورت شفاف صحبت کرده باشد؟

 

۳- امیرحسین ثابتی کار و شغل مورد علاقه‌اش را ساخت. حضوری و مجازی کتاب فروخت. از این محل، درآمد کسب کرد و از آن مهم‌تر تلاش کرد که تفکری که هوادار آن است را گسترش بدهد و جماعت "ارزشی-انقلابی" را به وسیله کتاب گرد هم آورد. او به صورت پیوسته کتاب‌هایی را تبلیغ می‌کرد که موید ایده‌هایش بود و آن‌ها را به فروش می‌رساند.

 

 

۴- امیرحسین ثابتی، هر چند که با روابط و بر اساس سوابقش در بسیج و ... آنتن زنده شبکه افق را گرفته بود و مجری پربیننده‌ترین برنامه این شبکه، جهان‌آرا، بود اما از جلوی دوربین موبایل رفتن و ساختن یک برنامه اینترنتی زیر استانداردهای فنی نیز صرف نظر نکرد.

ثابتی بیش از ۹۰ قسمت برنامه‌ای را با عنوان "حافظه تاریخی ایرانی" ساخت و در آن از نگاه خود به موضوعات سیاسی-تاریخی معاصر ایران پرداخت و این برنامه را در اینترنت توزیع کرد.

او می‌توانست به حضور در آنتن رانتی و پرمخاطب صداوسیما بسنده کند اما محتوایی که خارج از توان استانداردهای معمول صداوسیما بود را بیرون از صداوسیما و با میل خودش ساخت و پخش کرد.

 

 

به این چند موردی که نوشتم حتما می‌شود موارد دیگری هم اضافه کرد. مواردی که باعث موفقیت چشمگیر ثابتی در انتخابات مجلس دوازدهم شد. 

این یادداشت یقینا تلاشی برای دفاع از آرا و‌ نظرات ثابتی نیست. او برای برخی از مواردی که فوقا نوشته شده دارای مصونیت‌ها، امکانات و آزادی‌هایی است که برای سایرین وجود ندارد. 

این نوشته صرفا یادآوری تلاش‌هایی است که امثال امیرحسین ثابتی با شناسایی مزیت‌ها و فرصت‌های موجود برای تقویت خود و ساختن قدرت در آینده عرصه سیاسی کشور برای خود و شرکا می‌کنند.

تلاش‌هایی که مجری جوان تندروی شبکه افق، "امیرحسین ثابتی منفرد" را نماینده مجلس شورای اسلامی می‌کند.

 

کدخبر: ۹۷۰۱
ارسال نظر