کدخبر: ۱۴۸

مهمانی ناسا برای دیدن مونتاژ اولین ماه‌نورد رباتیک

ناسا مجموعه‌ای از گفتگوهای اینترنتی و مهمانی‌ها را برگزار می‌کند تا عموم مردم بتوانند مراحل مونتاژ اولین ماه‌نورد رباتیک این آژانس فضایی را ببینند.

مهمانی ناسا برای دیدن مونتاژ اولین ماه‌نورد رباتیک

به گزارش پایگاه خبری 24،  عموم مردم اکنون یک جایگاه در ردیف جلو برای دیدن شکل‌گیری اولین ماه‌نورد رباتیک ناسا در «مرکز فضایی جانسون» این آژانس در هیوستون دارند. اعضای پروژه «وایپر»(VIPER) و دفتر ارتباطات «مرکز تحقیقات ایمز» ناسا در سیلیکون ولی کالیفرنیا، میزبان مهمانی‌های تماشایی خواهند بود و به پرسش‌های مردم درباره این ماموریت به دو زبان انگلیسی و اسپانیایی پاسخ خواهند داد.

این گفتگوهای اینترنتی و مهمانی‌های ساعتی که با مونتاژ و آزمایش ماه‌نورد همراه هستند، تقریبا یک بار در ماه از نوامبر ۲۰۲۳ تا ژانویه ۲۰۲۴ انجام می‌شوند. ماه‌نورد وایپر در اواخر سال ۲۰۲۴، مأموریتی را به مقصد قطب جنوب قمری آغاز خواهد کرد تا به مناطقی که همیشه سایه‌دار هستند، برود و رازهای آب ماه را کشف کند.

«دنیل اندروز»(Daniel Andrews) مدیر پروژه وایپر گفت: ما واقعا از اینکه مردم می‌بینند سخت‌افزارهای ماه‌نورد وایپر در کنار هم قرار می‌گیرند، هیجان‌زده هستیم. همه برنامه‌ریزی‌ها و ایده‌های ما اکنون به ساخت ماه‌نوردی ختم می‌شوند که اولین نمونه در نوع خود است.

اجزای منفرد مانند تجهیزات علمی، لامپ‌ها و چرخ‌های ماه‌نورد قبلا مونتاژ و آزمایش شده‌اند. اجزای دیگر پس از رسیدن به مرکز آزمایش، با یکدیگر ادغام خواهند شد تا به ماه‌نورد وایپر با وزن تقریبا ۱۰۰۰ پوند تبدیل شوند.

ماه‌ها مونتاژ و آزمایش نهایی در راه است تا وایپر آماده ارسال به «مرکز پردازش بار مفید استروبوتیک»(Astrobotic Payload Processing Facility) در اواسط سال ۲۰۲۴ شود. فرود وایپر روی ماه برفراز کوه مسطح قمری «Mons Mouton» برای اواخر سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده است. وایپر در آنجا یک نمای نزدیک را از سطح ماه دریافت می‌کند و به اندازه‌گیری مکان و غلظت یخ آب و سایر منابع می‌پردازد.

پژوهشگران با استفاده از مته و سه تجهیزات علمی دیگر وایپر، درک بهتری را در مورد نحوه توزیع آب یخ‌زده و سایر مواد فرار ماه، منشأ کیهانی آنها و آنچه آنها را برای میلیاردها سال در خاک ماه حفظ کرده است، به دست خواهند آورد. همچنین، وایپر با توصیف کردن محیط ماه و تعیین کردن مکان‌هایی که آب و سایر منابع را می‌توان از آنجا برای حفظ انسان‌ها در ماموریت‌های طولانی برداشت کرد، مأموریت‌های آتی «آرتمیس»(Artemis) را آگاه خواهد کرد.

مرکز فضایی ایمز، مأموریت وایپر را مدیریت می‌کند و به سرپرستی علم، مهندسی سیستم‌ها و مدیریت عملیات ماه‌نورد در لحظه روی سطح ماه و نرم‌افزار پرواز ماه‌نورد می‌پردازد. ماه‌نورد توسط مرکز فضایی جانسون ناسا در هیوستون طراحی و ساخته شده است اما تجهیزات آن توسط مرکز فضایی ایمز، مرکز فضایی کندی و شرکت «هانیبی رباتیکس»(Honeybee Robotics) شریک تجاری آنها در آلتادنا، کالیفرنیا ارائه شده‌اند. فضاپیما، فرودگر و پرتاب‌گری که وایپر را به سطح ماه می‌برند، در برنامه «خدمات تجاری باربری به ماه»(CLPS) ناسا ارائه می‌شوند و محموله‌های علم و فناوری را به ماه و نزدیک آن می‌رسانند.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۴۸
ارسال نظر