کدخبر: ۱۱۸۹۵

دبیر: حسن یزدانی خوب باشد به المپیک می‌رود

رییس فدراسیون کشتی، با بیان اینکه حسن یزدانی قطعا پس از بازگست به کشتی در یک میدان خارجی محک می خورد، تاکید کرد: اعزام او به المپیک به وضعیت خودش بستگی دارد.

دبیر: حسن یزدانی خوب باشد به المپیک می‌رود

به گزارش 24 آنلاین، علیرضا دبیر درباره عملکرد کشتی ایران در سال گذشته، گفت: سال ۱۴۰۲ نونهالان آزاد و فرنگی ما قهرمان آسیا شدند. ما ۲ فدراسیون آزاد و فرنگی داریم. امروز فقط هزینه بلیط اعزام تیم آزاد و فرنگی ما به قهرمانی آسیا  ۷ میلیارد تومان شد و ۲۰۰ هزار یورو هم نقد برای ثبت نام دادم. ۷۰ اعزام هم داریم، حالا مردم ببینند چقدر هزینه داریم. در رده های نوجوانان و جوانان آزاد و فرنگی هم قهرمان آسیا و هم قهرمان جهان شدیم. برای امیدهای جهان هم به ما ویزا ندادند وگرنه ما همیشه اول می شویم. کاروان ایران در بازی های آسیایی با ۱۰ مدال از رتبه چهاردهم به رده پنجم یا ششم آمد.
رییس فدراسیون کشتی افزود: در جهانی بزرگسالان، هم آزاد و هم فرنگی باید قهرمان جهان می شدیم. بابت اشتباهات ریز تیم های ما دوم شدند. کدام تیم در ایران این افتخارات را به دست آورده است؟ آن طرف آب رسانه دارند و بدون آنکه بخوانند دروغ پخش می کنند.

وی ادامه داد: من مردمم را دوست دارم و عاشقشان هستم. سر اتفاقاتی که سال گذشته پیش آمد من از پولادگر (معاون سابق وزیر ورزش) گذشتم و امیدوارم او هم از من بگذرد. من حقوق بگیر نیستم و فقط رییس فدراسیون هستم که در طول ۵ سال ریاستم فقط ۳ یا ۴ بار مسافرت رفتم و پول بلیط را هم خودم می دهم؛ ولی حق و حقوق جامعه کشتی و مردمی که دلشان به کشتی خوش است و به من رای داده اند را باید پیگیری کنم.

به گزارش ایسنا، رییس فدراسیون کشتی که مهمان شبکه ورزش بود، خاطرنشان کرد: مثلا ماجرای دیگر، داستان شلوار ۶ جیب آمریکایی بود. من بچه جنوب شهرم و با این ها بزرگ شده ام. من با رییس فدراسیون مجارستان ۴ بعد از ظهر در سفارت جلسه رسمی داشتم. ساعت ۱۲ زنگ زدند گفتند نزدیک فدراسیون هستیم و می خواهیم ناهار بیاییم پیش تو. گفتم لباسم مناسب نیست، بنایی داریم و سر تمرینات هم می روم که او هم گفت من هم با شلوار جین هستم اما یک آقایی که مشکل دارد عکس را گذاشت و گفت ببینید این چه استقبالی است و این حواشی پیش آمد. بعد از ظهر همان روز هم کت و شلوار پوشیدم و رفتیم جلسه رسمی با سفیر.

دبیر در  ادامه در واکنش به سوال مجری برنامه که پرسید آیا در زمان شورای شهر هم وقتی عصبانی می شدید در جلسات از این نمازهای مستحبی می خواندید؟ عصبانی شد و گفت: شما هم دنبال این هستید یک چیزی بگویید. آقای یوسفی! من حرمت شما را دارم. شما بابت این میکروفون که دستتان است باید آن دنیا جواب بدهید.

در ادامه و پس از آنکه مجری برنامه با دبیر روبوسی کرد تا از او دلجویی کند، بحث درباره کشتی ادامه پیدا کرد.
دبیر درباره خصلت های امین میرزازاده، سنگین وزن کشتی فرنگی ایران و شانس بالای او برای انتخاب به عنوان برترین ورزشکار ایران در سال گذشته، گفت: چهل سال است در کشتی هستم اما مثل او ندیدم. او ذاتا پهلوان است و مثل خیلی ها فیلم بازی نمی کند. سنگین وزن ها اصولا تنبل هستند اما این بچه از ۷ صبح منظم و منضبط کارهایش را انجام می دهد. برخورد اجتماعی، تمرین و رفتار او واقعا خوب است. او یک‌ جتتلمن واقعی است. خانواده خوب دارد و بچه ریشه داری است. او ۴ رده قهرمان جهان شده و فقط زارع توانسته این کار را بکند. حتی حسن یزدانی یا حمید سوریان در همه رده ها قهرمان جهان نشدند. خود من هم نشدم.

دبیر در ادامه درباره عملکرد فدراسیون کشتی در کسب کرسی در هیات رییسه اتحادیه جهانی کشتی، خاطرنشان کرد: بهترین گزینه برای آنجا خود من هستم اما آدمی نیستم که روحیه ام به آنجا بخورد. من مسافرتی نیستم. ۷ ماه پیش به صربستان رفتم. چند وقت قبل هم فقط یک سفر ۳ روزه به صربستان و کرواسی رفتم که وزیر هم در سفر به صربستان حضور داشت. من مسافرت را دوست ندارم و خوشم نمی آید. این ایراد من است. هر کدام از دوستان هم که معرفی می کنیم باید وقت بگذارند و بیایند و بروند. ما از دو سه نفر حمایت می کنیم و انصافا هم آنجا کمکمان می کنند اما وقتی خودمان صندلی بگیریم یک چیز دیگری است.

وی افزود: دو سه گزینه داریم که خوب هستند و می توانند رای بیاورند اما جامعه کشتی روی آن ها اتفاق نظر ندارند. اگر دوست داشتم مسافرت بروم انگلیسی صحبت کنم و با این و آن ارتباط بگیرم خوب بود. برای خیلی از مهمان های خارجی هم به دبیر فدراسیون می گویم کارم واجب تر است و شما جلسات را برو.  خب این 10 تا رای می تواند برای من داشته باشد اما رک بگویم آدم لابی منی نیستم و بخاطر همین رک بودن هم یک وقت چیزی می گویم که بد می شود .

رییس فدراسیون کشتی در ادامه درباره وضعیت حسن یزدانی و احتمال نرسیدن او به المپیک و اینکه عنوان شده کامران قاسمپور ممکن است به وزن حسن یزدانی بازگردد تا برای رسیدن به المپیک‌ مبارزه کنند، گفت: اولا چرخه تیم ملی نوشته شده است. ما در این دنیا فقط قرآن را نمی توانیم عوض کنیم؛ حتی مراجع محترم تقلید هم به روز فتوا می دهند و دین اسلام برای همین است که پویا و زنده است. در چرخه انتخابی هم یک جایی نوشته شده که قابل تغییر است. درباره اوزان ۸۶ و ۹۷ کیلوگرم کادر فنی باید نظر بدهند.

وی ادامه داد: یزدانی یکی از قهرمانان بزرگ‌ تاریخ کشور ماست و آدمی نداریم که اینقدر خوب کشتی بگیرد. کتف حسن از ۳ جا عمل شده و عمل ساده ای نبوده است. دکتر گفته بود ۴ ماهه روی تشک می آید اما بعد گفتند اردیبهشت به تمرینات بازمی گردد. من خودم کتف عمل کرده ام. بعد از عمل کتف باید بتوانی کشتی تمرین کنی. باید اول ببینیم وضعیت حسن چگونه است. اگرحسن آقا باشد حتما تیم ما قوی تر می شود. باید اردیبهشت روی تشک بیاید تازه مرور فن را شروع کند و بعد ببینیم کتف او چگونه جواب می دهد. من از همه نگران تر هستم که یزدانی نرسد. وقتی او می خواست عمل کند به اتاق من آمد و همه مراحل را به او گفتم. من‌خودم ۳ بار کتف عمل کرده‌ام. آن موقع حرفی زدم که خیلی ها ناراحت شدند. گفتم دکتری در ایران نبوده که کتف کشتی گیری را عمل کند و او بعد از آن توانسته باشد به کشتی بازگردد. خود من ۲۵ ساله بودم که عمل کتف من را نابود کرد.

دبیر درباره احتمال رقابت کامران قاسمپور با یزدانی برای رفتن به المپیک، خاطرنشان کرد: بالاخره ما می خواهیم تیم قوی شود. عزیزترین رفیق من پژمان درستکار است. تصمیم من برای تعویض او فنی نبود. من هنوز هم او را قبول دارم و عاشقش هستم و خیلی دوستش دارم. هنوز هم ایمان دارم او خوب است اما تصمیم من مدیریتی بود. ناراحت بودم از اینکه پژمان چرا استعفا داده است. دوست نداشتم این کار را بکنم اما اگر استعفای او را قبول نمی کردم نمی توانستم در این سیستم مدیریت کنم و از فردا همه دنبال استعفا بودند. هنوز هم خودم ناراحتم. هم دوستش دارم و هم قبولش دارم. من همیشه ۹ شب می خوابم اما سر آن تصمیم تا ۷ صبح نخوابیدم.  مجبور شدم آن تصمیم را بگیرم.

دبیر تصریح کرد: خب وفتی با رفیق خودم این کار را بکنم،‌ کامران و حسن که مشخص است. قطعا هر تصمیمی به نفع تیم ملی کشتی کشورم باشد را می‌گیرم. درباره وزن ۸۶ کیلوگرم هر احتمالی وجود دارد. اینکه حسن آقا انتخاب شود و اینکه کشتی انتخابی بگذاریم، همه چیز به وضعیت کتف حسن آقا بستگی دارد. ما بر اساس وضعیت حسن تصمیم می‌گیریم اما حتما اشتباهی که دوره خود من شد و بدون تست به المپیک رفتم را نباید بگذاریم تکرار شود. باید حسن بخاطر خودش هم که شده تست شود.

وی درباره توقعات از کشتی در المپیک گفت: ما در کشتی آزاد و فرنگی یک طلا بگیریم بردیم. همیشه وقتی کاروان کشتی یک طلا گرفته برده است؛ مثل کاروان کشتی در توکیو؛ مثل دوره حسن یزدانی در ریو. قبل از آن کشتی آزاد در ۲۰۱۲ طلا نگرفت گفتند باخت. ۳ طلای کشتی فرنگی در ۲۰۱۲ یک استثنا بود و باید آن را جدا کنیم. آن نتیجه حاصل کار ۱۰ ساله بنا و ۵ ساله مرحوم یزدانی خرم بود. به جز آن کشتی فرنگی ما یک طلا فقط در المپیک دارد که توسط گرایی در توکیو بدست آمد. چطور ما توقع داریم در یک دوره من بیایم و ۳ تا طلا بگیرم؟

رییس فدراسیون کشتی افزود: ما برنامه ای نوشتیم و چه باشم یا نباشم رییس بعدی هم‌ مجبور است این راه را برود. ما قبل المپیک توکیو برای المپیک ۲۰۲۸ این برنامه را نوشتیم. تیم نوجوانان ما پارسال با ۴۰ یا ۵۰ اختلاف امتیاز قهرمان جهان شد. این ها کسانی هستند که ببینید در ۲۰۲۸ چکار می کنند. تیم ما از توکیو بهتر است اما اینکه بگوییم می توانیم ۲ طلا بگیریم نه، سخت است.

دبیر درباره نامه حمایت خود از عبدالرشید سعدالله یف روس خطاب به رییس اتحادیه جهانی کشتی، گفت: به چند علت این دفاع را کردم. او نباشد به نفع ماست اما قشنگی کار این است آذرپیرا یا هر کس دیگری که هست او را ببرد. او دو طلای المپیک دارد و وظیفه من به عنوان کسی که کشتی‌ گرفته این است که از او حمایت کنم. سوم اینکه کشتی دنیا به او احتیاج دارد و کشتی دنیا را جلو می برند. از همه مهمتر این است که به او می‌گویند چرا از کشورت دفاع کردی؟ این خیلی بد است. مگر برای کشور ما جنگ شود ما از کشورمان حمایت نمی کنیم؟
من فقط یاد گرفتم کار کنم و دروغ نگویم. از همه مردم التماس دعا داریم اگر بدی دیدند ما را ببخشند.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۱۸۹۵
ارسال نظر