کدخبر: ۱۴۲۰۵

تکلیف یزدانی و رقیب آمریکایی‌اش مشخص نیست

در حالی که فرصت کمی به المپیک باقی مانده تکلیف حسن یزدانی و «دیوید تیلور» هنوز مشخص نیست. هر چند تیلور اعلام بازنشستگی کرده اما فدراسیون آمریکا راه را برای بازگشت او باز گذاشته است.

تکلیف یزدانی و رقیب آمریکایی‌اش مشخص نیست

به گزارش 24 آنلاین، تیم ملی کشتی آزاد این روزها در تب و تاب رسیدن به آخرین سهمیه المپیک است تا با ترکیب کامل راهی المپیک پاریس شود. اما با این حال تکلیف کشتی آزاد هنوز در وزن ۸۶ کیلوگرم مشخص نیست. اگرچه حسن یزدانی به عنوان نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم در مسابقات جهانی سهمیه المپیک را از آن خود کرد اما تکلیف دوبنده ملی‌پوش ایران در میدان المپیک هنوز مشخص نیست.

حسن یزدانی بعد از بازگشت از بازی‌های آسیایی هانگژو کتفش را جراحی کرد و سال ۲۰۲۳ را با نقره مسابقات جهانی و کسب سهمیه المپیک و همچنین طلای بازی‌های آسیایی به پایان رساند. با وجودی که تا امروز همه مدعیان دوبنده تیم ملی در چرخه حضور داشته و در مسابقات مختلف شرکت کرده‌اند، قهرمان المپیک ۲۰۱۶ ریو به دلیل شرایط ویژه‌اش هنوز وارد چرخه نشده است. در بحبوحه وضعیت نامعلوم کشتی ایران در وزن ۸۶ کیلوگرم، «دیوید تیلور» آمریکایی حریف دیرینه و سنتی حسن یزدانی با شکست برابر «آرون بروکس» کشتی‌گیر جوان آمریکایی حضور در المپیک پاریس را از دست داد.

پس از شکست تیلور و غیبتش در المپیک پاریس، فرصتی برای حسن یزدانی باز شد تا با حضور در المپیک پاریس به دومین نشان طلای این مسابقات برسد. به همین منظور با اعلام فدراسیون کشتی وضعیت یزدانی برای حضور در المپیک مشخص شد. او قرار شده در رقابت‌های رنکینگ دار مجارستان که ۱۷ تا ۲۰ خردادماه در بوداپست برگزار می‌شود به تنهایی شرکت کند تا در صورت آمادگی بدنی و شرایط مناسب کتفش، حضور در سومین المپیک متوالی را تثبیت کند.

در تمامی این سال‌ها تیلور رقیب جدی یزدانی بوده و حالا با نبود او این فرصت برای پلنگ جویبار به وجود آمده تا بتواند به دومین مدال طلای المپیک برسد. هر چند که وضعیت مبهم کتف یزدانی این روزها به چالش جدی تبدیل شده است؛ اتفاقی که برای علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی در گذشته رخ داده درس عبرتی برای فدراسیون کشتی شده تا بی گدار به آب نزنند. دبیر که در گذشته از ناحیه کتف آسیب دیده بوده و زیر تیغ جراحی رفته بود، در المپیک ۲۰۰۴ نتوانست کاری از پیش ببرد و در نهایت در ۲۶ سالگی از دنیای قهرمانی خداحافظی کرد.

این اتفاق تلخ برای دبیر باعث شد تا او اشتباهات که در حق خودش شده بود را برای یزدانی تکرار نکند، او به گفته خودش ضرب خورده بودم و تفاله‌اش به رقابت‌ها رسیده بود؛ به همین خاطر در جلسه‌ای که با او و سرمربی تیم ملی داشت، تصمیم گرفتند حسن یزدانی را پیش از المپیک در یک مسابقه محک بزنند و در صورتی که کتف او یاری کند به عنوان کشتی‌گیر المپیکی راهی پاریس شود.

یزدانی و «دیوید تیلور» در برزخ/ جادوگر و پادشاه به پاریس می‌رسند؟

در کنار اوضاع مبهم وزن ۸۶ کیلوگرم کشتی آزاد و شرایط نامعلوم کتف حسن یزدانی، در کشتی آمریکا هم اوضاع بهم ریخته است. اگرچه دیوید تیلور در مسابقات انتخابی شکست خورده و المپیک را از دست داده است؛ اما اظهارات غیررسمی که بعد از این شکست مطرح شده زمزمه‌های بازگشت تیلور را پیش از گذشته قوت بخشیده است. طبق اخبار رسیده گویا تست دوپینگ بروکس در مسابقات زیر ۲۳ سال مثبت اعلام شده است و در واکنش به همین موضوع سخنگوی فدراسیون کشتی آمریکا گفته است: «ما از پست‌های اخیر در مورد آرون بروکس آگاه هستیم. کشتی آمریکا در مورد آزمایش دوپینگ اظهار نظر نمی‌کند چون این فرآیندی است که توسط سایر سازمان‌ها انجام می‌شود.فدراسیون کشتی آمریکا تأیید کرد در صورتی که آرون بروکس نتواند به المپیک برود دیوید تیلور نماینده وزن ۸۶ کیلوگرم آمریکا خواهد بود. اگرچه تیلور هنوز بازنشستگی خود را اعلام نکرده اما او در این هفته با پذیرش سرمربیگری در ایالت اوکلاهاما، بسیاری از مردم را شوکه کرد. وی جانشین جان اسمیت خواهد شد که این پست را به مدت سه دهه در اختیار داشت.»

در صورتی که آرون بروکس نتواند در المپیک پاریس حضور پیدا کند؛ دیوید تیلور گزینه اصلی تیم کشتی آزاد آمریکا برای حضور در المپیک است. پس با این شرایط هنوز تکلیف وزن ۸۶ کیلوگرم در هر دو کشتی آزاد ایران و آمریکا مشخص نیست و باید ببینیم تکلیف تست دوپینگ آرون بروکس و همچنین میزان آمادگی کتف حسن یزدانی در مسابقات مجارستان به چه صورت خواهد شد.

در کنار این بلاتکلیفی که در وزن ۸۶ کیلوگرم وجود دارد؛ کامران قاسمپور هم دیگر نماینده کشتی ایران است که به تازگی به وزن ۸۶ کیلوگرم بازگشته و طبق گفته مربی کشتی آزاد به لحاظ وزنی و آمادگی جسمانی شرایط خوبی دارد، او هم نیم نگاهی به میدان المپیک دارد و به همین خاطر این روزها سخت در حال تمرین است. قاسمپور هم منتظر است در صورتی که کتف یزدانی در مسابقات مجارستان او را یاری نکرد برای حضور در المپیک جایگزین او شود.

موضوع حسن یزدانی و کامران قاسمپور و حضور آن‌ها در المپیک و همچنین وضعیت دیوید تیلور و آرون بروکس یکی از چالش‌های این روزهای کشتی ایران و آمریکاست. در مسابقات مجارستان تکلیف حسن یزدانی مشخص خواهد شد هر چند که فدراسیون کشتی ایران هم هنوز در برگزاری انتخابی بین یزدانی و قاسمپور مردد است.

منبع: مهر
کدخبر: ۱۴۲۰۵
ارسال نظر