کدخبر: ۱۲۳۵۱

وضعیت فعلی بورس حاصل تنش‌های سیاسی و نامشخص بودن شرایط است

یک کارشناس بازار سرمایه گفت: اقدامات و سیاست‌های نادرست به بورس لطمه زدند و اگر سیاست‌گذار به محیط کسب و کار اهمیت می‌داد امروز عدد شاخص متفاوت بود و همین اقدامات باعث توقف رشد بورس شده است.

وضعیت فعلی بورس حاصل تنش‌های سیاسی و نامشخص بودن شرایط است

به گزارش 24 آنلاین، مهدی سوری درباره وضعیت بازار سرمایه و ریزش آن اظهار داشت: در واقع در این شرایط نمی‌توان به طور قطعی درباره رفتار بازیگران در بازار مالی اظهار نظر کرد و ممکن است که انگیزه‌های مختلفی وجود داشته باشد. اما فرض تحلیلی بر این است که عامل اصلی این وضعیت بورس حاصل تنش‌های سیاسی و نامشخص بودن شرایط است.

وی ادامه داد: عوامل اقتصادی و عوامل سیاست‌گذاری به اندازه کافی قبل از شدت گرفتن تنش‌ها تاثیر خود را بر بازار گذاشته و به بازار سرمایه لطمه وارد کرده‌ است.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه این شرایط بورس در حالی است که این بازار در سال جدید آمادگی این را داشت که رشد کند و سقف‌های قبلی را پس بگیرد، تاکید کرد: پیش از بروز این تنش‌های جدید در عرصه سیاسی و نظامی، در معاملات می‌دیدیم که تقاضا‌ها هم بالا رفته و بدون این تهدیدهای اخیر بورس می‌توانست سقف‌های قیمتی قبلی را پس بگیرد.

سوری گفت: بازار منتظر سرنوشت تنش‌های منطقه است و معتقدم اگر این تنش‌ها به صورت کامل رفع شود، بورس می‌تواند به رشد خود ادامه دهد وگرنه متناسب با سطح تهدیدی که مطرح می‌شود، شاهد رفتار دیگری در بازار سرمایه و اتخاذ تصمیمات متناسب با آن خواهیم بود.

وی درباره اثرگذاری تصمیمات اقتصادی از جمله سگینال‌های اقداماتی که بانک مرکزی انجام داد از جمله توزیع اوراق سپرده ٣٠ درصدی و حراج سکه با نرخ بالاتر از ارز بازار آزاد اظهار داشت: پیش از اثرگذاری تنش‌های منطقه، یکسری تهدیدات از سوی سیاست‌گذاران به بازار سرمایه وارد شد که اگر بخواهیم این مباحث را در محیط کسب و کار بررسی کنیم، موضوع این است که یک نگاه حاکم سود بخش خصوصی را به رسمیت نمی‌شناسد و  می‌توان گفت با یک نوع نگاه مارکسیستی  به دنبال اقتصاد دولتی هستند که نتایج آن را در نرخ‌گذاری خوراک، تعرفه‌ها و ....دیده‌ایم.

وی گفت: موضوع دیگری هم در سیاست‌گذاری پولی بسیار مشهود است کنترل تورم به قیمت ایجاد رکود بوده که انتشار اوراق سپرده بانکی با نرخ 30 درصد از جمله نتایج این سیاست‌ها هستند.

کارشناس بازار سرمایه افزود: با این اقدامات و سیاست‌ها و اتفاقات به بورس لطمه زدند و اگر سیاست‌گذار به محیط کسب و کار اهمیت می‌داد امروز عدد شاخص متفاوت بود و همین اقدامات باعث توقف رشد بورس شده است اما تنش یکباره و جدی در منطقه عامل بسیار مهم بوده‌ است.

وی تاکید کرد: اگر این تنش‌ها ختم به خیر شود می‌توان گفت در این سطح قیمتی نگرانی جدی در بازار سرمایه نداریم و با وجود تمام انتقاداتی که به سیاست‌گذار داریم که نتایج سیاست‌های آنها بازار را تحت تاثیر گذاشته حتی در این شرایط اگر اتفاق تنش‌ها ادامه پیدا نکند انتظار افت نداریم اما باید تاکید کرد که همچنان ریسک سیاسی موضوع بسیار جدی برای بازار سرمایه است.

منبع: ایلنا
کدخبر: ۱۲۳۵۱
ارسال نظر