کدخبر: ۹۳۴۷

آمریکا: ۶ موشک ضدکشتی و یک پهپاد انصارالله یمن را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردیم

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه موسوم به سنتکام اعلام کرد که نیروهای این فرماندهی «۶ موشک ضدکشتی و یک پهپاد حوثی‌ها» (انصارالله یمن) را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند.»

آمریکا: ۶ موشک ضدکشتی و یک پهپاد انصارالله یمن را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردیم

به گزارش پایگاه خبری 24، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در منطقه خاورمیانه موسوم به سنتکام بامداد جمعه (به وقت محلی)، اعلام کرد: «روز پنجشنبه ۲۹ فوریه (۱۰ اسفند) بین ساعت ۶ تا ۷:۱۵ دقیقه عصر نیروهای سنتکام در ۲ حمله جداگانه ۶ موشک کروز و ضد کشتی حوثی‌ها (انصارالله یمن) را بر فراز دریای سرخ سرنگون کردند.»

سنتکام افزود: «همچنین اوایل عصر پنجشنبه (۱۰ اسفند) به وقت صنعا پایتخت یمن، نیروهای سنتکام یک پهپاد حوثی‌ها (انصارالله یمن) را بر فراز جنوب دریای سرخ سرنگون کردند.»

ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده مدعی شد که این موشک‌ها و پهپاد را تهدیدی قریب الوقوع برای کشتی‌های تجاری و نیروی دریایی ایالات متحده در منطقه شناسایی کرده و با انهدام آنها از آزادی دریانوردی محافظت و آب‌های بین‌المللی را ایمن‌تر کرده است.

سنتکام همچنین ادعا کرد که این اقدامات برای محافظت از آزادی دریانوردی و ایمن‌تر کردن آب‌های بین‌المللی انجام می‌شود.

پایگاه‌های نظامی ایالات متحده آمریکا در عراق و سوریه از ۱۷ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۵ مهرماه ۱۴۰۲) هدف حملات پهپادی، راکتی و موشکی قرار گرفته‌اند. گروه‌های مقاومت اسلامی در منطقه غرب آسیا (خاورمیانه) از جمله در عراق و سوریه و نیز نیروهای یمنی به دنبال اقدام رژیم اسرائیل در تلافی عملیات طوفان الاقصی و بمباران نوار غزه و حمایت واشنگتن از این حملات، به ایالات متحده هشدار داده‌اند که پایگاه‌های آمریکا در منطقه را مورد هدف قرار خواهند داد.

ارتش یمن در حمایت از مقاومت ملت فلسطین در نوار غزه چند کشتی اسرائیلی یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ و تنگه باب‌المندب هدف قرار داده است و می گوید نیروهای ارتش این کشور متعهد شده‌اند تا زمانی که رژیم اسرائیل حملات خود به غزه را متوقف نکند، حملات به کشتی‌های این رژیم یا کشتی‌های عازم سرزمین‌های اشغالی را در دریای سرخ ادامه خواهند داد.

نیروهای ارتش یمن در عین حال تاکید کرده‌اند که کشتیرانی در خیلج عدن و دریای سرخ برای سایر کشتی‌ها آزاد است و آنها از امنیت کامل برخوردار هستند.

آمریکا و انگلیس با همراهی ۸ کشور دیگر، ۲۱ دی ماه جاری برابر با ۱۱ ژانویه ۲۰۲۴ در پی قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل، به مواضع انصارالله یمن حمله کردند.

شورای امنیت سازمان ملل ۲۰ دی ماه ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ ژانویه ۲۰۲۴، قطعنامه پیشنهادی ایالات متحده آمریکا و ژاپن را با شماره ۲۷۲۲ علیه انصارالله یمن درباره حملات در دریای سرخ بدون اشاره به دلیل اصلی این حملات و حمایت‌های واشنگتن از رژیم اسرائیل در بمباران غزه، تصویب کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶ فوریه (۲۷ بهمن ماه ۱۴۰۲) اعلام کرد تحریم‌هایی که ایالات متحده آمریکا به دلیل حملات حوثی‌ها (انصارالله) یمن به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ علیه این گروه اعمال کرده است، از امروز وارد مرحله اجرایی شد.

وزارت خارجه آمریکا نیز ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۲) در پی اجرای دور جدید تحریم‌ها علیه انصارالله یمن از سوی وزارت خزانه داری این کشور، این جنبش را گروه تروریستی جهانی اعلام کرد.

دولت جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا در سال ۲۰۲۱ و با هدف تسهیل در مذاکرات صلح یمن، نام جنبش انصارالله را از فهرست تروریستی واشنگتن خارج کرده بود.

منبع: ایرنا
کدخبر: ۹۳۴۷
ارسال نظر