کدخبر: ۱۰۹۱۹

درگذشت فیلمنامه‌نویس برنده اسکار

«دیوید سیدلر» که بیشتر به خاطر نگارش فیلمنامه برنده اسکار فیلم «سخنرانی پادشاه» شناخته می شود، در سن ۸۶ سالگی درگذشت.

درگذشت فیلمنامه‌نویس برنده اسکار

به گزارش 24 آنلاین، این فیلمنامه‌نویس متولد لندن که خود نیز در ابتدا دچار لکنت زبان بود، از این مورد الهام گرفت تا در فیلم برنده اسکار «سخنرانی پادشاه» بازی کند و داستان واقعی این که چگونه شاه جرج ششم با یک درمانگر گفتار و زبان، بر نقص گفتار خود غلبه می‌کند را روایت کند.

این نویسنده انگلیسی در جریان یک سفر ماهیگیری در نیوزیلند درگذشته است. «جف آغاسی» مدیر برنامه‌های این فیلمنامه‌نویس گفت: «دیوید در جایی بود که بیشتر از همه در دنیا دوستش داشت و در حین کاری که بیشترین آرامش را به او می داد، یعنی ماهیگیری درگذشت.»

«دیوید سیدلر» برای نگارش فیلمنامه «سخنرانی پاشاه» برنده جایزه اسکار و بفتا برای بهترین فیلمنامه اصلی در سال ۲۰۱۰ شد. این فیلم که «کالین فرث» در آن نقش آفرینی کرد جایزه بهترین بازیگر مرد بفتا و اسکار بهترین فیلم را نیز کسب کرد.

به گزارش گاردین، «سیدلر» همچنین در اقتباس نمایشی از فیلم «سخنرانی پادشاه» نیز نقش داشت که در سال ۲۰۱۲ در تئاتر وست اند لندن به روی صحنه رفت.

این فیلمنامه‌نویس در طول زندگی حرفه‌ای خود نگارش فیلمنامه‌های متعددی از جمله انیمیشن‌های موزیکال «پادشاه و من»، «جستجو برای کاملوت» و «مادلین: گمشده در پاریس» را بر عهده داشته است.

«دیوید سیدلر» اولین جایزه انجمن نویسندگان خود را برای فیلم بیوگرافی «اوناسیس: ثروتمندترین مرد جهان» در سال ۱۹۸۸ دریافت کرد. او همچنین نگارش فیلمنامه درام کمدی «تاکر: مرد و رویای او» در سال ۱۹۸۸ اثر «فرانسیس فورد کاپولا» را بر عهده داشته است.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۰۹۱۹
ارسال نظر