کدخبر: ۳۱۱۲

چگونه غزه سیاست جهانی را تغییر داد؟ /گوترش ۷۳ ساله چه‌گوارای زمانه است؟

اگر درباره وحشتی که در دو ماه گذشته بر مردم غزه تحمیل شده بگوییم اغراق نکرده ایم. شجاعت، رنج و استقامت آنان ممکن است تاریخ جهان را تغییر داده باشد.

چگونه غزه سیاست جهانی را تغییر داد؟ /گوترش ۷۳ ساله چه‌گوارای زمانه است؟

به گزارش پایگاه خبری 24، پیتر اوبرن، روزنامه نگار و مجری بریتانیایی است. او مفسر ارشد سیاسی سابق روزنامه دیلی تلگراف بود که در اوایل سال ۲۰۱۵ میلادی از آن روزنامه استعفا داد. او نویسنده کتاب ظهور دروغ سیاسی، پیروزی طبقه سیاسی و حمله به حقیقت: بوریس جانسون، دونالد ترامپ و ظهور یک بربریت اخلاقی جدید است. اوبرن هم چنین ستون نویس سایت "میدل ایست آی" است. کتاب "توهم خطرناک؛ چرا غرب در مورد ایران هسته‌ای اشتباه می‌کند"؟ او با ترجمه نادر نوری زاده توسط نشر میترا به زبان فارسی چاپ شده است. اوبرن در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ میلادی برنده جایزه مطبوعاتی ستون نویس سال از سوی جامعه سردبیران بریتانیا شده است.

به گزارش میدل ایست آی، از آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد بعید بود که موضعی انقلابی اتخاذ کند. با این وجود، او که نخست وزیر سابق پرتغال بوده با ۷۳ سال سن درپی دستیابی به تغییری است که شاید تنها چه گوارا آرزوی تحقق آن را داشت: براندازی نظم جهانی تحت رهبری ایالات متحده.

گوترش در سخنرانی افتتاحیه خود در مجمع دوحه به نام "جو بایدن" رئیس جمهور امریکا اشاره نکرد. با این وجود، او انزجار خود را از تصمیم ایالات متحده برای وتوی قطعنامه آتش بس هفته گذشته ابراز کرد. گوترش گفت: "من از شورای امنیت خواستم که برای جلوگیری از یک فاجعه انسانی فشار بیاورد و درخواست خود را برای اعلام آتش بس بشردوستانه تکرار کردم". گفته او را می‌توانید این گونه ترجمه و تفسیر کنید:" جو بایدن، اگر نسل کشی‌ای در غزه رخ دهد تو مسئول آن هستی".

وضعیت به گونه‌ای شده که برخی از بایدن تحت عنوان "جو نسل کُش" یاد می‌کنند. با توجه به کشته شدن حداقل ۱۸۴۰۰ فلسطینی بیش از دو برابر تعداد کشته شدگان ناشی از نسل زدایی ۲۸ سال پیش در سربرنیتسا، این سرسختی بیهوده نیست. من شخصا حقوقدان نیستم، اما در اکتبر ۸۰۰ کارشناس حقوق بین الملل و مطالعات منازعات بیانیه‌ای عمومی را امضا کردند که در آن درباره احتمال ارتکاب نسل زدایی توسط نیرو‌های اسرائیلی در نوار غزه هشدار داده بودند. آنان شواهد قدرتمندی از مقیاس و شدت حملات اسرائیل ارائه کردند و افزودند که "زبان مورد استفاده قرار گرفته توسط شخصیت‌های سیاسی و نظامی اسرائیل به نظر می‌رسد لفاظی‌ها و سخنان مرتبط با نسل زدایی و ارتکاب آن را تحریک و بازتولید می‌کند". از آن زمان به این سو وضعیت حتی بدتر از قبل شده است.

کمک به نسل زدایی

اگر یک دادگاه بین‌المللی حکم موقت را تایید کند بایدن رئیس جمهور امریکا به خاطر کمک و مشارکت در یک نسل زدایی مجرم شناخته می‌شود اتهامی بی‌نهایت وحشتناک‌تر از هر اتهامی که علیه دونالد ترامپ مطرح شده است.

جای تعجبی ندارد که اعصاب بایدن در هفته جاری خُرد شد. او البته با تاخیر به "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل هشدار داد که به دلیل بمباران بی رویه غزه، اسرائیل در حال از دست دادن حمایت‌های خود است. بمباران بی رویه مصداق ارتکاب جنایت جنگی است اقدامی که اسرائیل آن را با حمایت صمیمانه امریکا و تامین مداوم مهمات از سوی آمریکا انجام داده است. غیر ممکن بود که کسی بتواند حس انزجار و خصومت در قبال امریکا را در مجمع دوحه پنهان کند. حتی "ایمن صفدی" وزیر خارجه اردن که معمولا وفادار به امریکاست نیز اظهار داشت که از وتوی امریکا بسیار ناامید شده است. او گلایه کرد که اسرائیل احساس می‌کند می‌تواند با ارتکاب قتل از وضعیت ایجاد شده خلاص شود. او افزود:" یک کشور در حال سرپیچی از کل جهان است و کل جهان قادر به انجام کاری در مورد آن نیست". این آمریکاست که به اسرائیل مصونیتی داده که صفدی از آن صحبت کرده است. همه کسانی که در دوحه با آنان صحبت کردم موافق بودند که دیگر نمی‌توان به آمریکایی‌ها برای ایفای نقش میانجی در انجام مذاکرات صلح اعتماد کرد اگرچه توافقی در مورد این که کدام بازیگر جایگزین امریکا خواهد شد وجود نداشت. با این وجود، چین بازی با دست خود را آغاز کرده است.

دکتر "هوئی یائو وانگ" مشاور سابق شورای دولتی جمهوری خلق چین در یک میزگرد از تصمیم برای تشکیل نیروی حافظ صلح سازمان ملل متحد در غزه گفت.

واژه رایج در دوحه "چند قطبی" بود روشی مودبانه برای گفتن این که دوران سلطه ایالات متحده به پایان رسیده است. آن واژه‌ای که روسیه و ایران شنیدن آن را دوست دارند هر دو کشوری که نمایندگان شان یعنی سرگئی لاوروف و حسین امیرعبداللهیان وزرای خارجه در نشست حضور داشتند. برای لاوروف بحران غزه یک هدیه است، زیرا توجهات را از اقدامات روسیه در قبال اوکراین منحرف می‌کند همان طور که پیش‌تر تهاجم بریتانیا، فرانسه و اسرائیل توجه افکار عمومی را از اقدامات روسیه علیه مجارستان در سال ۱۹۵۶ میلادی منحرف کرده بود.

غزه سیاست جهانی را تغییر داده است

شکست جامعه بین المللی در مداخله در غزه بر بحث در دوحه مسلط شد و گوترش به شدت مورد تجلیل قرار گرفت به خصوص زمانی که اشاره کرد ناکامی در واکنش به رویداد‌های وحشتناک غزه، نظم جهانی لیبرالی را که ایالات متحده پس از جنگ جهانی دوم ایجاد کرده بود فروریخت.

او خواستار اصلاحات فوری در ساختار‌های امنیتی پس از جنگ شد و خاطرنشان کرد که این ساختار‌ها "ضعیف و منسوخ شده اند و گرفتار یک پیچ زمانی هستند که واقعیت ۸۰ سال پیش را بازتاب می‌دهند". او اشاره کرد که برای سنجش صحت گفته‌هایش می‌توان به شورای امنیت اشاره کرد که "به دلیل تقسیمات ژئو استراتژیک فلج شده است".

در یک پیچ شگفت انگیز تاریخ این لیبرال دموکراسی‌های خودخوانده ایالات متحده، اتحادیه اروپا و بریتانیا هستند که با دادن کارت سفید به نتانیاهو نظم جهانی لیبرال را بدنام کردند. شجاعت، رنج و استقامت مردم فلسطین تاریخ جهان را تغییر داده است و دبیرکل سازمان ملل با شرمسار ساختن امریکا تبدیل به فصیح‌ترین صدای آنان در صحنه بین المللی شده است.

منبع: فرارو
کدخبر: ۳۱۱۲
ارسال نظر