کدخبر: ۱۲۵۲۶

انتقادها از تعطیلی پنجشنبه ها / نشانه‌ای از ترجیح سیاست بر اقتصاد

یک اقتصاددان معتقد است که ترجیح پنجشنبه به جای شنبه در تصمیم‌گیری فعلی کمیسیون اجتماعی مجلس برای تعطیلات پایان هفته، پس از جدال‌های زیاد عمدتا با استدلال‌های شبه دینی و مذهبی نشان دهنده ترجیح سیاست بر اقتصاد است.

انتقادها از تعطیلی پنجشنبه ها / نشانه‌ای از ترجیح سیاست بر اقتصاد

به گزارش 24 آنلاین، مرتضی افقه اظهار کرد: این تصمیم اخیر به نظر می‌رسد داخل ذهن حاکمیت، تصمیم‌گیران و تصمیم سازان مسائل ایدولوژیک ، مسائل فقهی و مسائل سیاسی اولویت‌شان بیشتر از مسائل اقتصادی، رفاهی و معیشت است. این ترجیح پنجشنبه به جای شنبه در تصمیم‌گیری فعلی کمیسیون اجتماعی پس از جدال‌های زیاد عمدتا با استدلال‌های شبه دینی و مذهبی نشان دهنده ترجیح سیاست بر اقتصاد است. 

وی در ادامه گقت: قطعا تاثیر منفی خواهد داشت چون دو روز ما در ایران تعطیل هستیم و از طرفی کشورهای دنیا دو روز تعطیل هستند. یعنی برای تجارت خارجی ما مطلوب نیست در واقع از ۷ روز ۳ روز باقی می‌ماند  که کشورمان می‌تواند با تجارت خارجی ارتباط داشته باشد. 

این اقتصاددان افزود: تجارت در طول تولید است و ما الان مشکل تولید داریم، مشکل تولید هم تاثیرش به صورت مستقیم بر روی اشتغال و نابرابری است بنابراین اگر نتوانیم در بخش تجارت خارجی تولیدات‌مان را فعال داشته باشیم قطعا این چهار روز تعطیلی لطمه بزرگی به تجارت خارجی ما می‌زند. 

افقه در پایان بیان کرد: در خصوص شرکت‌های خصوصی باید گفت بعضا در موارد خاص فراتر از قانون کار هستند با این تعطیلی قطعا هزینه‌های تولیدشان بالاتر خواهد رفت. در حال حاضر شرکت‌‎های خصوصی با توجه به مزاحمت‌های بخش دولتی و ناکارامدی‌های بروکراسی هزینه‌هایشان بالا است این تعطیلی هم هزینه‌ها را با پرداخت‌های اضافه به کارکنان‌شان بیشتر خواهد کرد.

منبع: خبرفوری
کدخبر: ۱۲۵۲۶
ارسال نظر