کدخبر: ۱۶۶۶۸

نیویورک تایمز: صهیونیست‌ها در برابر ایران نه پاسخ دیپلماتیک دارند و نه گزینه نظامی

یک تحلیلگر آمریکایی در روزنامه نیویورک تایمز با طرح این ادعا که جنبش‌های مقاومت منطقه نماینده ایران هستند، اذعان کرد صهیونیست‌ها در برابر ایران نه پاسخ دیپلماتیک دارند و نه گزینه نظامی.

نیویورک تایمز: صهیونیست‌ها در برابر ایران نه پاسخ دیپلماتیک دارند و نه گزینه نظامی

به گزارش 24 آنلاین، «توماس فریدمن» تحلیلگر و روزنامه‌نگار آمریکایی با اشاره به مقاله‌ خود با عنوان «اسرائیلی که می‌شناختیم از بین رفته است.» پس از پیروزی ائتلاف کنونی راست‌گرای افراطی اسرائیل در انتخابات، نوشت: «این مقاله هشداری جدی را نسبت به‌شدت افراطی بودن این ائتلاف مطرح کردم و بسیاری به مخالفت با من برخاستند. حال وقایع نشان داده است که آن‌ها اشتباه می‌کردند و وضعیت کنونی حتی از آن زمان هم بدتر شده است... اسرائیل امروز در خطر وجودی است.»

این تحلیلگر آمریکایی با طرح این ادعا که جنبش‌های مقاومت منطقه نماینده ایران هستند، اذعان کرد صهیونیست‌ها در برابر ایران نه پاسخ دیپلماتیک دارند و نه گزینه نظامی. این تحلیلگر نوشته است: «اسرائیل در برابر ایران به عنوان یک قدرت منطقه‌ای قرار دارد، کشوری که با کمک متحدان و نمایندگان خود، یعنی حماس، حزب‌الله، حوثی‌ها (انصرالله) و مقاومت عراق، توانسته اسرائیل را تحت فشار قرار دهد. در حال حاضر، اسرائیل هیچ پاسخ نظامی یا دیپلماتیکی ندارد. علاوه بر این، اسرائیل با چشم‌انداز جنگ در سه جبهه غزه، لبنان و کرانه باختری روبرو است و این در حالی است که حزب‌الله در لبنان، برخلاف حماس، دارای موشک‌های دقیقی است که می‌تواند بخش‌های وسیعی از زیرساخت‌های اسرائیل را نابود کند؛ از فرودگاه‌ها و بنادر گرفته تا پایگاه‌های نظامی و نیروگاه‌ها.»

در عین حال، رژیم صهیونیستی به دست چهره‌ای اداره می‌شود که به اذعان این تحلیلگر آمریکایی، تنها برای بقای خود در قدرت تلاش می‌کند و می‌خواهد از هر طریقی به قدرت چنگ بزند تا از محاکمه و حبس اجتناب کند. به بیان این روزنامه‌نگار، نتانیاهو «روح خود را فروخت تا کابینه‌ای با افراطی‌های یهودی راست‌گرا» تشکیل دهد، چهره‌هایی که به برقراری آتش‌بس حتی با هدف آزادسازی اسرای صهیونیست هیچ تمایلی ندارند.

به گفته این روزنامه‌نگار آمریکایی، دعوت حزب جمهوری‌خواه آمریکا از «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای سخنرانی در کنگره آمریکا، با هدف ایجاد تفرقه میان چهره‌های دموکرات و سوق دادن یهودیان آمریکا به حمایت از «دونالد ترامپ» نامزد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۴ آمریکا انجام شده است.

نیویورک‌تایمز گزارش داد نتانیاهو و سیاست‌هایش برای رژیم اشغالگر نیز مخرب است و حامیان این رژیم نباید از او حمایت کنند. فریدمن، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی را چهره‌ای «سرمست» از قدرت‌طلبی توصیف می‌کند و می‌نویسد «اسرائیل نیازی به یک مهمانی با صحنه‌گردانی آمریکا با راننده مست خود ندارد».

کابینه جنگ رژیم صهیونیستی در پی ائتلاف یک عضو کلیدی آن، «بنی گانتس» منحل شد و حال اعضای افراطی کابینه حاکم بر رژیم صهیونیستی در صدد کسب قدرت بیشتر هستند. بااین‌حال، بایدن، قانون‌گذاران آمریکایی و سازمان لابی‌گر «آیپَک» که حامی این رژیم است، هنوز به عمق افراطی‌بودن این کابینه پی نبرده‌اند.

در این گزارش آمده است: «برخلاف کابینه‌های گذشته اسرائیل، این کابینه در توافق‌نامه ائتلاف خود، الحاق کرانه باختری را به عنوان یک هدف اعلام کرد؛ بنابراین تعجبی ندارد که نخستین سال فعالیت خود را صرف تلاش برای تضعیف توانایی دادگاه عالی برای کنترل قدرت‌های خود کرده است. نتانیاهو همچنین کنترل پلیس و مقامات کلیدی در وزارت جنگ را به یهودی‌های افراطی واگذار کرد تا آنها کنترل شهرک‌نشینان بر کرانه باختری را تعمیق کنند.»

تحلیلگر آمریکایی با اشاره به معافیت یهودیان فوق‌ارتدوکس از حضور در جنگ‌های رژیم صهیونیستی، گزارش داد این رژیم با کمبود شدید نیرو مواجه است و در نبرد احتمالی با حزب‌الله لبنان، نیروی انسانی کافی نخواهد داشت.

در این گزارش آمده است: «این سیاست‌ها در زمان صلح هم دیوانه‌کننده است... اما در دوران جنگ رسماً جنون محض است. اسرائیل هر روز تنهاتر می‌شود، چون هیچ کشوری نمی‌خواهد با این سیاست‌ها همکاری داشته باشد.»

در این مقاله به اظهارات هفته قبل «ایهود باراک» نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی اشاره کرد که گفته بود نتانیاهو این رژیم درگیر جدی‌ترین بحران خود از زمان تاسیس کشانده و به جنگی ادامه داده که در تاریخ جنگ‌های رژیم صهیونیستی، کمترین موفقیت را به دنبال داشته است.

به هشدار این نخست‌وزیر سابق رژیم صهیونیستی، اگر نتانیاهو از قدرت کنار نرود، این رژیم به‌زودی خود را در وضعیتی خواهد یافت که در آن در غزه درگیر است، در شمال با حزب‌الله وارد جنگی تمام‌عیار شده، در کرانه باختری انتفاضه سوم روی داده، انصارالله یمن و مقاومت عراق به رژیم اشغالگر ضربه می‌زنند و ایران نیز با جدیت در برابر تل‌آویو ایستاده است.

نیویورک‌تایمز این وضعیت را برای مردم آمریکا نیز خطرناک دانست، زیرا به گفته این تحلیلگر آمریکایی، وقوع این درگیری‌ها ایالات متحده را به یک جنگ گسترده در غرب آسیا می‌کشاند؛ امری که به ادعای رسانه آمریکایی، موجب تحقق رویای ایران، چین و روسیه خواهد شد.

این تحلیلگر نیز مانند دیگر نظریه‌پردازان غربی به دولت آمریکا توصیه کرد به نتانیاهو فشار بیاورد تا در ازای آزادی اسرای صهیونیست، آتش‌بس را پذیرفته و نیروهای خود را از غزه خارج کند. او همچنین مانند بسیاری از منتقدان وضعیت کنونی، خواستار کناره‌گیری نتانیاهو و برگزاری انتخابات در اراضی اشغالی شد.

منبع: ایسنا
کدخبر: ۱۶۶۶۸
ارسال نظر