کدخبر: ۱۰۵۸۰

واردات اسباب بازی متوقف شد

طی جلسه هم اندیشی بررسی پیشنهادهای ارائه شده در مورد واردات اسباب بازی و بررسی بسته سیاستی سامان‌دهی صنعت اسباب بازی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی، واردات اسباب‌بازی با دستور وزیر صمت متوقف شد.

واردات اسباب بازی متوقف شد

به گزارش 24 آنلاین، جلسه هم اندیشی بررسی پیشنهادهای ارائه شده در مورد واردات اسباب بازی و بررسی بسته سیاستی سامان‌دهی صنعت اسباب بازی با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.

در این جلسه ابتدا  دکتر محمود حاجیلویی دبیر ستاد فرهنگی اجتماعی گزارشی از پیگیری وضعیت میزهای اسباب‌بازی و اقتصاد فرهنگ ارائه کرد. به گفته وی در این میزها علاوه بر بررسی ابعاد کوتاه مدت مسئله، ابعاد ریشه‌‌ای نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نتیجه آن، تهیه پیش نویس اولیه سند ملی ساماندهی صنعت اسباب بازی با کمک ذی نفعان به ویژه انجمن و مجمع تولید کنندگان اسباب بازی بود.

سپس دکتر مسعود فیاضی، رئیس مرکز رصد، ارزیابی و نظارت شورای عالی انقلاب فرهنگی، گزارش کوتاهی از تأثیر آزاد کردن واردات بر تولید و بازار ارائه داد. .

سپس نمایندگان وزارت صمت، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انجمن تولید کنندگان اسباب بازی، مجمع تولید کنندگان اسباب بازی، هیأت عالی نظارت بر سازمان های صنفی کشور، دبیر ستاد فناوری نرم معاونت علمی، اتحادیه خرازی تهران دیدگاه‌های خود را مطرح و بر توقف واردات اسباب‌بازی‌هایی که مشابه داخلی دارند، تأکید کردند. همچنین بسته سیاستی سامان‌دهی صنعت اسباب بازی مورد بحث حاضران قرار گرفت.

این نشست یکی از سلسله نشست‌‌هایی بود که پیرو مسئله واردات بی‌رویه اسباب‌بازی برگزار شد. مسئله‌ای که صنعت فرهنگی نوپا، هویت‌ساز و تمدن‌آفرین اسباب‌بازی ایران را به چالش کشید و اعتراضاتی را در میان تولید کنندگان ایجاد کرد. نتیجه این اعتراضات، ورود مستقیم دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع به استناد اقدام ملی 35 از راهبرد کلان 3 سند نقشه مهندسی فرهنگی کشور بود.

این ورود نشان داد که آزاد شدن واردات، تصمیمی مبهم و سؤال برانگیز بوده است و تدبیر آن، مستلزم توقف موقت و زمان‌مند واردات از یک سو و ایجاد کمیته‌‌ای متشکل از نهادهای مسئول و نمایندگان انجمن و مجمع تولید کنندگان از سوی دیگر است تا سیاست‌‌های مناسب را برای ایجاد زیرساخت‌‌های رقابت و آزاد سازی نظام‌مند و تدریجی واردات اتخاذ و در بازه زمانی مشخص اجرایی کنند.

در پی این امر، واردات اسباب‌بازی به دستور وزارت محترم صمت متوقف و کمیته‌‌ای مرکب از نمایندگان انجمن و مجمع تولید کنندگان اسباب‌بازی، رئیس مرکز فرش و صنایع خلاق وزارت صمت، رئیس شورای نظارت بر اسباب بازی، رئیس اتحادیه خرازی و دبیران میزهای اسباب بازی و اقتصاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شد.

در این جلسه نمایندگانی از گمرک، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک، ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، وزارت صمت، هیئت عالی نظارت بر سازمانهای صنفی کشور، انجمن تولید کنندگان اسباب‌بازی، مجمع تولید کنندگان اسباب‌بازی، سازمان توسعه تجارت حضور داشتند.

منبع: تسنیم
کدخبر: ۱۰۵۸۰
ارسال نظر