کدخبر: ۴۹۶۰

ردصلاحیت‌ها در کدام مجلس رکورد زد؟

در حالی که ثبت شکایت داوطلبانی که برای انتخابات مجلس دوازدهم رد صلاحیت شده‌اند از امروز آغاز می‌شود، نگاهی به درصد نمایندگان رد صلاخیت شده در ادوار مختلف خالی از لطف نیست.

ردصلاحیت‌ها در کدام مجلس رکورد زد؟

به گزارش پایگاه خبری 24، ثبت شکایت داوطلبانی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده است، از امروز - یکشنبه - ۱۷ دی - آغاز شد. این خبر را عباس جوهری، معاون سیاسی اجتماعی استانداری تهران داده و گفته: از ۵ هرار و ۷۰۶ هزار نفر از داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی، صلاحیت ۲ هزار و ۷۰۰ نفر تایید شده است. این تعداد در مقایسه با مدت مشابه رشد ۲ برابری را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی که صلاحیت آن‌ها احراز نشده، از امروز یکشنبه تا سه شنبه ۱۹ دی فرصت دارند به صورت غیرحضوری به سامانه شورای نگهبان به نشانی davtalab.shora.gc.ir مراجعه و اعتراض خود را ثبت کنند. شورای نگهبان ۳۰ روز فرصت اعلام نتایج رسیدگی به اعتراضات این افراد را دارد.

این در حالی است که از مجلس اول تا مجلس دوازدهم، شیب ملایم رد صلاحیت‌ها، هر دوره تند و تند تر شده و به وضوح آمار رد صلاحیت از مجلس یازدهم به بالای پنجاه درصد رسیده است. همچنین دو مجلس یازدهم و دوازدهم، رکورد بیشترین رد صلاحیت را به خود اختصاص داده اند در حالی که درصد رد صلاحیت داوطلبان تا مجلس نهم همواره زیر چهل درصد بوده است. نگاهی به آمار رد صلاحیت های داوطلبان نمایندگی مجلس در دوازده دوره انتخابات مجلس بیاندازید.

ردصلاحیت‌ها در کدام مجلس رکورد زد؟ +عکس

دوازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی همزمان با ششمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری یازدهم اسفند ۱۴۰۲ برگزار می‌شود.

منبع: اطلاعات
کدخبر: ۴۹۶۰
ارسال نظر