کدخبر: ۸۰۰۸

جوان‌گرایی در تیم‌ملی سرکاری است/ با دلار ۵۰ تومانی فقط با قلعه‌نویی می‌توانیم کار کنیم!

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران با بیان این که بازی با ژاپن یکی از بهترین دیدارهایی بود که طی چند سال اخیر از تیم ملی دیده است، می‌گوید که به دلیل غرور کاذبی که از این برد در ملی‌پوشان ایجاد شد، ایران در نیمه نهایی به قطر باخته است.

جوان‌گرایی در تیم‌ملی سرکاری است/ با دلار ۵۰ تومانی فقط با قلعه‌نویی می‌توانیم کار کنیم!

به گزارش پایگاه خبری 24، همایون شاهرخی در ارزیابی از عملکرد تیم ایران در جام ملت‌های آسیا اظهار کرد: امسال با توجه به قرعه خوبی که داشتیم و پایین بودن کیفیت اکثر تیم‌ها از جمله ژاپن، کره، استرالیا و عربستان، بهترین فرصت برای قهرمانی در جام ملت‌ها بود که متاسفانه در چنین شرایط ایده‌آلی جام را از دست دادیم.

وی افزود: در این دوره از بازی‌های جام ملت‌های آسیا برخلاف ژاپن، کره، استرالیا و عربستان که مثل همیشه نبودند، اردن، تاجیکستان، ازبکستان و عراق عملکرد خوبی داشتند و بازی‌های خوبی را به نمایش گذاشتند. وقتی جزو ۴ تیم برتر جام بودیم باید برابر قطر به برتری دست پیدا می‌کردیم اما چون ساختار دفاعی خوبی نداشتیم به قطر بازی را واگذار کردیم.

غرور کاذب، تیم‌ملی را زمین زد

این پیشکسوت فوتبال خاطرنشان کرد: بهترین بازی ما در این جام و طی چند سال اخیر بازی با ژاپن در نیمه دوم بود که اگر همین بازی را برابر قطر به نمایش می‌گذاشتیم به راحتی قهرمان جام می‌شدیم. متاسفانه ترس و غرور آدم را به زمین می‌زند. تیم ما بعد از بازی با ژاپن دچار غرور کاذبی شد که همین غرور سبب حذف تیم ایران در مرحله نیمه نهایی جام ملت های آسیا شد. قطر تیمی معمولی بود که به راحتی می‌توانستیم آن را شکست دهیم اما چون ساختار دفاعی ما برابر چنین تیمی خوب نبود، بازی را به قطر واگذار کردیم. بهترین شانس را در این دوره برای قهرمانی داشتیم اما از آن به خوبی استفاده نکردیم.

شاهرخی در پاسخ به این پرسش که به نظر می‌رسید که این تیم از نظر روحی و روانی نیاز به تقویت و رسیدگی بیشتر داشت تا علاوه بر آمادگی فنی از نظر روانی نیز آماده بازی برابر قطر باشد، تصریح کرد: از نظر روحی و روانی بازیکنان مشکل خاصی نداشتند تنها مساله ترس و غرور بود که همین غرور سبب شد تا بازیکنان نتوانند بازی واقعی خود را برابر قطر به نمایش بگذارند.

جوان‌گرایی در تیم‌ملی سر کاری است

وی همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به این که پس از تغییر نسلی که هشت سال پیش در دوره کی‌روش اتفاق افتاد، در بحث بازیکن‌سازی خوب عمل نشده، به طوری که بازیکن جوان مطرحی در فوتبال ایران حضور ندارند، فکر می‌کند قلعه‌نوبی ابزار لازم برای ایجاد جوان‌گرایی را دارد، گفت: وعده و وعید چیزی است که سر کاری است. برای جوانگرایی ابتدا باید بازیکن جایگزین داشته باشیم تا این امر مهم اتفاق بیفتد. وقتی آکادمی فوتبال درستی نداریم و استعدادهای خوبی در باشگاه‌ها شناسایی نمی‌شوند، چطور می‌توانیم انتظار جوانگرایی در تیم ملی را داشته باشم. مطمئن باشید که در جام جهانی نیز با همین نفرات حاضر خواهیم شد و اسکلت تیم ملی را همین نفرات تشکیل خواهند داد.

مربی پیشین تیم ملی فوتبال ایران در پایان در پاسخ به این سوال که آیا ماندن قلعه‌نویی تصمیم درستی از سوی فدراسیون فوتبال بود، خاطرنشان کرد: ماندن او بهتر از رفتنش بود. با دلار ۵۰ هزار تومانی فقط با مربیان داخلی می‌توانستیم تیم را برای جام جهانی آماده کنیم. به هر صورت قبل از جام ملت‌ها نیز با حضور او توانستیم برابر تیم‌های ضعیف به نتایج خوبی دست پیدا کنیم و ادامه کار با قلعه نویی با توجه به شناختی که نسبت به بازیکنان دارد، بهتر از رفتن او بود.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۸۰۰۸
ارسال نظر