کدخبر: ۱۰۴۳۴

کمک مالی کمیته المپیک به فدراسیون‌ها در پایان سال/ حقوق ۵ میلیونی برای مدال‌آوران سابق

دبیرکل کمیته ملی المپیک گفت: قرار است یک کمک مالی دیگر در قالب متمم شماره دو در دو، سه روز آینده به فدراسیون‌ها پرداخت شود.

کمک مالی کمیته المپیک به فدراسیون‌ها در پایان سال/ حقوق ۵ میلیونی برای مدال‌آوران سابق

به گزارش 24 آنلاین، سی و چهارمین نشست هیات اجرایی کمیته ملی المپیک برگزار شد. مناف هاشمی دبیرکل کمیته ملی المپیک در مورد مصوبات این نشست بیان کرد:  اولین دستور در مورد شاخص توزیع اعتبارات در سال ۱۴۰۳ بود. از سال گذشته برای توزیع اعتبارات شاخص تعیین کردیم. از جمله ملاک ما این بود فدراسیون های المپیکی و مدال‌آور را ویژه ببینیم. اصلی ترین برنامه ما در سال آینده المپیک پاریس، بازی‌های داخل سالن آسیا و المپیک زمستانی است. البته برای بازی‌های آسیایی دوره بعد هم پیش‌بینی‌هایی کردیم تا مدال‌هایی در شان ایران بگیریم. 

او ادامه داد: در مورد شاخص‌های توزیع بودجه بحث‌های زیادی شد. تصمیم نهایی بر این شد عزیزی، گودرزی و پاکدل به نمایندگی از اعضای هیات اجرایی با دبیرکل و مرکز نظارت جلساتی را در یک ماه آینده بگذاریم و اعداد و ارقام را نهایی کنیم و در جلسه هیات اجرایی در فروردین تصویب کنیم.

هاشمی همچنین گفت: دستور دیگر در مورد ساز و کار شرکت توسعه بازرگانی بود که اعضای هیات اجرایی به ریاست اختیار تام دادند. در مورد ناظر فدراسیون ها به توافق قطعی نرسیدیم و کمیته ملی المپیک با همکاری مرکز نظارت و مرکز سنجش ناظرهایی را برای فدراسیون ها مشخص می‌کند. این ناظرها گزارش‌هایی در مورد برنامه‌های سال  فدراسیون‌ها می‌دهند.

دبیرکل کمیته ملی المپیک از افزایش حقوق المپین های ادوار گذشته خبر داد و گفت: در مورد المپین ها تصمیم گیری شد. بهداد سلیمی پیشنهاد کرد کسانی که در ادوار گذشته مدال گرفتند چون حقوقشان  از صندوق قهرمانان ناچیز است، افزایش حقوق داشته باشند. حقوق کمیته ملی المپیک در گذشته کمتر از ۵۰۰ هزار تومان بود. سال گذشته این رقم را افزایش دادیم و برای برخی به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسید. امروز تصمیم گرفتیم به هر نفر از ابتدای سال ۱۴۰۳ مبلغ ۵ میلیون تومان بپردازیم.

هاشمی در مورد کمک مالی به فدراسیون ها گفت: گزارشی از کمک مالی به فدراسیون ها در سال ۱۴۰۲ دادیم. بودجه ۱۰۰ درصدی فدراسیون ها را تا ماه آذر پرداخت کردیم. متممی را هم در نیمه دوم پرداخت کردیم. همچنین قرار است متمم مالی دیگری را در ظرف دو، سه روز آینده به فدراسیون هایی که شرایط سخت دارند و المپیکی هستند، پرداخت کنیم که مبلغ آن بین ۱۰ تا ۱۵ میلیارد است. تا الان سابقه نداشته هم بودجه بپردازیم و هم متمم شماره یک و دو را پرداخت کنیم. در آخر  هم رییس فدراسیون تیراندازی در جلسه حاضر شد و گزارشی از عملکرد خود و برنامه های سال آینده ارائه داد.

دبیرکل کمیته المپیک از پرداخت بخشی از بودجه فدراسیون‌ها در اوایل سال آینده خبر داد و گفت: هنوز دولت بودجه قطعی وزارت خانه، دستگاه های اجرایی و کمیته ملی المپیک را اعلام نکرده است. اگر یک متمم را قبل از عید بپردازیم گره‌ای از کار فدراسیون‌ها باز می‌شود. به دنبال این هستیم بخشی از بودجه خود را در فروردین بگیریم و به فدراسیون ها بپردازیم. حتی اگر  بودجه ما مشخص نشود به صورت علی الحساب به فدراسیون ها می‌پردازیم چون فدراسیون‌ها در مسیر کسب سهمیه المپیک هستند و نمی‌توانیم کار را متوقف کنیم.

هاشمی در مورد وضعیت لباس کاروان و دیگر کارهای پشتیبانی گفت: ۱۵ سهمیه داریم و  بین ۱۵ تا ۲۰ سهمیه در کشتی، وزنه‌برداری، تیروکمان و دیگر رشته‌ها می‌گیریم. پشتیبانی لازم در بحث پرواز را انجام دادیم و تلاش می‌کنیم بخشی از هزینه را بپردازیم تا سال آینده با تورم روبرو نشویم. در مورد البسه هم بخش خصوصی ورود کرده و تصمیم گیری می‌شود. اجازه بدهید اسم  نبرم و زمانی که کار نهایی شد اعلام می‌کنیم. علاوه بر این از یک مسیر دیگر هم برای تهیه البسه کاروان پیش می‌رویم تا سه ماه مانده به المپیک لباس آماده و مورد تایید کمیته بین‌المللی المپیک قرار بگیرد و ورزشکاران برای حضور در دهکده مسابقات مراسم افتتاحیه و حضور در مسابقات لباس داشته باشند.

هاشمی در مورد حضور در جلسه سرپرستان بازی‌های داخل سالن تایلند گفت: ۳۸ رشته در بازیهای داخل سالن آسیا هستند که عمدتا رزمی هستند. بازی‌ها از اول تا دهم آذر است. از ۳۸ رشته، دو رشته نمایشی است و در ۳۶ رشته می‌توانیم نماینده داشته باشیم. ایران نتایج خوبی در دوره‌های قبل بازی‌ها گرفته است. دو دهکده در بانکوک و چونبوری دارند. به نظرم رویداد بزرگ و خوبی است و برای ما از این لحاظ خوب است که یکبار دیگر فدراسیونهای خودرا می‌سنجیم و برای بازی‌های آسیایی ۲۰۲۶ آماده می‌شویم. قرار است سال آینده وضعیت فدراسیون‌ها را از لحاظ کسب مدال طلا، نقره و برنز بسنجیم و سپس در مورد رشته‌های اعزامی تصمیم گیری کنیم. هنوز هم سرپرست کاروان را تعیین نکرده‌ایم اما من به همراه یک نماینده از مرکز نظارت بر تیم‌های ملی و یک نفر از امور بین الملل کارها را پیش می‌بریم و در نهایت سرپرست نهایی را اعلام می‌کنیم.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که چه زمانی قرار است حقوق ۲۰۰ میلیون تومانی به المپین‌ها پرداخت شود؟ تاکید کرد: در حال حاضر کسانی هم هستند که حقوق ۸۰ میلیون تومانی، ۱۵۰ میلیون تومانی و ۱۵ میلیون تومانی دریافت می‌کنند. طبق بسته حمایتی، پنج شاخص گذاشتیم و کسانی که بتوانند در سنجش‌های بعدی ما را به کسب مدال امیدوار کنند می‌توانند حقوق کامل را دریافت کنند. ما در کشتی و یک نفر در شمشیربازی داریم که حداکثر حقوق را دریافت می‌کنند و در بقیه رشته‌ها هم هر ۱۵ یک روز یک بار شرایطشان رصد می‌شود و در پایان هر ماه بر اساس ارزیابی‌هایی که داشتیم حقوق را پرداخت می‌کنیم.  بسته‌های حمایتی هم برای فدراسیون‌ها در نظر گرفتیم و مرکز نظارت بر تیم‌های ملی شرایط ورزشکاران برای حضور در مسابقات کسب سهمیه را بررسی می‌کند و کمک‌های مالی برای غذا و اسکان پرداخت می‌شود. کاملا سازماندهی شده کار را جلو می‌بریم. شاید با همه این کمک‌ها باز هم فدراسیون‌ها مشکلات دیگری داشته باشند چون اداره کردن فدراسیون‌ها سخت است.

منبع: ايسنا
کدخبر: ۱۰۴۳۴
ارسال نظر