کدخبر: ۱۶۰۵۷

پوتین: غربی ها گام خطرناکی برداشته‌اند

رئیس فدراسیون روسیه روز چهارشنبه هشدار داد کشورهای غربی که به اوکراین موشک‌های دوربرد می‌رسانند و اجازه می‌دهند از آنها برای حمله به داخل روسیه استفاده شود، "گامی خطرناک" برمی دارند که می‌تواند مسکو را به واکنش متقابل علیه اهداف غربی وادار کند.

پوتین: غربی ها گام خطرناکی برداشته‌اند

به گزارش 24 آنلاین، ولادیمیر پوتین در نشست با سردبیران ارشد حداقل 15 خبرگزاری از سراسر جهان که برای دیدار با او در حاشیه مجمع بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گردهم آمده بودند، گفت: " این نشان دهنده دخالت مستقیم آنها در جنگ علیه فدراسیون روسیه است و ما این حق را برای خود محفوظ می‌داریم که به همین ترتیب عمل کنیم."

وی افزود:"اگر کسی فکر می‌کند که ارسال چنین سلاح‌هایی به یک منطقه جنگی برای حمله به خاک ما و ایجاد مشکل برای ما امکان‌پذیر است، پس چرا ما حق نداریم سلاح‌های مشابه خود را به مناطقی از جهان که می‌تواند به تاسیسات حساس کشورهایی که این کار را علیه روسیه انجام می‌دهند، حمله کند، ارسال کنیم؟"

پوتین درعین حال در پاسخ به سوالی درباره استفاده اوکراین از طیف وسیع‌تری از موشک‌های غربی علیه خاک روسیه، گفت: ما سیستم‌های دفاع هوایی خود را بهبود خواهیم داد و آنها را نابود خواهیم کرد."

پوتین به طور خاص به آلمان اشاره کرد و گفت که ارسال تانک‌های جنگی این کشور به اوکراین ضربه اولیه‌ای به روابط روسیه و آلمان بود، اما اجازه استفاده از موشک‌های این کشور به اوکراین علیه روسیه، ضربه ای بدتر است.

او گفت: "حالا که می‌گویند موشک‌هایشان که در اختیار اوکراین قرار داده‌اند می‌تواند به اهدافی در خاک روسیه حمله ‌کند، البته این در نهایت روابط روسیه و آلمان را از بین می‌برد."

او گفت کشورهایی که به اوکراین تسلیحات می‌فرستند، در خطر کشیده شدن به جنگ با روسیه هستند.

پوتین در این نشست به سوالاتی از تهدید جنگ هسته‌ای تا پیامدهای احتمالی برای کشورهایی که از تلاش‌های اوکراین برای انجام حملات در داخل خاک روسیه حمایت می‌کنند، پاسخ داد.

رئیس فدراسیون روسیه در پاسخ به سوالی در مورد چشم‌انداز استفاده از زرادخانه هسته ای روسیه، گفت که این موضوع دور از ذهن نیست.

پوتین با اشاره به دکترین هسته ای 2020 این کشور در پاسخ گفت: به دلایلی، غرب معتقد است که روسیه هرگز از آن استفاده نخواهد کرد، اما این قانون به دولت روسیه اجازه می‌دهد تا در صورت استفاده از سلاح کشتار جمعی علیه این کشور یا اگر موجودیت کشور در معرض تهدید قرار گیرد، گزینه‌های هسته ای را در نظر بگیرد.

او گفت:" ما یک دکترین هسته ای داریم که می‌گوید اگر اقدامات کسی حاکمیت و تمامیت ارضی ما را تهدید کند، ما این امکان را برای خود می‌دانیم که از همه ابزاری که در اختیار داریم استفاده کنیم. این را نباید ساده و سطحی گرفت."

منبع: عصر ایران
کدخبر: ۱۶۰۵۷
ارسال نظر