کدخبر: ۷۸۲

زلنسکی: جنگ اسرائیل و حماس عرضه مهمات به اوکراین را کاهش داده است

رئیس جمهور اوکراین ادعا کرد، کی‌یف از زمان شروع جنگ رژیم صهیونیستی و حماس گلوله‌های توپخانه کمتری را از متحدان خود دریافت کرده است.

زلنسکی: جنگ اسرائیل و حماس عرضه مهمات به اوکراین را کاهش داده است

به گزارش پایگاه خبری 24، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین گفت، رقابتی بر سر دریافت مهمات و گلوله به راه افتاده است.

چند روز پیش شبکه خبری بلومبرگ گزارش کرد، پنتاگون به دنبال حمله رژیم صهیونیستی علیه غزه تحویل مهمات و تسلیحات به این رژیم را تشدید کرده است. از سوی دیگر جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اخیرا به کی‌یف هشدار داد، کشورهای عضو این اتحادیه دیگر استطاعت عرضه تسلیحات از انبارهای ارتش‌هایشان به کی‌یف را ندارند.

ولودیمیر زلنسکی روز پنجشنبه در گفتگو با خبرنگاران در شهر کی‌یف گفت: «محموله‌های تسلیحاتی برای ما کاهش یافته و واقعا تحویل آنها کُندتر شده است.»

این رئیس جمهور اوکراین تصریح کرد: «مساله بر سر این نیست که آمریکا مخالفت کرده و بگوید ما دیگر به اوکراین کمک نمی‌دهیم. خیر. مساله بر سر این است که همه بر سر حفظ ذخایر تسلیحاتی خود مبارزه می‌کنند.»

به گفته زلنسکی، دلیل بدتر شدن وضعیت مربوط به تحویل تسلیحات این بوده که «انبارهای تسلیحات آنها خالی هستند یا اینکه یک کشور خاص فراتر از یک سطح حداقلی قانونی نمی‌تواند چیزی به شما بدهد.»

بلومبرگ روز چهارشنبه به نقل از یک سند داخلی وزارت دفاع آمریکا مربوط به ماه اکتبر گذشته گزارش کرد، واشنگتن بدون آنکه به صورت علنی اعلام کند، کمک نظامی به رژیم صهیونیستی را افزایش داده است.

این رسانه مدعی شد، از جمله اقلامی که پنتاگون از انبارهای تسلیحات خودش به این رژیم عرضه کرده است، ۵۷۰۰۰ گلوله توپ ۱۵۵ میلی متری بوده‌اند.

جوزپ بورل روز سه شنبه گذشته در گفتگو با خبرنگاران قبل از یک نشست شورای امور خارجی اتحادیه اروپا گفت، این بلوک تاکنون بیش از ۳۰۰۰۰۰ گلوله توپ را تحویل اوکراین داده و ذخایر موجودش را خالی کرده است. این مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا اضافه کرد، این بلوک حالا به منظور برآورده کردن درخواست‌های کی‌یف مجبور است رو به مهمات تولید داخلی بیاورد.

بوریس پیستوریوس، وزیر دفاع آلمان نیز ارزیابی مشابهی را ارائه کرده و هشدار داد، بروکسل احتمالا نخواهد توانست به وعده خود برای عرضه یک میلیون گلوله توپخانه به اوکراین تا ماه مارس آینده عمل کند. او دلیل این کمبود عرضه را ظرفیت ناکافی تولید در اروپا دانست.

اوکراین پس از آنکه ضد حمله ارتشش در طول ماه‌های تابستان نتوانست دستاورد ارضی قابل توجهی را رقم بزند، اخیرا درخواستهایش برای دریافت مهمات و تسلیحات از سوی حامیان غربی خود را تشدید کرده است.

روسیه اخیرا گفت، اوکراین با هیچ حجمی از کمک‌های نظامی دریافتی نخواهد توانست مسیر جنگ را تغییر دهد و هشدار داد، تداوم عرضه تسلیحات از سوی متحدان به اوکراین تنها منجر به افزایش ریسک تقابل مستقیم بین ناتو و مسکو می‌شود.

از سوی دیگر بلومبرگ گزارش داد، زلنسکی روز پنجشنبه به خبرنگاران ادعا کرده است، اطلاعاتی در مورد کارزاری هدایت شده از سوی روسیه برای اعمال نفوذ بر اوکراین و بی ثبات کردن دولتش دریافت کرده است. او مدعی شد، سازمان‌های اطلاعاتی مختلف به او در خصوص این عملیات ادعایی برای سرنگون کردن دولتش اطلاعات داده است.

منبع: مهر
کدخبر: ۷۸۲
ارسال نظر